Warszawa apeluje o „misję pokojową” NATO na pomoc Ukrainie

– To nie może być misja bez broni – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. „Musi dążyć do zapewnienia pomocy humanitarnej i pokojowej”.

Agencja informacyjna PAP powołała się na wizytę polskiego urzędnika w Kijowie.

Wraz z premierami Polski, Czech i Słowenii Kaczyński spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalim.

To pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

„Myślę, że potrzebujemy misji pokojowej NATO lub może większej struktury międzynarodowej, ale [reikia] Misja, która mogłaby się bronić i działać na terytorium Ukrainy, która byłaby w tym kraju za zgodą ukraińskiego prezydenta i rządu, a nie byłaby misją niemożliwą do obrony” – powiedział Kaczyński.

Będzie „szukał pokoju, niósł pomoc humanitarną, ale jednocześnie chronił zaangażowane siły, siły zbrojne” – dodał Kaczyński, który również kieruje rządzącą Polską Partią Konserwatywną i jest postrzegany jako kluczowy strateg polityki rządu.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ze swej strony po raz kolejny wezwał Unię Europejską do „nadania Ukrainie w najbliższym czasie statusu kandydata” i dodał: „Postaramy się zorganizować broń defensywną”.

Trzej premierzy i pan Kaczyński udali się do Kijowa, aby „potwierdzić zjednoczone poparcie Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz zapewnić kompleksowy pakiet wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego” – czytamy w oświadczeniu na stronie polskiego rządu.

Tuż po ich przybyciu ukraiński premier Szmyhal pochwalił „odwagę prawdziwych ukraińskich przyjaciół”.

Przywódcy europejscy przybyli do Kijowa, gdy siły rosyjskie próbowały oblegać stolicę Ukrainy, gdzie nałożono godzinę policyjną, a niektóre dzielnice zostały pobite.

Chociaż trzej szefowie rządów są członkami Rady Europejskiej, a zatem jej przedstawicielami, nie mają formalnego mandatu dla EVS, powiedział źródło w Brukseli.

Raport polskiego rządu mówi, że wizyta została „uzgodzona” z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.