Wezwij pomoc przez SMS – polska policja ratuje migrantów z Moor

Polska straż graniczna uratowała czterech migrantów pozostawionych na wrzosowiskach na granicy z Białorusią. Ludzie zwracali uwagę na swoją sytuację sms-em: „Jesteśmy w niebezpieczeństwie. Prosimy o pomoc”.

Podczas godzinnej akcji ratowniczej polscy pogranicznicy, żołnierze i strażacy uratowali czterech migrantów, którzy zgubili się na wrzosowisku przy granicy z Białorusią. Przy pomocy wojskowego drona można było znaleźć ludzi w trudno dostępnym obszarze – poinformował w środę na Twitterze pogranicznik.

Dodatkowo władze opublikowały zdjęcie przemoczonego mężczyzny, którego ratownicy wyciągnęli z bagna na noszach. „Biorąc pod uwagę niskie temperatury i hipotermię osób dotkniętych chorobą, akcja ratunkowa była walką na śmierć i życie” – podało wojsko w oświadczeniu. Dwóch uchodźców z Syrii zabrano do szpitala.

Według organizacji pomocowej „Ocalenie” migranci od poniedziałku błąkają się po bagnistych terenach nad zalewem koło wsi Siemianówka. We wtorek wysłali asystentom SMS-a po arabsku. „Jesteśmy w niebezpieczeństwie. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby do nas dotrzeć. Jeśli musisz, zadzwoń na policję”. Migranci poinformowali również, że chcą ubiegać się o azyl w Polsce.

Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć granicę

Od tygodni tysiące migrantów i uchodźców próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. UE oskarża autorytarnego białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe zezwalanie na przewożenie osób z regionów objętych kryzysem do Mińska, aby następnie przemycić ich do UE i tym samym zdestabilizować sytuację na Zachodzie. Polska ograniczyła swobodę poruszania się w trzykilometrowym pasie wzdłuż granicy, organizacje pomocowe nie mają wstępu.

Według polskich strażników granicznych w środę wieczorem w pobliżu miejscowości Czeremsza grupa 40 migrantów próbowała przekroczyć granicę z Białorusią. W funkcjonariuszy rzucano kamienie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.