WHO: W Polsce zgłaszane są przypadki ptasiej grypy u kotów

WHO podała, że ​​od zeszłego miesiąca, kiedy to polskie władze odpowiedzialne za ochronę zdrowia powiadomiono o nietypowych przypadkach nosówki kotów w całym kraju, u 29 kotów uzyskano pozytywny wynik testu na obecność ptasiej grypy H5N1.

Według oświadczenia WHO łącznie 46 kotów, w tym karakale trzymane w niewoli, zostało przebadanych na obecność wirusa. 14 zakażonych zwierząt uśpiono, a 11 zmarło.

Ostatni raz zgłoszono martwe zwierzę 30 czerwca.

„Źródło wirusa, którym w tym roku zaraziły się koty, jest nieznane, przeprowadzamy tirami z epizootinią” – czytamy w raporcie WHO.

U niektórych kotów wystąpiły poważne objawy, w tym trudności w oddychaniu, krwawa biegunka i objawy neurologiczne. W niektórych przypadkach stan zwierząt gwałtownie się pogarszał i padły.

Od końca 2021 r. Europa stoi w obliczu największej w historii epidemii ptasiej grypy, a poważne epidemie również doświadczyły Ameryki Północnej i Południowej.

Z tego powodu na całym świecie odstrzelono dziesiątki milionów ptaków domowych, a wiele z nich zostało zakażonych szczepem wirusa H5N1, który pojawił się po raz pierwszy w 1996 roku.

W ostatnich latach można zaobserwować alarmujący wzrost liczby przypadków upadków zwierząt.

Agencja Zdrowia ONZ podała, że ​​zgłoszono już pojedyncze przypadki zarażenia kotów wirusem H5N1.

„Ale to pierwszy raport dotyczący liczby bezdomnych kotów na dużym obszarze geograficznym kraju” – czytamy w raporcie.

WHO podała, że ​​do 12 lipca żadna osoba, która miała kontakt z zakażonymi kotami, nie zgłosiła objawów choroby, co oznacza koniec okresu nadzoru nad kontaktami.

Podkreśliła, że ​​ryzyko zarażenia się przez kontakt z zakażonymi kotami jest uważane za niskie dla osób mieszkających w Polsce.

Tuo tarpu risika kačių sawinikamims,veterinarijos gydytojams jest przeznaczony dla innych osób, które są bardziej narażone na kontakt z wirusem H5N1.

Ludzie rzadko chorują na ptasią grypę, ale ci, którzy na nią chorują, cierpią na poważną chorobę prowadzącą do śmierci.

Przypadki wirusa H5N1 u ludzi są zwykle spowodowane bezpośrednim kontaktem z pośrednim ogniwem łączącym zakażone zwierzę z martwym ptakiem domowym lub zanieczyszczeniem krzyżowym.

WHO podała, że ​​od 2020 r. otrzymała na całym świecie 12 zgłoszeń przypadków zakażenia wirusem H5N1 przez ludzi. Cztery z nich to przypadki ciężkie, a osiem łagodne lub bezobjawowe.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *