Selenski wywiera presję na szczycie NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał zbliżający się szczyt NATO w Wilnie na Litwie kluczowym dla przyszłego bezpieczeństwa Europy. „Tydzień przed kluczowym momentem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa w Europie” – powiedział w swoim codziennym wystąpieniu wideo w środę. Kijów od miesięcy naciska, by sojusz wojskowy przejął zaatakowany przez Rosję kraj.
„W miarę możliwości współpracujemy z naszymi partnerami, aby w Wilnie panowało nasze wspólne bezpieczeństwo” – powiedział Zełenski. Ale wszystko zależy od partnerów, powiedział, w związku z włączeniem jego kraju do sojuszu. Dopiero we wtorek Selenski odwołał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, którego właśnie przedłużono kadencję.
W Kijowie przynajmniej częściowo sygnalizowane są ustępstwa: przed przyszłotygodniowym szczytem NATO przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth domaga się nieco dłuższego przedłużenia umownych podstaw członkostwa Ukrainy w NATO. „Oznacza to, że nie uczyniłbym warunku przyjęcia idealnego pokoju” – powiedział tygodnikowi „Die Zeit” polityk SPD.
Wzajemne zarzuty dotyczące elektrowni jądrowej w Zaporożu
Tymczasem sytuacja wokół okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej Zaporoże na południu Ukrainy nadal budzi niepokój. Dwie walczące strony oskarżają się nawzajem o planowane ataki na instalację jądrową. Dzień później Moskwa we wtorek odpowiedziała na zarzuty Kijowa, że Rosjanie podłożyli ładunki wybuchowe na dachach bloków reaktorów: „Niebezpieczeństwo sabotażu reżimu kijowskiego jest duże, co może mieć katastrofalne skutki”. — poinformowała w środę w Pieskowie rosyjska agencja informacyjna Interfax.
Operator elektrowni jądrowej Zaporoże: początkowo brak katastrofy jądrowej
Biorąc pod uwagę zarzuty o możliwe ataki lub akty sabotażu w elektrowni atomowej Zaporoże, szef ukraińskiego koncernu atomowego Enerhoatom uważa, że obecnie wykluczona jest katastrofa nuklearna, ale nie incydent nuklearny mniejszej skali. Gdyby ładunki wybuchowe zostały zdetonowane w obiekcie na południu Ukrainy, „początkowo nie musielibyśmy liczyć się z katastrofą nuklearną, ale z katastrofą techniczną” – powiedział gazetom dyrektor Enerhoatom Petro Kotin z grupy medialnej Funke.
Kotin powiedział, że Rosjanie nie byliby w stanie spowodować poważnej katastrofy nuklearnej bez ponownego uruchomienia elektrowni. Sześć reaktorów zostało zamkniętych od września ubiegłego roku. Jednocześnie Kotin ostrzegł przed konsekwencjami detonacji elementów paliwowych składowanych czasowo w zakładzie. „Doprowadziłoby to do skażenia radioaktywnego” – powiedział. Ponieważ elektrownia nie działa od września, promieniowanie z paliwa nie jest już tak silne. Dlatego obecnie nie są konieczne żadne środki ewakuacyjne.
Selenski: Szkoda, że kontratak nie zaczął się wcześniej
Prezydent Zełenski chciałby, aby kontrofensywa na rzecz odzyskania okupowanych terytoriów rozpoczęła się „dużo wcześniej”. Nie obwiniał bezpośrednio zachodnich zwolenników swojego kraju za to, że sprawy potoczyły się inaczej. W wywiadzie dla CNN powiedział jednak, że powiedział amerykańskim i europejskim partnerom, że „chcielibyśmy wcześniej rozpocząć naszą kontrofensywę i że potrzebujemy do tego całej broni i całego sprzętu”. Na przykład jego wojska potrzebowały pocisków dalekiego zasięgu ze Stanów Zjednoczonych, aby atakować rosyjskie cele daleko za linią frontu. Istnieją również wąskie gardła w sprzęcie artyleryjskim.
Ambasada brytyjska w Moskwie zaleca opuszczenie Rosji
Ambasada brytyjska w Moskwie wezwała wszystkich rodaków do opuszczenia Rosji. „Inwazja (na Ukrainie) oznacza, że sytuacja w Rosji jest nieprzewidywalna” – powiedziała ambasador Deborah Bronnert w wiadomości wideo przesłanej na kanał Telegram misji dyplomatycznej w środę wieczorem. Jeśli pobyt w Rosji nie jest obowiązkowy, radzi wyjechać z kraju.
Co będzie ważne w czwartek
Ukraina kontynuuje kontrofensywę w celu wyzwolenia okupowanych terytoriów. Sytuacja wokół elektrowni atomowej w Zaporożu pozostaje napięta. Tymczasem w Brukseli toczą się rozmowy mediacyjne w sprawie zablokowania przez Turcję członkostwa Szwecji w NATO, co powoduje napięcie w sojuszu swoim stanowiskiem. (SDA)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.