Wiadomości z Ukrainy: Niemcy przenoszą „patriotów” do Polski | Obecna Europa | DW

Najważniejsze rzeczy w skrócie:

  • Niemcy wspierają Polskę systemami Patriot
  • Selenskyj widzi, że Stromnetz wciąż walczy
  • WHO: Zima na Ukrainie zagraża życiu milionów ludzi
  • MAEA: status reaktora elektrowni jądrowej Zaporoże jest „stabilny”

Po uderzeniu rakiety w Polskę na granicy z Ukrainą Niemcy wspierają Polskę systemami obronnymi Patriot. „Polska jest naszym przyjacielem, naszym sojusznikiem i jako sąsiad Ukrainy jest szczególnie zagrożona” – powiedziała w Berlinie minister obrony Christine Lambrecht. „Razem z moim polskim kolegą Mariuszem Błaszczakiem zgodziliśmy się na wysłanie do Polski systemów obrony powietrznej Patriot oraz wsparcie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej samolotami Eurofighter”. Szczegóły są obecnie dopracowywane wspólnie przez ekspertów – powiedział Lambrecht po rozmowie telefonicznej z Błaszczakiem.

Pomóż Polsce: Federalna Minister Obrony Christine Lambrecht (SPD)

Minister obrony narodowej był zadowolony i zaproponował rozmieszczenie systemu obronnego na granicy z Ukrainą. „Z zadowoleniem przyjmuję ofertę ministra obrony Niemiec” – napisał na Twitterze Błaszczak.

System Patriot służy do obrony przed samolotami, pociskami balistycznymi i pociskami manewrującymi. Opiera się na interakcji kilku urządzeń radarowych, które przekazują informacje o zbliżających się obiektach do pocisków kierowanych. Powinny one następnie zniszczyć go w powietrzu.

Dwóch cywilów zginęło w ataku rakietowym w polskiej przygranicznej wsi Przewodów w zeszłym tygodniu. NATO i Polska uważają, że był to źle nakierowany ukraiński pocisk przeciwlotniczy przeznaczony do obrony przed rosyjskimi atakami wojskowymi.

Selenskyj widzi, że Stromnetz wciąż walczy

Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sieć energetyczna Ukrainy, uszkodzona przez rosyjskie ataki, pozostaje niestabilna. Zełenski poinformował w swoim wieczornym przemówieniu wideo, że jego kraj nie tylko stanął w obliczu planowanych przerw w dostawie prądu w poniedziałek, ale także nieplanowanych przerw w dostawie prądu. Zużycie przewyższa produkcję energii elektrycznej.

Głowa państwa wezwała administracje regionalne i miejskie do dalszego zachęcania obywateli do oszczędzania energii elektrycznej. Energię elektryczną należy oszczędzać także w przestrzeni publicznej. „Szkody systemowe wyrządzone naszemu sektorowi energetycznemu przez rosyjskie ataki terrorystyczne są tak wielkie, że wszyscy nasi obywatele i przedsiębiorstwa powinni być bardzo oszczędni i rozłożyć swoją konsumpcję na godziny w ciągu dnia” – powiedział Zełenski.

Ukraina I Atak na infrastrukturę energetyczną Charkowa

Poważnie uszkodzony: naprawa kabla elektrycznego na Ukrainie (archiwum)

Według dostawcy energii elektrycznej Jasno, Ukraińcy będą musieli przygotować się na przerwy w dostawie prądu co najmniej do końca marca. Technicy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby naprawić uszkodzenia sieci, zanim zrobiło się jeszcze bardziej zimowo, napisał na Facebooku szef Yasno, Serhij Kowalenko. Radził ludziom, aby się przygotowali: „Załóż zapas ciepłych ubrań i koców i pomyśl, jak możesz przetrwać przedłużającą się przerwę w dostawie prądu”.

WHO: Zima na Ukrainie zagraża życiu milionów ludzi

Według Światowej Organizacji Zdrowia nadchodząca zima będzie „zabójcza” dla milionów ludzi na Ukrainie. W zimnych porach roku przetrwanie jest kwestią przetrwania w kraju zaatakowanym przez Rosję – podkreślił dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

Około 10 milionów ludzi jest pozbawionych prądu z powodu wojny. W niektórych częściach Ukrainy temperatura może spaść nawet do minus 20 stopni. Podczas wizyty w Kijowie Kluge wyjaśnił, że ludzie są podatni na choroby układu oddechowego, zawały serca i udary mózgu podczas mrozów. Bez ogrzewania mieszkańcy tego wschodnioeuropejskiego kraju zmuszeni są także do wytwarzania ciepła z węgla lub drewna. Rozwój dymu jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia.

Ukraina Izyum |  Szpital zniszczony

Całkowicie zniszczony: widok na szpital w Isjum

Według Kluge od dwóch do trzech milionów ludzi może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów i mieszkań w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa. Groziłaby im grypa, zapalenie płuc, błonica i odra. Dyrektor regionalny WHO skarżył się, że setki placówek służby zdrowia na Ukrainie nie działają i brakuje im energii, leków, sprzętu i personelu.

MAEA: status reaktora elektrowni jądrowej Zaporoże jest „stabilny”

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ukraińska elektrownia jądrowa w Zaporożu jest w większości nienaruszona pomimo ciężkich bombardowań w weekend. Nie ma bezpośrednich obaw związanych z bezpieczeństwem jądrowym, powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi po wizycie zespołu ekspertów na miejscu. Czterech ekspertów MAEA przyjrzało się z bliska największej elektrowni jądrowej w Europie. Stan sześciu reaktorów jest stabilny i potwierdzono integralność wypalonego paliwa, świeżego paliwa oraz odpadów promieniotwórczych o niskiej, średniej i wysokiej aktywności w odpowiednich obiektach do ich przechowywania.

Niemniej jednak eksperci MAEA odkryli znaczne uszkodzenia na miejscu, poinformował Grossi. „Jest to bardzo niepokojące, ponieważ podkreśla intensywność ataku na jedną z największych elektrowni jądrowych na świecie”.

Elektrownią atomową wstrząsnęły dziesiątki ataków granatami w sobotę i niedzielę. W poprzednich miesiącach elektrownia również kilkakrotnie znalazła się pod ostrzałem, za co obwiniały się wzajemnie Ukraina i Rosja.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził „głębokie zaniepokojenie” nowymi atakami na elektrownię jądrową. Należy kontynuować starania o ustanowienie wokół instalacji strefy bezpieczeństwa, w której unika się ataków i bójek. Macron i jego ukraiński kolega Wołodymyr Zełenski zgodzili się w tej sprawie, powiedział Elizeusz po rozmowie telefonicznej między dwoma głowami państw.

Sztab Generalny donosi o ciężkich walkach w Donbasie

W strefie przemysłowej Donbasu we wschodniej Ukrainie wojska ukraińskie i rosyjskie nadal zaciekle walczą. Rosja koncentruje swoje ataki na miejscowościach Awdijiwka i Bachmut w obwodzie donieckim, poinformował w poniedziałek wieczorem ukraiński Sztab Generalny. W innym miejscu mówił o „aktywnej obronie” wojsk rosyjskich – tu najwyraźniej atakują Ukraińcy. Nazwano miejscowości Kupjansk i Lyman oraz Nowopawliwka i front Zaporoża.

wojna ukraińska |  Bachmut |  obwód doniecki

Obraz zniszczenia: most w spornym obwodzie donieckim

Na południowej Ukrainie wojska rosyjskie podobno wzmocniły swoje linie obronne na południowym brzegu Dniepru. Według nieoficjalnych informacji, ukraińska artyleria ostrzeliwała ten rejon w kierunku Krymu.

wa/ust (dpa, afp, epd, rtr)

Ten artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w dniu publikacji. Raporty ze stref walk nie mogą być niezależnie weryfikowane.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *