Wielka Brytania planuje wysłać dodatkowe zdolności do krajów bałtyckich i Polski

Żołnierze brytyjskiej 16. Brygady Powietrznodesantowej. Zdjęcie: Daniel Leal (AFP/Scanpix)

W miarę narastania rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wielka Brytania planuje wysłać setki kolejnych żołnierzy do krajów bałtyckich i Polski, aby wzmocnić odstraszanie Moskwy, poinformował w piątek The Times.

Obecnie 830 brytyjskich żołnierzy jest przetrzymywanych w Estonii w ramach frontowych sił NATO, a kolejnych 140 żołnierzy jest rozmieszczonych w Polsce.

Około 100 brytyjskich żołnierzy bierze udział w misji szkoleniowej dla sił ukraińskich. Ponadto około 30 innych wysłano na Ukrainę w celu przeszkolenia wojsk ukraińskich w posługiwaniu się bronią wysyłaną z Londynu do Kijowa.

Brytyjskie plany zwiększenia wkładu w misję wschodniego skrzydła Sojuszu zostały ogłoszone, gdy brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss osobiście ostrzegła rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, by „wycofał się z Ukrainy, dopóki nie popełni poważnego strategicznego błędu”.

Przemawiając w Instytucie Polityki Międzynarodowej im. Lowy’ego w Sydney, Truss powiedział, że Kreml „nie wyciągał wniosków z przeszłości”.

„Inwazja (na Ukrainę) pogrąży się tylko w straszliwym bagnie i spowoduje straty, jak wiemy z wojny sowieckiej w Afganistanie i konfliktu w Czeczenii” – powiedziała.

Pan Truss nie jest pierwszym urzędnikiem, który mówi o prawdopodobnie długim i krwawym oporze, jaki napotkają Ukraińcy ze strony rosyjskich sił okupacyjnych.

„Ukraińcy walczą z tym, to może być bagno”, powiedziała, „Ukraina to dumny kraj o długiej historii”. Znała już siły najeźdźców, zaczynając od Mongołów, a kończąc na Tatarach… jej odporność jest głęboka. W razie potrzeby Ukraińcy będą walczyć w obronie swojego kraju” – dodał Truss.

Po krwawych protestach w kraju po obaleniu przez Ukraińców prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2014 roku, Rosja podbiła Ukrainę i dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, kiedy wspierani przez Moskwę separatyści na wschodzie kraju rozpoczęli powstanie, w którym zginęło ponad 13 000 osób.

Wielka Brytania jest jednym z krajów zachodnich, które wysyłają na Ukrainę broń wojenną, taką jak rakiety przeciwpancerne, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rosyjskich ofiar.

Eksperci z Centrum Studiów Strategicznych Atlantic Council z siedzibą w Waszyngtonie zauważyli lepsze przygotowanie sił ukraińskich i znaczną poprawę linii obrony w porównaniu z wcześniejszymi kampaniami Rosji i Rosji na wschodniej i południowej Ukrainie.

Pan Truss powiedział również, że rosyjska inwazja miałaby „bardzo poważne konsekwencje” w postaci zachodnich sankcji dla „sektora finansowego i osób fizycznych”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.