Wilno przyznaje Kyjiv międzynarodowemu ratingowi Financial Times

Wilno przyznało Ukrainie rating FT. Obraz SNB

Miasta europejskie, w tym Wilno, zostały nagrodzone na największych na świecie targach nieruchomości MIPIM w Cannes. W ogólnej kategorii miast średnich Wilno i drugie miejsce w rankingu europejskich miast i regionów przyszłości 2022/2023 opracowanym przez eksperta inwestycyjnego Financial Times (FT) fDi Intelligence.

W rankingu najbardziej zaawansowanych i aktywnych miast finansowo i gospodarczo Wilno w 2020 roku awansowało na drugie miejsce o dwa miejsca. Zajęło czwarte miejsce w tym rankingu.

Kiedy otrzymałem nagrodę miasta, sprecyzowałem, co było napisane na mojej marce: w imieniu Wilna dedykujemy ją Kijowowi, miastu przyszłości Europy pod każdym względem – mówi burmistrz Wilna Remigijus imaius.

Ranking FDi Intelligence przygotowany przez eksperta inwestycyjnego France Telecom ocenił 356 miast, podzielonych na 5 kategorii według ich populacji: duże, duże, średnie, małe i bardzo małe.

Miasta są klasyfikowane według pięciu podkategorii potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, łączności, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności ekonomicznej.

Ranking średnich miast europejskich:

1. Zurych, Szwajcaria

2. Wilno, Litwa

3. Wrocław, Polska

4. Edynburg, Wielka Brytania

5. Poznań, Polska

6. Bristol, Wielka Brytania

7. Tallin, Estonia

8. Bratysława, Słowacja

9. Utrecht, Holandia

10. Belfast, Wielka Brytania

altinis: ,,Europejskie miasta i regiony przyszłości 2022/2023

Ogłoszono, że Wilno było najlepsze w kategorii fDi Strategy średniej grupy miast i było pierwsze, pozostawiając Tallin i Edynburg w poniższej tabeli. W tej kategorii oceniane są spójne i strategiczne działania mające na celu przyciągnięcie inwestycji miejskich w celu stworzenia środowiska sprzyjającego rozwojowi nowych i istniejących przedsiębiorstw.

Autorzy rankingu zauważają, że od 2016 r. od października do 2021 r. w Wilnie zarejestrowano 179 bezpośrednich inwestycji zagranicznych, głównie wśród coraz bardziej cenionych miast średniej wielkości.

Najwyżej zajęło Wilno ze względu na plan przyciągania inwestycji zagranicznych, w poprzedniej kategorii zajęło 3. miejsce.

Stolica Litwy nie mieści się w kategoriach efektywności ekonomicznej i łączności.

Zajrzyj również do innych kategorii

W grupie średnich miast europejskich Wilno znalazło się w pierwszej dziesiątce w trzech kategoriach. Zajmuje 3 miejsce w kategoriach Potencjał Ekonomiczny oraz Kapitał Ludzki i Styl Życia (w 2020 r. 5).

6. miejsce w kategorii przyjazności dla biznesu stolicy.

Poinformowano, że przegląd przedłożony komisji ratingowej obejmował przegląd zarządzania pandemią, opisy przeszłych i przyszłych inwestycji, inicjatyw zrównoważonego rozwoju i działań promocyjnych w zakresie turystyki. Wspomniano o wileńskich projektach i inicjatywach, takich jak portal otwartych danych API Wilna stworzony przez władze samorządowe, rozwój sektora biotechnologii, usług finansowych i technologii komunikacyjnych, zaawansowane technologie laserowe oraz otwarcie Międzynarodowego Domu w Wilnie.

Wspomniano także o Mons International Wargaming i EPAM Systems, nagradzanej kampanii wizerunkowej miasta, a także o innych akcjach i wydarzeniach.

Kowno też tam dotarło

Kowno znalazło się również w pierwszej dziesiątce miast w rankingu European Cities and Regions of the Future 2022/2023 w podkategorii kapitał ludzki i styl życia.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.