Wojna na Ukrainie na pasku na żywo: +++ 03:08 UE uruchamia fundusz solidarności dla Ukrainy +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 03:08 UE uruchamia fundusz solidarności dla Ukrainy +++

Na swoim szczycie szefowie państw i rządów Unii Europejskiej uzgadniają fundusz solidarności dla wsparcia Ukrainy. Według komunikatu prasowego planowany jest „fundusz powierniczy solidarności z Ukrainą”. W tym celu należy zwołać międzynarodową konferencję darczyńców. Nie podano ewentualnej daty ani miejsca. Zgodnie z tekstem fundusz ma udzielać krótkoterminowej pomocy finansowej, ale także wsparcia „odbudowy demokratycznej Ukrainy” po ewentualnym zawieszeniu broni z Rosją.

+++ 02:47 UE oskarża Rosję o zbrodnie wojenne +++
Unia Europejska oskarża Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie. Jak wynika z oświadczenia ze szczytu UE w Brukseli, Rosja atakuje ludność cywilną i atakuje m.in. szpitale, szkoły i schroniska. „Te zbrodnie wojenne muszą natychmiast ustać”. W środę rząd USA po raz pierwszy oficjalnie oskarżył wojska rosyjskie na Ukrainie o zbrodnie wojenne. „Nasza ocena opiera się na dokładnym przeglądzie dostępnych informacji ze źródeł publicznych i wywiadowczych” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

+++ 02:28 Heil chce szybciej uznawać ukraińskie kwalifikacje zawodowe +++
Federalny minister pracy Hubertus Heil naciska na szybsze uznawanie kwalifikacji zawodowych, aby móc szybko integrować uchodźców z Ukrainy na rynku pracy. „Prawdopodobnie będzie też wielu bardzo dobrze wykształconych ludzi” – powiedział Editorial Network Germany. Wśród nich są pielęgniarki, inżynierowie, lekarze i pedagodzy. „Ważne jest, abyśmy szybko i łatwo uznawali ukraińskie kwalifikacje zawodowe” – mówi Heil. „Musimy się tam poprawić i być szybsi”.

+++ 01:59 Ukraina donosi o zbombardowaniu ruin atomowych w Czarnobylu +++
Po kilku pożarach lasów wokół ruin atomowych w Czarnobylu możliwe zamachy bombowe w okolicy budzą teraz nowe obawy dotyczące bezpieczeństwa obiektu. Rosyjskie siły ostrzeliwały ukraińskie punkty kontrolne w mieście Sławutycz, powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, powołując się na informacje z ukraińskiej agencji dozoru jądrowego. Według Kijowa zagraża to „domom i rodzinom personelu operacyjnego, który zapewnia bezpieczeństwo jądrowe i radioaktywne” w starej elektrowni jądrowej, a także rotacji nowych pracowników. Informacje nie mogą być niezależnie potwierdzone.

+++ 01:28 Eksperci amerykańscy: 60% niektórych rosyjskich pocisków nie działa +++
Według amerykańskich ekspertów ds. obrony, nawet 60% niektórych typów rosyjskich precyzyjnych pocisków kierowanych używanych w wojnie z Ukrainą zawodzi. Trzech urzędników Departamentu Obrony zaznajomionych z amerykańskim wywiadem powiedziało Reuterowi, że wskaźniki awaryjności różnią się w zależności od typu pocisku. Według jednego z urzędników, rosyjskie pociski manewrujące odpalane z powietrza mają wskaźnik awaryjności od 20 do 60 procent, w zależności od dnia. Tak wysoki wskaźnik chybień może obejmować wszystko, od fałszywych odpaleń po pociski, które nie wybuchają po uderzeniu. Urzędnicy amerykańscy nie powiedzieli nic o przyczynie wysokiego wskaźnika niepowodzeń i nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować informacji.

+++ 00:58 „Uporczywe zagrożenie”: USA obwiniają rosyjskich hakerów +++
Amerykański wymiar sprawiedliwości oskarża czterech pracowników rosyjskich władz o hakerów komputerowych. Według Departamentu Sprawiedliwości USA w latach 2012-2018 nielegalnie uzyskali oni dostęp do komputerów w sektorze energetycznym na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc, hakerzy za cel obrali „tysiące komputerów w setkach firm i organizacji” w około 135 krajach. „Rosyjscy hakerzy państwowi stanowią poważne i trwałe zagrożenie dla infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie” – powiedziała zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco.

+++ 00:20 Biden chce eksportować więcej zboża z powodu braku żywności +++
Kanada i Stany Zjednoczone chcą zwiększyć eksport ze względu na brak zboża po inwazji Rosji na Ukrainę. Przerażający światowy niedobór żywności staje się „rzeczywistością”, oświadczył prezydent USA Joe Biden po szczytach NATO i G7 w Brukseli. W związku z tym oba kraje omówiły, w jaki sposób mogłyby „szybciej zwiększać i dystrybuować zasoby”. Prezydent USA wzywa inne kraje do zawieszenia wszelkich ograniczeń w eksporcie żywności. Stany Zjednoczone rozważają również „poważne inwestycje mające na celu zaspokojenie potrzeb humanitarnych, zwłaszcza pomoc żywnościową”.

+++ 23:51 3343 osoby mogą być ewakuowane z obszarów spornych +++
Według wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk w czwartek ze spornych obszarów ewakuowano 3343 osoby. Wśród nich jest 2717 mieszkańców Mariupola.

+++ 23:24 Von der Leyen: USA dostarczą więcej gazu płynnego do UE +++
UE nawiąże partnerstwo energetyczne ze Stanami Zjednoczonymi, aby zastąpić dostawy rosyjskiego gazu. „Jutro przedstawimy nowy rozdział naszego partnerstwa energetycznego z prezydentem (Joe) Bidenem” – ogłosiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen na marginesie europejskiego szczytu w Brukseli. Są to dodatkowe dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej w miejsce rosyjskiego gazu skroplonego. „Ważny krok naprzód” – mówi von der Leyen. UE stara się jak najszybciej uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu – zarówno gazociągu, jak i LNG. Około 40% unijnego gazu jest importowane z Rosji. W celu dywersyfikacji dostaw UE kontaktuje się również z innymi krajami, takimi jak Katar, Azerbejdżan, Japonia i Korea Południowa.

Tutaj możesz przeczytać więcej na ten temat.

+++ 22:59 Tichanovskaya wzywa białoruskich żołnierzy, by nie walczyli o Kreml +++
Liderka białoruskiej opozycji na emigracji Swietłana Tichanowskaja wzywa żołnierzy swojego kraju do nieuczestniczenia w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Nasi białoruscy żołnierze rozumieją, że Ukraińcy są naszymi braćmi i siostrami i nie chcemy z nimi walczyć” – powiedziała Ticzanowska podczas spotkania z białoruskimi uchodźcami w Warszawie. „Nie chcemy stać się wrogami. Armia białoruska nie była jeszcze zaangażowana w wojnę ukraińską rozpoczętą przez przywódcę Kremla Władimira Putina. Jednak białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko zezwolił rosyjskim wojskom z białoruskiego terytorium na inwazję na Ukrainę od północy i tym samym szybkie zbliżenie się do jego stolicy, Kijowa.

+++ 22:33 Schröder przypisuje wojnę na Ukrainie „politycznej porażce” +++
Z perspektywy byłego kanclerza Gerharda Schrödera „polityczna porażka” doprowadziła do wojny na Ukrainie. Od upadku muru berlińskiego i zakończenia dwubiegunowości między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi „nie stworzyliśmy architektury bezpieczeństwa, która odzwierciedlałaby tę zmianę sytuacji”, mówi polityk SPD na konferencji w Kocaeli. Indyk. „A wojna na Ukrainie jest jedną z konsekwencji tej politycznej porażki”. Schröder jest uważany za wieloletniego powiernika rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jest m.in. przewodniczącym rady nadzorczej rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego Rosnieft. Były kanclerz jest pod ogromną presją z powodu agresji Putina na Ukrainę. Nie wymieniając szefa Kremla, Schröder dodał, że w ostatnich latach wiele błędów popełniła zarówno Rosja, jak i kraje zachodnie. Według Schrödera interesy bezpieczeństwa Rosji nie uzasadniają jednak użycia środków militarnych. Schroeder powiedział również, że każdy powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zakończyć tę straszną wojnę.

Tutaj możesz przeczytać więcej na ten temat.

+++ 22:15 Rakieta nad Charkowem zabija sześciu cywilów +++
Według władz ukraińskich w wyniku rosyjskiego ataku w Charkowie zginęło sześciu cywilów. Piętnastu innych zostało rannych. Rosyjskie siły użyły „broni dalekiego zasięgu” do ostrzeliwania poczty, w której ludzie ustawiali się w kolejce po pomoc humanitarną, powiedział Telegramowi gubernator regionu Oleg Synyegubow. Nagranie, które prawdopodobnie pochodzi z kamery monitorującej, pokazuje kulę trafiającą w linię ludzi.

+++ 22:03 Rosjanie gromadzą tabletki nasenne i antydepresanty +++
W Rosji używanie narkotyków dramatycznie wzrosło od początku inwazji na Ukrainę. Tak wynika z danych firmy DSM Group, która specjalizuje się w analizie handlu narkotykami. Tak więc od 24 lutego Rosjanie zaopatrywali się głównie w leki przeciwdepresyjne, nasenne i antykoncepcyjne.

+++ 21.30 Moskwa ogłasza korytarz morski dla unieruchomionych statków +++
Według rosyjskich doniesień do jutrzejszego piątku w portach ukraińskich ma powstać korytarz morski na Morzu Czarnym dla obcych statków. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w Moskwie statki powinny w ten sposób bezpiecznie dotrzeć na otwarte morze. Miejsce zbiórki znajduje się 20 mil morskich na południowy wschód od portu w Czarnomorsku w obwodzie odeskim, powiedział rosyjski generał Michaił Mizincew. Oskarżył Ukraińską Marynarkę Wojenną o łamanie przepisów dotyczących rozmieszczania min morskich, a także o bombardowanie okrętów. „Po raz kolejny podkreślamy, że Federacja Rosyjska nie stanowi zagrożenia dla swobodnej żeglugi cywilnej” – powiedział Misintsev. Łącznie w różnych ukraińskich portach utknęło 67 statków z 15 krajów.

Możesz przeczytać poprzednie wydarzenia tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.