Wojna na Ukrainie: Putin prawdopodobnie będzie musiał zrezygnować z kolejnego celu

  1. Strona główna
  2. Polityka

Utworzony:

Z: Astrid Théil

Wojska rosyjskie przeżywają kolejne niepowodzenia w wojnie na Ukrainie. Mówi się nawet o puczu Putina. Pasek informacyjny.

  • Z Szef Ukraińskiej Służby Wywiadu Wojskowego oczekuje, że „punkt zwrotny” wojny nastąpi w sierpniu.
  • Wycofanie się z Charkowa: Putin prawdopodobnie będzie musiał zrezygnować ze swojego kolejnego celu wojennego.
  • Turcja zgodziła się to zrobićewakuować ukraińskich obrońców z Mariupola.
  • Ten Ticker o walkach zbrojnych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej jest stale aktualizowana.

Aktualizacja z 14 maja, godz. 20:54: Wojska rosyjskie zmusiłyby ukraińskich cywilów w Mariupolu do usunięcia ukraińskich tablic rejestracyjnych. Jeszcze raz Kijów Niepodległa napisali, powołując się na lokalne media, że ​​cywile umieścili na swoich pojazdach rosyjskie tablice rejestracyjne. Informacji tych nie można jednak niezależnie zweryfikować.

Aktualizacja z 14 maja o godz. 19:15: Turcja zaproponowała ewakuację ostatnich ukraińskich żołnierzy broniących Mariupola. Jeszcze raz Kijów Niepodległa donosi, Ibrahim Kalin, rzecznik tureckiego rządu, powiedział Reuterowi, że oferta została złożona. Ranni zostaliby zabrani w bezpieczne miejsce przez Morze Czarne. Kreml jeszcze nie przyjął oferty.

Z huty Azovstal unosi się dym. Rosja ogłosiła zawieszenie broni i czasowe wycofanie własnych wojsk w celu dalszej ewakuacji ludności cywilnej z oblężonej huty w ukraińskim mieście portowym Mariupol. © Aleksiej Aleksandrow/dpa

Wojna na Ukrainie: ukraińscy żołnierze spowolnili rosyjskie posunięcia na wschodzie

Aktualizacja z 14 maja o godzinie 15:15: Według własnych oświadczeń wojska ukraińskie spowolniły rosyjskie postępy na wschodzie kraju. Jak poinformował w sobotę gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajday, ukraińscy żołnierze odparli nieprzyjacielskie próby przeprawy przez rzekę i okrążenia w ten sposób miasta Siewierodonieck. Na północy wojska rosyjskie podobno wycofały się z miasta Charkowa, które według źródeł ukraińskich było priorytetem dla Moskwy.

„Ostre walki toczą się obecnie na granicy z regionem Doniecka, w pobliżu miasta Popasna” – powiedział Gaiday. Według gubernatora wojska rosyjskie poniosły duże straty w żołnierzach i broni. „Cały rosyjski batalion odmówił ataku, ponieważ widzieli, co się dzieje” – powiedział gubernator. Poinformowała o tym strona ukraińska, która rzekomo podsłuchiwała rozmowy telefoniczne. Zdjęcia lotnicze pokazały dziesiątki zniszczonych pojazdów opancerzonych na brzegu rzeki, a także zniszczone mosty pontonowe.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że wojska rosyjskie poniosły ciężkie straty po tym, jak siły ukraińskie odparły próbę przeprawy przez rzekę. Manewr mówi o „presji, pod jaką rosyjscy dowódcy muszą posuwać naprzód swoje operacje na wschodzie Ukrainy”. Ministerstwo stwierdziło, że rosyjskie siły zbrojne „nie poczyniły żadnych znaczących postępów pomimo koncentracji swoich sił w tym rejonie”.

Finlandia i NATO: rosyjskie manewry wojskowe na Bałtyku

Aktualizacja na 14 maja, godz. 13:00: Dwa dni po tym, jak Finlandia ogłosiła zamiar przystąpienia do NATO, Rosja przeprowadziła rozległe ćwiczenia wojskowe wokół rosyjskiej enklawy bałtyckiej, Kaliningradu. W tym ćwiczeniu wojskowym wykorzystano również myśliwce SU-27. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na rosyjską Flotę Bałtycką. Podczas manewru symulowano nalot na Kaliningrad. Praktykowano niszczenie samolotów wroga. Rosyjska prowincja Kaliningrad z miastem o tej samej nazwie położona jest nad Morzem Bałtyckim między Polską a Litwą.

Donieck: Rosja informuje o „zniszczeniu” 100 ukraińskich żołnierzy

Aktualizacja na 14 maja, godz. 12:30: Według Rosji w czasie wojny ukraińskiej ostrzeliwał kilka stanowisk dowodzenia i dwa składy amunicji w obwodzie donieckim. Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov poinformował w sobotę w Moskwie, że ubezwłasnowolniono także 23 jednostki sprzętu wojskowego, a do 100 ukraińskich myśliwców zostało „zniszczonych”. Ponadto w sobotę wieczorem ostrzałem rakietowym i artyleryjskim padło 18 punktów dowodzenia i 543 pozycje wojskowe.

W centrum ataków znajdował się obwód doniecki. Podobno zniszczono skład amunicji należący do ukraińskich sił zbrojnych w rejonie Chersoniu. Strona rosyjska zapowiadała wcześniej, że kontroluje ten region południowej Ukrainy. Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła również łącznie 13 ukraińskich dronów we wschodnich regionach Charkowa, Ługańska i Doniecka, powiedział Konashenkov. Oświadczenia te nie mogą być wstępnie zweryfikowane niezależnie.

Wojna ukraińska: Rosja ponosi ciężkie straty

Pierwsze sprawozdanie z dnia 14 maja o godz. 10:00: kijów – Rosja traci coraz więcej żołnierzy w wojnie na Ukrainie. Ukraiński Sztab Generalny niemal codziennie publikuje statystyki dotyczące śmiertelności wśród rosyjskich żołnierzy. Wbrew wielu oczekiwaniom Władimir Putin* w swoim przemówieniu z 9 maja wspomniał o „ciężkich stratach” poniesionych przez Rosję w wojnie na Ukrainie. Jednak liczby publikowane przez Kreml są znacznie niższe niż dane rządu kijowskiego.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow podkreślił niedawno w rozmowie z Sky Newsże siła armii rosyjskiej to mit. Oddziały są znacznie bardziej „hordą uzbrojonych ludzi”. Wielu żołnierzy opuściło swoje pozycje i porzuciło swój sprzęt w walkach artyleryjskich. Budanow nie mówił jednak o szybkim zwycięstwie wojsk ukraińskich.

Wojna na Ukrainie: szef ukraińskiego wywiadu spodziewa się „punktu zwrotnego” w wojnie pod koniec sierpnia

Według niego walki będą trwały jeszcze przez kilka miesięcy. Oczekuje jednak „punktu zwrotnego” w drugiej połowie sierpnia. Budanow spodziewa się zakończenia wojny do końca roku. „Znamy ich plany, zwłaszcza gdy są realizowane” – podkreślił Budanov w wywiadzie. Armia ukraińska wie wszystko o „wrogu”.

Ukraińscy przywódcy widzą obecnie początek „trzeciej fazy” rosyjskiej wojny agresji. Wiktor Andrusyw, doradca MSW Ukrainy, wyjaśnił w sobotę wieczorem w telewizji, że pierwszym etapem była próba inwazji na Ukrainę „za kilka dni”. W drugiej fazie wojska ukraińskie miały zostać otoczone i zmiażdżone.

Wojna na Ukrainie: „Rozpoczął się zamach stanu w Moskwie”

– I im się też nie udało – zaznaczył Andrusyw. W nowej „trzeciej fazie” wojska rosyjskie przygotowywały się do obrony zdobytego dotychczas terytorium. – To pokazuje, że chcą, żeby to była długa wojna – powiedział Andrusyw. Najwyraźniej rosyjski rząd myśli, że może zmusić Zachód do negocjacji, a tym samym zmusić Ukrainę do poddania się.

Niezależnie od oceny dalszego rozwoju wojny na Ukrainie Kyryło Budanow podkreślił, że wkrótce nastąpi zmiana władzy politycznej na Kremlu. „Zaczął się zamach stanu w Moskwie” – powiedział Budanow w wywiadzie dla Sky News. Na pytanie, czy w Rosji trwają prace nad imperium państwowym, odpowiedział też jednoznacznym „tak”.

Wojna ukraińska: pogłoski o zdrowiu Putina: rak i inne choroby

Bundanov przemawiał w wywiadzie Sky News wreszcie także na rzekomo bardzo złym stanie zdrowia Putina. Prezydent Rosji cierpi na raka i inne choroby i dlatego jest „bardzo chory”. Był w złym stanie „psychicznym i fizycznym”. Kreml nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie tych ostatnich informacji. Oświadczenia Budanowa i Andrsywu nie mogą być niezależnie zweryfikowane. (do)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.