Wojna na Ukrainie: sytuacja w południe – wojska rosyjskie przygotowują się do nowej ofensywy

Uchodźcy z Ukrainy

Strażak trzyma dziecko-uchodźcę: Wiele osób nadal przybywa do granicy z Rumunią, aby uciec przed wojną w swoim kraju pochodzenia.

Zdjęcie: AP

(Zdjęcie: AP)

Frankfurt Po czterech tygodniach wojny agresji na Ukrainę rosyjskie wojsko zaczęło się zmieniać. Podczas gdy wojska na przedmieściach Kijowa wycofują się częściowo, nowa fala ataków nabiera kształtu gdzie indziej. Rosyjskie jednostki w pobliżu Izyum w obwodzie charkowskim przygotowują się do nowej ofensywy – poinformował w piątek ukraiński Sztab Generalny.

Wojska rosyjskie otoczyły także miasto Czernihów na północy Ukrainy i odcięły je od okolic. Miasto było otoczone przez wroga i bombardowane przez artylerię i myśliwce, powiedział gubernator miasta. Te informacje nie mogą być obecnie niezależnie zweryfikowane.

Według doniesień brytyjskich wojska ukraińskie odbiły miasta i pozycje obronne do 35 kilometrów na wschód od Kijowa. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że przyczyniło się to do opóźnień wojsk rosyjskich, ponieważ ich linie zaopatrzenia były przeciążone. Według amerykańskich ustaleń Rosja ma też ogromne problemy ze swoimi precyzyjnie naprowadzanymi pociskami. Mimo to bombardowania armii rosyjskiej trwają nadal.

Ukraińcy muszą przystosować się do dalszego cierpienia i rozlewu krwi. Mariupol pokazuje, jak brutalna jest armia rosyjska. Według władz miasta około 300 osób zginęło 16 marca podczas rosyjskiego nalotu na teatr ukraińskiego miasta.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Administracja opublikowała to na swoim kanale w usłudze przesyłania wiadomości Telegram w piątek, powołując się na zeznania naocznych świadków. Piwnica pod teatrem służyła jako schron przeciwlotniczy.

Początkowo nie było jasne, czy służby ratownicze zaangażowane w ratowanie ofiar zakończyły swoją pracę ani w jaki sposób naoczni świadkowie w inny sposób obliczyli liczbę ofiar. Obserwatorzy z zespołu ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie dostają coraz więcej informacji o masowych grobach w oblężonym mieście.

W jednym grobie znajduje się 200 ciał, powiedziała liderka grupy obserwatorów Matylda Bogner w linku wideo do ukraińskich dziennikarzy.

>> Przeczytaj o tym: NastępnieSzczyt G7 i UE – Oto najważniejsze decyzje na pierwszy rzut oka

Pewne dowody można znaleźć na zdjęciach satelitarnych. Do tej pory zginęło ponad 1035 cywilów. Podobnie jak wcześniej Stany Zjednoczone, UE oficjalnie oskarżyła Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie.

62% Niemców boi się III wojny światowej

W Niemczech narastają obawy o dalszą eskalację konfliktu. Według sondażu Instytutu Civey dla „Spiegla” 62% Niemców obawia się, że wojna doprowadzi do trzeciej wojny światowej. 55% badanych obawia się również, że Rosja mogłaby użyć broni jądrowej przeciwko Ukrainie.

78% uważa, że ​​konflikt może wywołać globalny kryzys gospodarczy. Prawie 80% obawia się wstrząsu gospodarczego w Niemczech z powodu rosnących cen energii. W tym tygodniu przesłuchano około 5000 Niemców w wieku 18 lat i starszych.

Ambasador Ukrainy krytykuje szczyt UE

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził niezadowolenie z wyników zakończonego w piątek nadzwyczajnego szczytu UE. „Jesteśmy wdzięczni, że ludzie rozważają wprowadzenie nowych sankcji”, powiedział Melnyk „Morgenmagazinowi” ZDF. Jednocześnie prezydent Zełenski i rząd są rozczarowani brakiem postępów w sprawie ewentualnego embarga energetycznego.

W przyszłości Stany Zjednoczone chcą dostarczać Unii Europejskiej nawet jedną trzecią gazu, który UE wcześniej pozyskiwała z Rosji. O tym poinformowała w piątek w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wraz z prezydentem USA Joe Bidenem podpisała porozumienie, zgodnie z którym USA chcą w tym roku zapewnić UE ponad 15 miliardów metrów sześciennych dodatkowego gazu płynnego.

Szefowie państw i rządów podjęli w piątek wieczorem decyzję o utworzeniu funduszu solidarności na wsparcie finansowe Ukrainy. Z powodu wojny z rosyjską agresją Ukraina doświadcza ogromnych zniszczeń i strat – powiedział w oświadczeniu. Należy pomóc krajowi na bieżące wydatki, ale także „po zakończeniu rosyjskiego ataku na odbudowę demokratycznej Ukrainy”.

Biden przemawia w Warszawie w sobotę

Po maratonie szczytu NATO, UE i Grupy Siedmiu Głównych Demokratycznych Potęg Gospodarczych (G7) w Brukseli prezydent USA Joe Biden odwiedził Polskę i chce odwiedzić wojska USA stacjonujące w Rzeszowie. Miasto oddalone jest o około godzinę jazdy od granicy z Ukrainą.

Biden rozpoczyna wizytę w Polsce

Amerykańskie śmigłowce na lotnisku Rzeszów-Jasionka: ostatnie przygotowania do przyjazdu prezydenta USA Joe Bidena do Polski.

Zdjęcie: Reuters


(Zdjęcie: Reuters)

Biden następnie chce wygłosić przemówienie podczas sobotniej wizyty w Polsce w Warszawie. Jak poinformował rzecznik ambasady USA w Warszawie, pojawienie się Bidena na Zamku Królewskim w Warszawie zaplanowano na późne sobotnie popołudnie między 17:00 a 18:00.

Tymczasem napływ uchodźców z Ukrainy do Niemiec nie słabnie. Jak poinformowało w piątek Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, policja federalna zarejestrowała łącznie 253 157 uchodźców wojennych od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, który miał miejsce dobry miesiąc temu. ONZ mówi teraz o 3,5 miliona ukraińskich uchodźców.

Dowiedz się więcej o wojnie na Ukrainie:

Ukraiński rząd ma nadzieję, że w piątek zostanie otwarty korytarz ewakuacyjny dla okrążonego portu Mariupol. Powinna dotyczyć ludności cywilnej, która może opuścić południowo-wschodnią Ukrainę prywatnym pojazdem – powiedziała wicepremier Iryna Vereshchuk. Mariupol, niegdyś zamieszkiwany przez 400 000 osób, jest jednym z ukraińskich miast najbardziej dotkniętych rosyjskimi atakami. W pobliskim Berdiańsku dostępnych jest wiele pojazdów do ewakuacji ludności cywilnej.

Znak miasta Mariupol

Znak miasta Mariupol: podobno 300 osób zginęło w ataku na teatr miejski kilka dni temu.

Zdjęcie: zdjęcia ddp

(zdjęcie: prasa ddp/abaca)

Rosja określiła ostrzeżenia USA przed użyciem przez Rosjan broni chemicznej na Ukrainie jako posunięcie taktyczne. To służy jedynie odwróceniu uwagi od niewygodnych dla Stanów Zjednoczonych kwestii – powiedział rzecznik biura prezydenckiego w Moskwie Dmitrij Pieskow.

Ławrow mówi o „wojnie totalnej” na Zachodzie

Jeśli chodzi o sankcje zachodnie, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mówił o „wojnie hybrydowej” wymierzonej w Moskwę. „Dzisiaj ogłosili nam prawdziwą wojnę hybrydową, wojnę totalną” – powiedział Ławrow podczas spotkania z przedstawicielami fundacji dyplomatycznej, według państwowej agencji TASS. „Europejscy politycy używają teraz tego terminu, który był używany w hitlerowskich Niemczech, kiedy mówią o tym, co chcą zrobić z Federacją Rosyjską”. Faktyczne użycie tego terminu przez znanych europejskich polityków w ostatnich tygodniach nie jest znane. . W 1943 r. szef nazistowskiej propagandy Joseph Goebbels w swoim słynnym przemówieniu w Sportpalast wezwał do „wojny totalnej”.

Prezydent Ukrainy prosi o dalszą pomoc

W przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny opowiedział się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Ma nadzieję, że zmienią kurs najwięksi sceptycy rozszerzenia UE – Niemcy, Francja i Holandia.

Zniszczony kościół w Jasnogorodku na Ukrainie

Wojna spowodowała poważne zniszczenia w cerkwi Jasnogorodka. Według własnych oświadczeń armii ukraińskiej udało się tam zatrzymać natarcie wojsk rosyjskich.

Zdjęcie: AP

(Zdjęcie: AP)

Jednak UE nie zadeklarowała jeszcze członkostwa tego kraju, a jedynie podkreśliła „europejskie aspiracje Ukrainy i europejską determinację” w decyzji podjętej w piątek wieczorem. UE obiecuje również Ukrainie nieprzerwane dostawy gazu i energii elektrycznej po podłączeniu jej do europejskiej sieci energetycznej.

Ukraina i kraje zachodnie rozmawiają o wojnie agresywnej i inwazji Rosji na sąsiedni kraj, która rozpoczęła się 24 lutego. Rosja natomiast określa swoje działania jako operację specjalną, mającą na celu zniszczenie baz wojskowych oraz demilitaryzację i „denazyfikację” sąsiedniego kraju. Według ukraińskich i zachodnich środowisk bezpieczeństwa w czasie wojny zginęły już dziesiątki tysięcy ludzi.

Turcja widzi jedność w rozmowach pokojowych w kilku punktach

Jednak nadzieje na porozumienie przy stole negocjacyjnym jeszcze nie osłabły. Według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Rosja i Ukraina mogą uzgodnić cztery z sześciu głównych tematów poruszanych podczas ich rozmów. Według tureckich mediów kwestie terytorialne pozostają sporne, powiedział Erdogan po powrocie ze szczytu NATO w Brukseli. Dotyczy to anektowanego przez Rosję w 2014 roku Półwyspu Krymskiego oraz Donbasu we wschodniej Ukrainie. Turcja ma dobre stosunki z dwiema walczącymi stronami i zaoferowała działanie jako mediator. Erdogan powiedział, że w najbliższych dniach skonsultuje się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu zbadania szczytu.

Według oświadczeń ministra spraw zagranicznych Indii Subrahmanyama Jaishankara w piątek, Chiny i Indie popierają natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie. To bardzo ważne, powiedział po rozmowie ze swoim chińskim kolegą Wang Yi.

Z wyposażeniem agencji

Nieprzerwany: Ominięcie embarga gazowego czy sankcji? Ekonomiści widzą dramatyczne konsekwencje decyzji Putina w sprawie rubla

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.