Wojna na Ukrainie w gazetach: minister spraw zagranicznych przyjechał do Kijowa! Baerbock angażuje się we wspieranie Ukrainy

Rosyjska administracja wojskowa ewakuuje coraz więcej miejsc na okupowanych terytoriach. Prezydent Ukrainy Zełenskij ogłasza sukcesy swojej armii na wschodzie. Oto wszystkie najnowsze wiadomości dotyczące wojny ukraińskiej.

Według ukraińskiej armii jej kontrofensywa na wschodzie kraju zakończyła się sukcesem. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił w piątek wieczorem o ponad 30 odbitych osadach w obwodzie charkowskim. „Wszędzie przywracamy ukraińską flagę i ochronę naszego narodu” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Jednak „zaciekłe walki” trwały nadal zarówno w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, jak i na południu kraju, powiedział prezydent.

Wojna na Ukrainie w wiadomościach – wszystkie aktualne wydarzenia z 10 września 2022 r. w skrócie

+++Baerbock w Kijowie: Ukraina może „nadal na nas liczyć” +++

minister spraw zagranicznych Annalena Barbock przyjechała do Kijowa na drugą wizytę na Ukrainie od początku wojny. Wyjazdem chciała pokazać, że „będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – dostawą broni, pomocą humanitarną i finansową”, powiedziała w sobotę rano po przyjeździe.

Tą wizytą zielony polityk chce też wysłać sygnał przeciwko groźbie zmęczenia wojną w Niemczech. „Jest dla mnie jasne, że Putin liczy na to, że zmęczymy nas braniem udziału w cierpieniu Ukrainy” – powiedziała. „Uważa, że ​​może dzielić nasze społeczeństwa kłamstwami i szantażować dostawami energii. I może pozbawić nas energii do obrony przed brutalnym atakiem na nasze wspólne wartości”. Ta kalkulacja Putina nie powinna i nie zadziała. „Ponieważ cała Europa wie, że Ukraina broni naszego porządku pokojowego”.

Polityk Zielonych pojechał w sobotę wieczorem specjalnym pociągiem i małą delegacją z Polski do Kijowa. Przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest zamknięta od początku wojny. W Kijowie Baerbock chce spotkać się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą. Reszta programu była początkowo utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

Po przybyciu Baerbock przypomniał, że Ukraińcy walczyli z rosyjskimi napastnikami od ponad sześciu miesięcy. W tym strasznym czasie między nadzieją a strachem naród ukraiński zaufał także pomocy Niemiec. „Pojechałem dziś do Kijowa, aby pokazać, że mogą nadal na nas liczyć”.

+++ Ukraina odzyskuje miejsca w Charkowie +++

Po ponad sześciu miesiącach wojny wojska ukraińskie posunęły się ostatnio do kontrofensywy w rejonie Charkowa i Chersoniu na południu. Dopiero w czwartek Selenskyj potwierdził przejęcie powiatowego miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim. Zaliczki nadal skierowane są na miasto Kupyansk, przez które przecina kilka linii kolejowych i drogowych. Miasteczko uważane jest zatem za strategicznie ważne dla zaopatrzenia wojsk rosyjskich maszerujących w kierunku Donbasu na północy.

Tymczasem rosyjscy okupanci ogłosili ewakuację innych miejsc w obwodzie charkowskim. Po pierwsze, Izjum i Kupjansk muszą zostać ewakuowane, jak powiedział szef rosyjskiej administracji wojskowej Witalij Ganczew, według państwowej agencji prasowej TASS. Pod ostrzałem znajduje się również miasto Welykyj Burluk, gdzie również ludność cywilna musi zostać przetransportowana w bezpieczne miejsce. W nocy w południowych i wschodnich regionach Ukrainy miały miejsce naloty.

+++ Kraje UE zatwierdzają miliardy więcej pomocy dla Ukrainy +++

Ukraina może wkrótce otrzymać dodatkowe 5 mld euro pożyczek z UE. W piątek ministrowie finansów i gospodarki krajów UE zatwierdzili miliardową pomoc ogłoszoną przez czeską prezydencję Rady. Nowa pożyczka zostanie wykorzystana na codzienne operacje państwa i zapewnienie dalszego funkcjonowania infrastruktury krytycznej kraju, takiej jak szkoły i szpitale, powiedział czeski minister finansów Zbynek Stanjura.

Pieniądze są częścią pakietu pomocowego ogłoszonego w maju o łącznej wartości 9 mld euro. Zanim pięć miliardów euro będzie mogło zostać wypłaconych, Parlament Europejski musi jeszcze wyrazić zgodę, co jest jednak uważane za formalność. Na początku sierpnia wypłacono już miliard euro.

+++ Ukraińska firma gazowa pozywa Gazprom +++

Ukraiński państwowy Naftohaz pozwał rosyjski koncern gazowy Gazprom o zniesienie opłat tranzytowych. „Żądamy, aby Gazprom zapłacił w całości” – napisał w piątek na Facebooku szef Naftohazu Jurij Witrenko. Rosyjska firma od maja zmniejszyła swój tranzyt i tym samym przekazywała mniej. Umowa podpisana w 2019 roku przewiduje jednak w klauzuli minimalną wielkość tranzytu. Należy to zapłacić niezależnie od faktycznego transportu fizycznego. Miejscem jurysdykcji jest Zurych. W 2019 roku przed szwedzkim trybunałem arbitrażowym w podobnej sprawie Naftohaz odebrał od Gazpromu równowartość ponad trzech miliardów euro.

+++ Polska jest zainteresowana większą energią jądrową z Ukrainy +++

Biorąc pod uwagę wysokie ceny energii elektrycznej w Europie, Polska może wkrótce kupić znacznie więcej energii jądrowej od sąsiedniej Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki podziękował w piątek w Kijowie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za gotowość dostaw energii z Chmielnickiej Elektrowni Atomowej. Selenskyj pokazał, że bardzo dobrze rozumie sytuację w Polsce – powiedział – według agencji PAP.

Ukraina jest podłączona do europejskiej sieci elektrycznej od połowy marca i według Ukrenergo ma w piątek dostarczyć do Polski 210 megawatogodzin energii elektrycznej. Polska, kraj członkowski UE i NATO, licząca ponad 38 milionów mieszkańców, nie posiada działającej elektrowni jądrowej.

śledzić Aktualności.de już w Facebook, Świergot, Pinterest oraz youtube? Tutaj znajdziesz najnowsze wiadomości, najnowsze filmy i bezpośrednią linię do redakcji.

bua/news.de/dpa

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *