Wojna na Ukrainie w pierwszych stronach gazet: Kreml potwierdza wizytę Putina w Korei Północnej – data nie jest jeszcze znana

W Rumunii kilkakrotnie odkryto szczątki drona. Państwo NATO wzywa wówczas ambasadora Rosji: to są aktualne wiadomości na temat wojny na Ukrainie.

Po kolejnym odkryciu części dronów w rumuńskiej delcie Dunaju Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Bukareszcie Rosja oskarżony o naruszenie przestrzeni powietrznej państwa NATO. Na znak protestu wezwano ambasadora Rosji. Ponadto Sekretarz Generalny ONZ António Guterres oczekuje na pierwszą wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej półtora roku temu na następną debatę ogólną Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Armia ukraińska informuje o nasileniu się rosyjskich bombardowań jej pozycji na wschodzie kraju.

Wojna na Ukrainie w wiadomościach – przegląd wszystkich bieżących wydarzeń na dzień 14 września 2023 r

+++ Kreml potwierdza wizytę Putina w Korei Północnej – data wciąż niepewna +++

Prezydent Rosji Władimir Putin Według informacji Kremla przywódcą zostanie Korea Północna kim Dzong Un złożyć kolejną wizytę po jego wizycie. „Putin przyjął zaproszenie z wdzięcznością, a dalsze głosowania odbędą się kanałami dyplomatycznymi” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, według rosyjskich agencji. Żadna data nie została jeszcze ustalona. Zaraz po środowym spotkaniu Putina i Kima Pieskow powiedział, że nie planuje się nowej wizyty. W czwartek rano północnokoreańskie media państwowe poinformowały o zaproszeniu Kima i przyjęciu oferty przez Putina.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Pjongjangu będzie prawdopodobnie służyć jako przygotowanie. Według Pieskowa 73-latek ma udać się do w dużej mierze odizolowanego sąsiedniego kraju w październiku. Przygotowania się rozpoczęły – oznajmił Pieskow.

Kim przebywa obecnie w Rosji. W środę spotkał się z prezydentem Rosji na kosmodromie Wostocznyj w obwodzie amurskim. Nie planuje się dalszych spotkań obu stron. Przed obecną wizytą głowa państwa Korei Północnej ostatni raz odwiedził Rosję w 2019 r. Wizyta Putina w Korei Północnej sięga jeszcze dalej. W 2000 r. odwiedził ojca i poprzednika Kim Dzong Una, Kim Dzong Ila.

Rosja i Korea Północna pogłębiają więzi w obliczu rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukraina. W ten sposób Rosja izolowała się na arenie międzynarodowej. Eksperci tak zakładają Moskwa jest także zainteresowany dostawami broni i amunicji z Pjongjangu na potrzeby wojsk okupacyjnych na Ukrainie.

+++ Rosja bombarduje Ukrainę – dziecko zginęło pod Chersoniem +++

W czwartek wieczorem armia rosyjska ponownie zaatakowała kilka regionów Ukrainy. Według prokuratury obwodu chersońskiego na południu Ukrainy sześcioletni chłopiec zmarł, a jego 13-letni brat został ciężko ranny. Ranni zostali także trzej sąsiedzi, którzy rzucili się na pomoc, w tym 18-latek.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji około półtora roku temu Prokuratura Generalna udokumentowała 504 przypadki śmierci ukraińskich dzieci w atakach. Twierdzono, że w rzeczywistości liczba zabitych dzieci jest wyższa.

Inne regiony kraju również były w nocy celem rosyjskiego ostrzału. W sumie w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja zaatakowała dziewięć regionów Ukrainy za pomocą artylerii, dronów i innych systemów uzbrojenia – podało ukraińskie wojsko. Ogień objął 138 miast i 74 infrastruktury. Według własnych oświadczeń ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 17 z 22 dronów kamikadze używanych przez Rosję.

Ukraina broni się od lutego 2022 roku przed rosyjską wojną agresywną. Rosja regularnie atakuje Ukrainę za pomocą ataków dronów, rakiet i artylerii. Nadal zdarzają się przypadki zgonów wśród ludności cywilnej.

+++ Deputowani sygnalizacji świetlnej opowiadają się za dostawą Byka na Ukrainę +++

Frakcje sygnalizacji świetlnej coraz bardziej wywierają presję na kanclerza Olafa Scholza, aby zgodził się na dostawę rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę. Posłowie Andreas Schwarz (SPD), Anton Hofreiter (Zieloni) i Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) wezwali w czwartek do większego wsparcia Ukrainy w trwającej kontrofensywie. „W szczególności Ukraina potrzebuje systemu rakiet manewrujących Taurus, który znajduje się na wyposażeniu Bundeswehry, aby konkretnie osłabić rosyjską logistykę wojenną” – napisali we wspólnym liście otrzymanym przez Niemiecką Agencję Prasową, o którym także poinformował „Spiegel”. .

List jest adresowany do Scholza i ministra obrony Borisa Pistoriusa (obaj SPD). Posłowie do PE odpowiadają także na obawy Kancelarii, że Ukraina może użyć rakiet manewrujących do ataków na cele na terytorium Rosji. „Przedstawiciele ukraińskiego rządu zapewniali nas w osobistych rozmowach, że ten system uzbrojenia będzie używany wyłącznie na terytorium Ukrainy” – piszą i podkreślają: „Nie widzimy powodu, aby wątpić w tę obietnicę”.

Ukraina od dawna prosiła o rakiety manewrujące Taurus. Scholz zawsze zachowywał w tej kwestii ostrożność – prawdopodobnie dlatego, że chce wykluczyć ataki na terytorium Rosji, które mogłyby sprowokować Rosję do odwetu. W swoim piśmie politycy sygnalizacji świetlnej wzywają do pośpiechu ze względu na zbliżającą się zimę i żądają podjęcia decyzji na zaplanowanym na wtorek w Ramstein spotkaniu państw popierających Ukrainę. Jako szef budżetu SPD Schwarz odpowiada za obronność, Hofreiter jest przewodniczącym Komisji Europejskiej, a Strack-Zimmermann jest przewodniczącym Komisji Obrony.

+++ Wybuchy na Krymie po ataku dronów +++

Według doniesień mediów atak dronów na zaanektowany przez Rosję od 2014 roku Krym spowodował poważne eksplozje w pobliżu miasta Ewpatoria. Jak poinformowała w czwartek Ukraińska Prawda, powołując się na źródło ukraińskich tajnych służb, trafiono w nowoczesny system przeciwlotniczy S-400 Triumf. Oczekuje się, że system uzbrojenia S-400 będzie kosztować równowartość 1,1 miliarda euro. Armia rosyjska nie potwierdziła jeszcze ataku, a jedynie poinformowała o zestrzeleniu jedenastu dronów.

Mieszkańcy w nocy filmowali eksplozję. Na zdjęciach i filmach z daleka na ciemnym niebie widać wysoką kolumnę ognia. Jewpatoria położona jest na zachodnim wybrzeżu Krymu i uważana jest za uzdrowisko. Według Natalii Humenyuk, rzeczniczki biura wojskowego „Południe” armii ukraińskiej, w regionie znajduje się także kilka obiektów wojskowych. Według niej były one celem.

Ponadto, według rosyjskich doniesień, łódź patrolowa Floty Czarnomorskiej „Siergiej Kotow” została zaatakowana przez wodne drony. Atak ten został odparty, a pięć bezzałogowych łodzi użytych w ataku zostało zniszczonych – podało Ministerstwo Obrony Moskwy.

Właśnie w środę Ukraina zaatakowała stocznię strażniczą w Sewastopolu rakietami manewrującymi, trafiając nie tylko w doki, ale także duży statek desantowy i łódź podwodną. Na podstawie materiału filmowego eksperci zakładają, że statek desantowy poniósł całkowitą stratę.

+++ Korea Północna: Putin przyjmuje zaproszenie Kim Dzong Una +++

Podczas swojej wizyty w Rosji przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina do złożenia kolejnej wizyty w jego kraju. Kim wystosował zaproszenie na zakończenie środowego przyjęcia w kosmodromie Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie, a prezydent Putin z radością je przyjął – podały w czwartek północnokoreańskie media państwowe. Po pożegnaniu Kim udała się do następnego celu. Nie podano żadnych szczegółów.

Jego wizyta jest ważną okazją do podniesienia stosunków współpracy między obydwoma krajami na wyższy poziom, powiedział Kim. Przywódca Korei Północnej, który we wtorek przybył do sąsiedniego kraju specjalnym pociągiem pancernym, prowadził już wcześniej negocjacje z Putinem, najpierw w szerszym gronie, a następnie prywatnie.

Obserwatorzy spodziewali się, że Putin będzie omawiał ze swoim gościem także sprzedaż broni. Nie ogłoszono oficjalnie, czy osiągnięto jakiekolwiek odpowiednie porozumienia. Stany Zjednoczone obawiają się, że Putin będzie chciał kupować od Korei Północnej duże ilości amunicji artyleryjskiej. W zamian Kim mógłby liczyć na rosyjską technologię budowy satelitów czy atomowych łodzi podwodnych, a także pomoc żywnościową. Putin jest w dużej mierze izolowany na arenie międzynarodowej z powodu rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie i Kimowi z powodu długotrwałego programu broni nuklearnej jego kraju.

+++ NATO poinformowane o szczątkach dronów w Rumunii +++

Nowo odkryte szczątki należały do ​​„drona podobnego do tego używanego przez armię rosyjską” – zgodziło się w środę rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych i obrony. W oświadczeniu stwierdzono, że sojusznicy NATO zostali poinformowani i omawiają rozwój wydarzeń na granicy rumuńsko-ukraińskiej.

Rzecznik sojuszu powiedział wieczorem, po spotkaniu stałych przedstawicieli państw członkowskich, że NATO solidaryzuje się z Rumunią. Nie ma jednak dowodów na ukierunkowany atak Rosji na terytorium sojusznicze.

Ministerstwo Obrony podało, że w zeszłym tygodniu w dwóch lokalizacjach w pobliżu wioski Plauru odkryto szczątki dronów przypominających drony produkcji rosyjskiej. Plauru znajduje się niecałe 500 metrów od ukraińskiego portu Izmail, który niedawno został zaatakowany przez rosyjskie drony bojowe. NATO sklasyfikowało te incydenty jako niezamierzone przez Rosję.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *