Wojna na Ukrainie w relacji na żywo: +++ 03:20 Minister finansów Ukrainy: koszty odbudowy rosną +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 03:20 Minister finansów Ukrainy: Rosną koszty odbudowy +++

Ukraina będzie potrzebowała większego wsparcia finansowego na odbudowę kraju, niż oczekiwano, powiedział minister finansów kraju Serhij Marczenko. „Niestety liczba ta rośnie każdego dnia, aw najgorszym przypadku znacznie wzrośnie” – mówi Marczenko. Obecny budżet niewiele przewiduje na odbudowę iw miarę możliwości powinien zostać zwiększony. „Wsparcie naszych międzynarodowych partnerów jest dla nas kluczowe” – powiedział minister, odnosząc się do zadeklarowanych już przez UE 18 mld euro. W sierpniu Bank Światowy oszacował koszt naprawy ukraińskiej infrastruktury na 105 miliardów dolarów.

+++ 01:57 Tylko dwie do trzech godzin prądu dziennie w Kijowie +++
Po niedawnych rosyjskich atakach na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie mieszkańcy stolicy Kijowa przez większą część dnia żyją bez prądu. Dostawy energii elektrycznej zostaną zmniejszone do dwóch do trzech godzin dziennie, dopóki dostawy nie zostaną w pełni przywrócone, powiedział Dmytro Saharuk, dyrektor zarządzający największej prywatnej firmy energetycznej na Ukrainie DTEK, według „Kyiv Independent”.

+++ 00:18 Selenskyj odwołuje się do ukraińskiego ducha oporu +++
Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi o duchu oporu swojego kraju. „Przeżyliśmy wojnę na pełną skalę przez dziewięć miesięcy, a Rosja nie znalazła sposobu, by nas złamać. I nie znajdzie” – mówi Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. „Musimy kontynuować tak, jak jesteśmy w tej chwili, w jedności i wzajemnej pomocy”. Rosja chce nie tylko pozbawienia Ukraińców prądu i ciepła. „Terroryści chcą nas odizolować od siebie i upewnić się, że się nie czujemy”. Ataki na cele cywilne to „zemsta tych, którzy przegrali” – powiedział prezydent.

+++ 23:25 Siedem osób ginie w bombardowaniu Chersoniu +++
Według władz regionalnych w czwartek rosyjskie bombardowania miasta Cherson na południu Ukrainy spowodowały śmierć siedmiu osób i około 20 rannych. Miasto zostało zbombardowane artylerią i kilkoma wyrzutniami rakiet, informuje wojewoda Jarosław Januszewicz. Zapalił się wieżowiec. Pocisk trafił w plac zabaw dla dzieci. „Dzisiaj jest kolejna straszna karta w historii naszego bohaterskiego miasta” – napisał gubernator na Telegramie.

+++ 22:27 Irańscy trenerzy dronów zabici na Krymie +++
Kilku irańskich instruktorów dronów zostało zabitych na anektowanym przez Rosję Krymie. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow potwierdza śmierć kilku Irańczyków. Poinformował o tym białoruski opozycyjny kanał informacyjny Nexta. Daniłow nie podaje jednak dokładnej liczby zabitych Irańczyków. Jednocześnie ostrzegł wszystkich Irańczyków przebywających na okupowanym terytorium Ukrainy, aby poparli inwazję Moskwy, że oni również będą celem ataków. Iran nie tylko dostarcza broń do Moskwy, ale także szkoli rosyjskich żołnierzy w obsłudze dronów „Shahed 136”.

Przeczytaj poprzednie wydarzenia z wojny na Ukrainie tutaj.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *