Wojna Rosji z Ukrainą – wszystkie wydarzenia

Aby dołączyć do NATO, Turcja poprosiła Szwecję o jego koniec wsparcia dla „grup terrorystycznych” i embarga na broń. Prezydent Recep Tayyip Erdogan przekazał te żądania premier Szwecji Magdalenie Andersson w sobotę, poinformowało biuro Erdogana. Podczas rozmowy szefowie państw i rządów omówili m.in. wniosek Szwecji o członkostwo w NATO, który Turcja początkowo blokowała.

Andersson powiedziała później szwedzkiej stacji telewizyjnej SVT, że podkreśliła, że ​​Szwecja z zadowoleniem przyjmuje współpracę w walce z międzynarodowym terroryzmem i że Tył walka z terroryzmem i kwalifikacja zakazanej partii PKK jako organizacji terrorystycznej.

Erdogan mówi o Kurdyjska milicja YPG w Syrii, które Ankara uważa za grupy terrorystyczne. Z kolei sojusznik NATO, Stany Zjednoczone, ściśle współpracuje z YPG w Syrii. Po tureckiej ofensywie wojskowej przeciwko YPG w 2019 r. m.in. Szwecja, Finlandia i Niemcy Ograniczenie eksportu broni do Turcji. W rozmowie Erdogan potwierdził również, że Szwecja wspiera zwolenników islamskiego duchownego Fethullaha Gülena. Przywódcy tureccy obwiniają ruch Gülena za próbę zamachu stanu przeciwko prezydentowi w 2016 roku.

Erdogan zadzwonił również w sobotę do swojego fińskiego kolegi Sauli Niinistö. Następnie napisał na Twitterze, że była to otwarta rozmowa. A Członkostwo Finlandii w NATO zwiększy bezpieczeństwo obu partnerów. „Finlandia potępia wszelkie formy terroryzmu” – podkreślił Niinistö. Dialog będzie kontynuowany.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.