Wojna ukraińska na pasku na żywo: +++ 01:08 Pierwsi ukraińscy uchodźcy z Mołdawii przybywają do Frankfurtu +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 01:08 ​Pierwsi ukraińscy uchodźcy z Mołdawii przybywają do Frankfurtu +++

Do Niemiec przybywają pierwsi ukraińscy uchodźcy z Mołdawii. Wieczorem we Frankfurcie ląduje samolot z 134 uchodźcami. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obiecała rządowi Mołdawii, że początkowo z Mołdawii zostanie ewakuowanych 2500 ukraińskich uchodźców. Niewielki, sąsiadujący z Ukrainą kraj jest szczególnie dotknięty kryzysem uchodźczym.

+++ 00:39 Polska wzywa Niemcy do rezygnacji z rosyjskiego gazu +++
Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kraje takie jak Niemcy powinny być bardziej naciskane na rezygnację z ropy i gazu z Rosji. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od importu z Rosji.

+++ 00:02 Macron sprzeciwia się płatności rublem za rosyjski gaz +++
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie ma powodu, aby spełnić żądanie Rosji, aby płacić za dostawy energii w rublach. Tekst umowy stanowi, że nie wolno żądać płatności w rublach. Rosja chce uniknąć zachodnich sankcji płacąc rubelami.

+++ 22:34 Ukraina uważa, że ​​Rosjanie mogą dalej atakować Kijów +++
Armia ukraińska nadal uważa, że ​​możliwy jest zakrojony na szeroką skalę atak wojsk rosyjskich na Kijów. W tym celu wróg nadal gromadzi potężne siły – powiedział szef sztabu armii ukraińskiej Olexander Grusewitsch. Również, zgodnie z ustaleniami rozpoznania w Kaukaskiej Republice Dagestanu, do tej misji przygotowywane są jednostki specjalne. Te informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane. W ostatnim czasie wojskom ukraińskim udało się odzyskać kilka pozycji i miast w obwodzie kijowskim.

+++ 22:57 7331 osób może opuścić sporne miasta +++
Według ukraińskich doniesień w piątek korytarzami ewakuacyjnymi z oblężonych miast mogło opuścić łącznie 7331 osób. Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała, że ​​2800 osób samoorganizowało się, by uciec z Mariupola, który jest pod szczególnie silnym ostrzałem.

+++ 22:24 władze: czterech zabitych po ostrzale przychodni w Charkowie +++
Policja twierdzi, że cztery osoby zginęły, gdy zbombardowano klinikę we wschodnioukraińskim mieście Charkowie. Rano w klinikę uderzają rakiety. Służył jako centrum pomocy humanitarnej i nie ma w pobliżu żadnej instalacji wojskowej, podała policja w mediach społecznościowych. Siedem osób jest rannych, cztery z nich umierają. Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​atakuje tylko ukraińskie instalacje wojskowe, a nie cele cywilne.

+++ 22:10 Macron planuje „misję humanitarną” dla Mariupola +++
Francja planuje wspólną z Turcją i Grecją wspólną inicjatywę ewakuacji ludzi ze spornego portu Mariupol we wschodniej Ukrainie w krótkim czasie. Trzy kraje chcą rozpocząć „misję humanitarną ewakuacji wszystkich, którzy chcą opuścić Mariupol”, zapowiedział prezydent Emmanuel Macron wieczorem po szczycie europejskim w Brukseli. Trwają już konkretne rozmowy z burmistrzem Mariupola i porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Potrzebny jest też układ z Rosją, której wojska od tygodni oblegają miasto.

+++ 22:01 Putin podpisuje ustawę o „fałszywych wiadomościach” o zagranicznych akcjach +++
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisuje ustawę przewidującą karę więzienia do 15 lat za publikowanie „fałszywych informacji” o operacjach rosyjskiego państwa za granicą. Ustawa uchwalona przez parlament w tym tygodniu przewiduje kary więzienia i grzywny dla osób, które „świadomie rozpowszechniają fałszywe informacje” o działaniach rosyjskich agencji rządowych „poza terytorium Rosji”. W przypadkach, w których „fałszywa informacja” prowadzi do „poważnych konsekwencji”, maksymalna kara wynosi 15 lat więzienia. Nowe przepisy rozszerzają ustawę uchwaloną na początku marca, która pozwala do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” o rosyjskim wojsku. Decyzja ta została podjęta w kontekście rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.

+++ 21:44 Habeck obawia się zakupów chomików w przypadku nagłego zatrzymania dostaw gazu i ropy +++
Federalny minister gospodarki Robert Habeck obawia się paniki kupowania w Niemczech, jeśli dostawy rosyjskiej ropy i gazu zostaną nagle przerwane podczas wojny na Ukrainie. „Co by się stało, gdybyśmy powiedzieli: nie ma już ropy, wszyscy musimy oszczędzać ropę i benzynę?” – pytał zielony polityk w rozmowie z ARD. Prawdopodobnie nie byłoby mniej jazdy, ale byłby pośpiech na stacje benzynowe – „i wszyscy gromadzą olej jak papier toaletowy na początku pandemii”. Natychmiastowe wycofanie dostaw energii z Rosji byłoby zatem „dramatyczne”. Jeśli Rosja jednostronnie wyłączy dostawy gazu, istnieją plany awaryjne, mówi Habeck.

+++ 21:21 Przedstawiciel Pentagonu: Rosja „przeceniła się” zbliżając się do Kijowa +++
Wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA widzi oznaki, że rosyjskie wojska koncentrują się obecnie głównie na wschodniej Ukrainie. „Skupiają się na Donbasie” – powiedział podczas briefingu dla dziennikarzy. Obecnie nie obserwuje się rosyjskiego natarcia na stołeczny Kijów. „Okopują się, ustawiają pozycje obronne”. Urzędnik Pentagonu kontynuuje: „Oczywiście przecenili swoją zdolność do zajęcia Kijowa. I szczerze mówiąc, przecenili swoją zdolność do zajęcia dowolnego skupiska ludności: i wyraźnie nie docenili ukraińskiego oporu”.

+++ 21:07 Scholz nazywa użycie broni chemicznej „świętokradztwem” +++
Kanclerz Olaf Scholz nazwał możliwe użycie broni chemicznej przez Rosjan na Ukrainie „świętokradztwem”. Odrzuca rosyjskie oskarżenia, że ​​na Ukrainie jest broń chemiczna lub biologiczna. Te ostrzeżenia z Moskwy nie powinny służyć jako pretekst dla samej Rosji do użycia takiej broni. – To przejście graniczne – po wszystkich przejściach granicznych byłoby to najdalsze i najstraszniejsze – dodaje.

Możesz przeczytać poprzednie wydarzenia tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.