Wojna ukraińska na żywo: +++ 04:09 Ewakuacja zakładów chemicznych wstrzymana z powodu ostrzału +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 04:09 ewakuacja zakładu chemicznego zawieszona z powodu bombardowań +++

Według rosyjskiej agencji prasowej Tass ewakuacja ludzi z zakładów chemicznych w Siewierodoniecku została wstrzymana z powodu ukraińskiego ostrzału. Agencja powołała się na lokalną policję w mieście, która została schwytana przez wojska rosyjskie kilka godzin wcześniej. Według starszego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nawet po wycofaniu wojsk ukraińskich z Siewżherodoniecka, w mieście wciąż znajdują się jednostki specjalne kierujące ostrzałem artyleryjskim na wojska rosyjskie.

+++ 03:11 Lider EPP wzywa G7 do zachowania cierpliwości +++
Przed szczytem G7 w Elmau w Bawarii lider Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber wezwał do długoterminowego wsparcia dla Ukrainy. Potrzebne jest „przesłanie do podżegacza wojennego Putina, że ​​nie wygra tej wojny”, powiedział Weber gazetom grupy medialnej Funke. „Nie powinno być wątpliwości, że zachodnie demokracje mają siłę, by pozostać i są gotowe pomóc Ukrainie na dłuższą metę”. Jednocześnie Weber wezwał G7 do znalezienia nowych partnerów w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Musi istnieć możliwość „budowania w wolnym świecie swego rodzaju strefy wolnego handlu, w której ludzie się wspierają” – domagał się szef EPL. Chiny nie mogą być beneficjentem nowych konfliktów i „zachodniej naiwności”.

+++ 01:38 Nouripour ostrzega przed „zmęczeniem wojną” +++
Przed spotkaniem w Elmau w Bawarii współprzewodniczący Partii Zielonych Omid Nouripour wezwał G7 do udzielenia większego wsparcia Ukrainie i krajom południowym. „Zadaniem najsilniejszych gospodarczo demokratycznych krajów uprzemysłowionych jest współpraca i skoordynowana praca na rzecz ochrony wolności, demokracji i praw człowieka” – powiedział Nouripour dla gazety grupy medialnej Funke. „Z szczytu G7 musi wyjść silny sygnał poparcia, zarówno dla Ukrainy, jak i krajów Globalnego Południa”. „Zmęczenie wojną” nie powinno się pojawić. „Wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy musi być kontynuowane w kolejnej fazie konfliktu. Ponadto potrzebna jest dodatkowa pomoc finansowa dla krajów Globalnego Południa, które zostały mocno dotknięte skutkami wojny”. Kraje G7 będą musiały uzgodnić, jak złagodzić konsekwencje wojny dla światowej sytuacji żywnościowej.

+++ 00:57 Wielka Brytania akceptuje nowe gwarancje kredytowe +++

Wielka Brytania jest gotowa zagwarantować Ukrainie dodatkowe 525 milionów dolarów pożyczek z Banku Światowego jeszcze w tym roku. Premier Boris Johnson powiedział przed szczytem G7 w Schloss Elmau w Bawarii, że wsparcie finansowe wyniesie w tym roku 1,5 miliarda dolarów. „Ukraina może i wygra, ale potrzebuje naszego wsparcia, aby to zrobić” – powiedział Johnson. „Teraz nie czas na rezygnację z Ukrainy”.

+++ 23:29 Ischinger widzi Zachód w defensywie +++
Wieloletni przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger widzi Zachód w defensywie przed szczytem G7 w Elmau. „Widzę prawdziwy cel tego szczytu w potwierdzeniu determinacji Zachodu w obronie międzynarodowego porządku opartego na zasadach przed masowymi naruszeniami prawa międzynarodowego, takimi jak Putin”, powiedział były czołowy dyplomata gazecie Tagesspiegel. „To spotkanie obronne w obronie naszych wartości i zasad”. Wojna w Iraku i wojna w Afganistanie podważyły ​​wiarygodność Zachodu, powiedział obecny szef Zarządu Fundacji Konferencji Bezpieczeństwa. – Dlatego Zachód nie ma szczególnie dobrej ręki w walce z Rosją i Chinami – powiedział. Jesteśmy tam w bardzo niekorzystnej pozycji startowej.

Tutaj możesz przeczytać poprzednie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.