Wojna ukraińska: spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odwołane – Polityka

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej zaplanowane na środek tygodnia w Budapeszcie, na którym Słowacja, Czechy, Polska i Węgry spotkały się trzy dekady temu, by reprezentować swoje interesy, zostało przez węgierski rząd odwołane. Z konieczności – bo przedstawiciele Polski i Czech, dwóch partnerów, którzy kiedyś tworzyli blok jako Wyszehrad 4 w UE, nie chcieli odwiedzać Węgier.

Powód: postawa Węgier w wojnie Rosji z Ukrainą, uważana za zbyt przychylną Putinowi, zwłaszcza w Pradze i Warszawie. Chociaż Węgry popierają unijne sankcje, sprzeciwiają się dostawom broni i embargo energetycznemu, powołując się na zależność energetyczną od Moskwy i interesy bezpieczeństwa narodowego.

Jeden po drugim odwoływano: najpierw czeska minister obrony Jana Černochová, która ustąpiła z gorzkim komentarzem, że żałuje „że tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza dla węgierskich polityków niż ukraińska krew. Według minister w najbliższą niedzielę odbędą się wybory na Węgrzech i nie chce być wykorzystana w kampanii premiera Viktora Orbána. Węgier prowadzi obecnie agresywną kampanię przeciwko wojnie na Ukrainie: narodowa opozycja chce zaangażować w nią kraj, podczas gdy jego rząd reprezentuje wyłącznie interesy Węgier.

Kontynuował to w poniedziałek polski minister obrony Mariusz Błaszczak, który uznał retorykę Węgier wobec Moskwy za „rozczarowującą”. Polski premier Andrzej Duda zauważył w polskich mediach, że trudno jest zrozumieć stosunek Orbána do Ukrainy, a wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że Orbán myli się z Ukrainą i za bardzo zabiega o Rosję. W przemówieniu na ostatnim szczycie UE ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski publicznie i bezpośrednio skrytykował Orbána za jego chwiejną postawę: „Czy wiesz, Wiktorze, co się dzieje w Mariupolu?”, powiedział Zełenski. „Chcę być szczery raz na zawsze, powinieneś sam zdecydować, kim jesteś”.

Wszystkie wiadomości o wojnie na Ukrainie – dwa razy dziennie pocztą lub wiadomością push

Wszystkie meldunki i informacje ogólne o wojnie na Ukrainie – rano w SZ, wieczorem w SZ. Nasz AktualnościBiuletyn informuje dwa razy dziennie Bezpłatna rejestracja na sz.de/morgenabend. W naszym aplikacja wiadomości (Pobierz tutaj) możesz również zapisać się do newslettera lub naszych najnowszych wiadomości jako wiadomość push.

Węgierski rząd potwierdził we wtorek, że spotkanie Wyszehradu IV nie odbędzie się zgodnie z planem; został przełożony na późniejszy termin. To, czy dalsza współpraca jest prawdopodobna, jest kwestią fundamentalną: różnice między czterema krajami, które przez wiele lat prezentowały się jako zbiorowa reprezentacja interesów w UE, w ostatnich latach stają się coraz trudniejsze do zignorowania.

Z jednej strony wynikało to z bardzo napiętych w przypadku Polski relacji z Rosją, podczas gdy Orbán demonstracyjnie kultywował dobre stosunki z Władimirem Putinem. Kontrowersyjne były również stosunki z UE. Podczas gdy Warszawa i Budapeszt otwarcie przyjęły kurs konfrontacji z Brukselą, Praga i Bratysława starały się uniknąć otwartego konfliktu. Po wydaleniu z Europejskiej Partii Ludowej nadzieje Orbána na wykorzystanie Wyszehradu IV do utrzymania słabnących wpływów w Europie mogły całkowicie się nie powieść.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.