Wojna wizerunkowa – Polska i Białoruś toczą obrzydliwą grę na granicy

FOCUS Online na miejscu w Europie Wschodniej: Wojna obrazów: Polska i Białoruś grają w obrzydliwą grę na granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest coraz gorsza. Dużym problemem jest to, że media po polskiej stronie nie mają dostępu do granicy, a jedynie ograniczony dostęp na Białorusi. Warszawa i Mińsk chłodno z tego korzystają – i rozpętały wojnę kontrolowanych obrazów w przygranicznym lesie.

Drewniane cerkwie ze złotymi żarówkami, niekończące się nordyckie puszcze, tygiel etniczny, w którym Polacy i Ukraińcy żyją w zgodzie z Białorusinami: Podlasie na dalekim północnym wschodzie Polski jest pod wieloma względami wyjątkowe. Województwo jest postrzegane jako region z własnym duchem w krajobrazie książki obrazkowej.

Region wydaje się tym bardziej oczywisty dla podróżnych w połowie listopada 2021 roku. Nawet 30 kilometrów od oblężonej białoruskiej granicy może się zdarzyć, że nagle przekroczy się żołnierzy w pełnym rynsztunku bojowym na patrolu w środku małej wioski z tylko jedną drogą . . Z kapturami na twarzach i karabinami automatycznymi zwisającymi z pasów kilka centymetrów nad pasami, gotowi do akcji.

Tysiące uchodźców zostaje uwięzionych w białoruskim lesie przygranicznym

Cały świat wie teraz, że kilka tysięcy uchodźców, głównie pochodzenia arabskiego, jest uwięzionych na 420-kilometrowej granicy z Białorusią, strzeżonych przez wielu innych żołnierzy po obu stronach. Helikoptery wojskowe w powietrzu, konwoje wojskowe na drogach publicznych, kontrole policyjne na drogach dojazdowych do miast: od kilku tygodni prawie nie można nie zauważyć, że coś jest nie tak na wschodniej granicy kraju.

Najważniejszym wydarzeniem medialnym w tej nieludzkiej grze w ping-ponga jest incydent, który miał miejsce po stronie białoruskiej w nocy z 8 na 9 listopada. Dwie kilkusetosobowe grupy uchodźców próbowały szturmować obiekty przygraniczne w pobliżu polskich przygranicznych miejscowości Kuźnica i Białowieża w celu przedostania się na terytorium Polski – a tym samym UE.

Polska zakazuje niezależnym obserwatorom przekraczania granic

To, że zdjęcia tej burzy granicznej zostały upublicznione po polskiej stronie, to zasługa straży granicznej i wojska. Ale nie dlatego, że pomogłyby dziennikarzom relacjonować wydarzenia. Wręcz przeciwnie: 2 września rząd prawicowego nacjonalisty premiera Mateusza Morawieckiego ogłosił stan wyjątkowy dla trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy z Białorusią. Od tego czasu dziennikarze nie mają już dostępu do obszaru przygranicznego.

Dotyczy to również organizacji pomocowych i ich lekarzy. Niezależne zdjęcia i relacje z tego, co działo się w głębokich, zamarzniętych już lasach i stanu uchodźców, nie były dostępne od ponad dwóch i pół miesiąca. Od tego czasu policja i wojsko filmują się i fotografują – jeśli w ogóle – a potem decydują, co zostanie opublikowane. A przede wszystkim: co nowego.

Praktyka nielegalnych deportacji nie jest nawet kwestionowana przez polski rząd. W połowie października warszawski sejm zalegalizował nowelizację ustawy o cudzoziemcach, która znacznie ułatwia deportacje na mocy prawa krajowego. Zgodnie z paragrafem 33 Konwencji Genewskiej o Uchodźcach są one jednak zakazane, ponieważ pozbawiają uchodźców prawa do ubiegania się o azyl ze względów humanitarnych i weryfikacji tego roszczenia. Polska jest jednym z sygnatariuszy Konwencji z 1951 roku.

Polska wprowadza medialne odstraszanie na granicy

Z drugiej strony to, co istnieje w Polsce, to świadoma inscenizacja własnego odstraszania i wpływu, która obecnie składa się z 15 000 polskich żołnierzy i policji w strefie wykluczenia. Policja coraz częściej publikuje zdjęcia w pełni wyposażonych funkcjonariuszy i żołnierzy w mediach społecznościowych. Uchodźców można znaleźć tylko w tle za korytarzami granicznymi, które zostały starannie wydrążone w lesie i kilkoma zwojami drutu kolczastego po stronie białoruskiej.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i kamerom cyfrowym na hełmach, bohaterowie pojawiają się jako bojowi policjanci w nocnych ujęciach między drutem kolczastym a podświetlanymi reflektorami. Nawet żandarmi na koniach pozują z końmi na środku leśnej drogi, jak podczas rekreacyjnej przejażdżki. Szczególnie irytującym szczegółem na tym zdjęciu jest zasłonięcie twarzy policjantów czarnymi kominiarkami – tak jak na wszystkich innych zdjęciach.

Brak zdjęć z polany kryjówki w gałęziach z dziećmi i kobietami. I równie mało o nieludzkich przychodzeniach i odchodzeniach migrantów między dwoma krajami, o których niektórzy mówią, że cierpieli siedem lub osiem razy, zanim dotarli do Polski i Niemiec. Zostało to potwierdzone przez kilku uchodźców FOCUS Online zarówno tutaj, na wschodnim krańcu UE, na Białorusi, jak i w kwaterze dla uchodźców w Eisenhüttenstadt. Takie obrazy dopiero wychodzą z pogranicza w postaci historii w większości niesprawdzonych przez zainteresowanych.

Kpina z uchodźców: białoruscy żołnierze jako dobrzy Samarytanie

Z drugiej strony sytuacja po stronie białoruskiej od kilku dni jest zupełnie inna. Podobno niektórzy fotoreporterzy mają do niego dostęp – i robią imponujące zdjęcia dużych grup uchodźców. Rozpalają ogniska bezpośrednio przed rolkami polskiego drutu kolczastego i ogrzewają się odbiciem lub spacerują w długich kolejkach wzdłuż polskiego ogrodzenia granicznego z nielicznymi rzeczami.

Na zdjęciach prawie nie widać żołnierzy armii białoruskiej. A jeśli tak, to jako dobroczyńcy, którzy rozprowadzają żywność i przybory z transportowców wojskowych lub leczą rannych uchodźców.

To, że armia białoruska, ze wszystkich ludzi, przedstawia się jako dobrotliwy Samarytanin, wydaje się przewrotną kpiną z uchodźców i cierpień, jakich doświadczają na granicy. Bo kraj ten jest uważany nie tylko przez Polskę, ale przez całą UE za świadomą przyczynę nowego kryzysu uchodźczego na krótko przed nadejściem zimy. To reżim przywódcy Aleksandra Łukaszenki specjalnie zwabił uchodźców do Mińska tanimi lotami i wystawił wizy turystyczne, a następnie przetransportował policję i wojsko do polskiej granicy.

Ostatni dyktator Europy, jak twierdzi prokuratura, chce w ten makabryczny sposób zwiększyć presję uchodźców na UE. Była to zemsta za liczne sankcje, jakie UE nałożyła na Białoruś wiosną za różne naruszenia praw człowieka. Reżim oskarżany jest o brutalne represje wobec dysydentów poprzez więzienie, tortury, gwałt, a nawet wykonywanie wyroków śmierci.

Zdjęcia nie pokazują jednak, że uchodźcy deportowani na Białoruś przez polską straż graniczną nie mogą swobodnie poruszać się po kraju i nie mogą już opuszczać obszaru przygranicznego, pomimo posiadania wizy, która została sprzedana po wysokiej cenie. . .

Nawet Litwa mobilizuje armię na granicy białoruskiej

A nawet w sąsiednich krajach bałtyckich, takich jak np. Litwa, trwają obecnie mobilizacje na granicy z Białorusią. W mediach społecznościowych krążą filmy pokazujące litewskie jednostki podczas szkolenia straży granicznej, jak żołnierze trenują w rozłożonych szeregach i ćwiczą mury obronne, które bardziej przypominają marsz rzymskich legionistów lub najemników.

Ze względu na stan wyjątkowy na granicy, międzynarodowe organizacje pomocowe takie jak „Lekarze bez Granic”, Czerwony Krzyż czy Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców nie są obecnie obecne w rejonie przygranicznym Polski. Ale za zamkniętymi drzwiami wciąż słychać polskich urzędników, którzy mówią, że „mówi za siebie”, że polski rząd nie wpuszcza mediów ani pomocy do regionu przygranicznego. „Oczywiście mają coś do ukrycia” – powiedział FOCUS Online wysoki rangą urzędnik warszawski, który nie chce być wymieniany.

Wyciszono telefony alarmowe od uchodźców w białoruskim lesie przygranicznym

Niepokój lokalnych pomocników na miejscu, takich jak „Grupa Granica” („Grupa Graniczna”) czy Ocalenje, którzy próbują przechwycić nieobecność dużych organizacji humanitarnych, a także możliwie tajnymi akcjami ratunkowymi w przygranicznych lasach, waha się od dnia dzisiejszego w ciągu dnia.

Dopiero w piątek rzeczniczka Grupy Granica FOCUS Online niedaleko przygranicznego miasta Kuźnica poinformowała, że ​​stopniowo milkną telefony alarmowe od leśnych uchodźców. Doradcy zakładają, że 15 000 żołnierzy i straży granicznej, którzy są obecnie rozmieszczeni na głównych przejściach, w dużej mierze odgradzają zarówno granicę z Białorusią, jak i granicę między obszarem zastrzeżonym a wnętrzem kraju.

„Martwe w całym lesie”: liczba ofiar mogłaby być znacznie wyższa

Od wielu uchodźców, którym pomogli w ciągu ostatnich kilku tygodni i miesięcy, wiedzą, że liczba ofiar śmiertelnych na granicy może być znacznie wyższa niż wcześniej sądzono. W tej chwili oficjalnie mówimy o dziesięciu ofiarach. Raz po raz młodzi i dorośli pomocnicy uchodźców słyszą, że w niektórych miejscach „w całym lesie leżą zwłoki” i że straż graniczna ma nawet przenosić zwłoki między dwoma krajami, aby nie ponosić odpowiedzialności za zmarłych .

Ale dopóki media i inni niezależni obserwatorzy nie uzyskają swobodnego dostępu do obszaru przygranicznego, takie doniesienia pozostaną czystymi spekulacjami.

Przejście graniczne do Polski nie powiodło się – czy migranci są teraz przywożeni na Litwę?