Wojna z Ukrainą: ++ CIA ostrzega przed możliwym użyciem broni jądrowej ++


blog na żywo

Stan: 15.04.2022 08:23

Amerykańskie służby wywiadowcze CIA ostrzegły, że Rosja może użyć mniejszej broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. Po 50 dniach wojny prezydent Zełenski docenia determinację Ukraińców. Wszystkie zmiany na blogu na żywo.

Rosyjski parlament będzie omawiał projekt ustawy o ewentualnej nacjonalizacji zagranicznych firm dopiero w maju. Nie ma planów uchwalenia prawa w pośpiechu, poinformował dziennik Wiedomosti, powołując się na kręgi rządowe. Inicjatywa dotyczy firm, które zaprzestały działalności w Rosji z powodu wojny na Ukrainie. W rezultacie rosyjscy przywódcy zagrozili wywłaszczeniem zachodnich firm, które nie zamierzają w najbliższym czasie wznowić działalności. W niektórych przypadkach jako termin powrotu do pracy podano 1 maja.

Jednak projekt ustawy o postępowaniu upadłościowym przedstawiony we wtorek przez kremlowską partię Jedna Rosja uważany jest za znacznie osłabiony w związku z tymi zagrożeniami. Administratorzy niewypłacalności powinni być wykorzystywani tylko w przypadku firm o strategicznym znaczeniu – albo dla całej rosyjskiej gospodarki, albo dla infrastruktury krytycznej. Ponadto zachodni właściciele muszą również odzyskać kontrolę nad swoją własnością, gdy tylko będą gotowi do wznowienia działalności w Rosji. Wywłaszczenie i nacjonalizacja są przewidziane tylko w wyjątkowych przypadkach.

Kanada wysyła do Polski żołnierzy, aby wspierali leczenie ukraińskich uchodźców. Większość z około 150 żołnierzy zostanie rozmieszczonych w ośrodkach recepcyjnych w całej Polsce i oczekuje się, że będą pomagać w rejestracji uchodźców, między innymi, powiedziała kanadyjski minister obrony Anita Anand. Inna grupa będzie wspierać koordynację pomocy międzynarodowej.

Tymczasem ponad 2,6 mln Ukraińców uciekło do Polski, a ponad 2 mln innych szukało schronienia w innych krajach. Od tego czasu Kanada wysłała setki dodatkowych żołnierzy na wschodnią flankę NATO.

W przemówieniu wideo wczesnym rankiem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nawiązuje do zatopionego rosyjskiego okrętu wojennego „Moskwa” i chwali tych wszystkich, „którzy pokazali, że rosyjskie okręty mogą zejść na dno”.

Według Ukrainy rosyjski krążownik rakietowy został trafiony dwoma ukraińskimi pociskami Neptun. Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło wczoraj wieczorem zatonięcie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej. Zatonęła podczas burzy podczas holowania do portu. „Moskwa” została poważnie uszkodzona po pożarze i wybuchu amunicji na pokładzie. Rosyjska marynarka wojenna nadal bombarduje ukraińskie miasta nad Morzem Czarnym.

Uwięziony krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wezwał zachodnie rządy i amerykańskie firmy internetowe do otwarcia „frontu informacyjnego” w Rosji. W wiadomości do wielu czołowych zachodnich polityków i szefa Meta, Marka Zuckerberga, Nawalny napisał na Twitterze, że powinni „zmiażdżyć propagandę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina” „wykorzystując możliwości reklamowe w sieciach społecznościowych”. Powtarzał: „Potrzebujemy rozgłosu, dużo rozgłosu”.

Od północy w Ługańsku i Zaporożu na wschodzie Ukrainy rozbrzmiewają syreny przeciwlotnicze. Wcześniej zgłoszono masowe eksplozje w Kijowie, południowym Chersoniu, Charkowie na wschodzie i Iwano-Frankowsku na zachodzie. Ukraińskie media donoszą o przerwach w dostawie prądu w niektórych częściach stolicy, Kijowa.

Około 2550 cywilów zostało wczoraj ewakuowanych ze spornych obszarów na Ukrainie. Poinformowała o tym wicepremier Iryna Wereszczuk w Kijowie. Do miasta Zaporoża na południu Ukrainy przybyło około 2300 osób, w tym 290 mieszkańców Mariupola. Podczas ewakuacji rosyjskie jednostki „na bieżąco” łamały wprowadzone w tym celu zawieszenie broni – powiedział Wierieszczuk. Kolejne 220 osób zostało sprowadzonych w bezpieczne miejsce z obwodu ługańskiego na wschodzie kraju.

Amerykańskie służby wywiadowcze CIA ostrzegły, że Rosja może użyć mniejszej broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. W obliczu „możliwej desperacji” z powodu „odpowiedzi wojskowej”, rosyjski prezydent Władimir Putin mógłby nakazać użycie „taktycznej lub broni nuklearnej krótkiego zasięgu”, powiedział dyrektor CIA William Burns.

„Oczywiście jesteśmy bardzo zaniepokojeni” – powiedział Burns, wskazując jednocześnie, że „nie ma zbyt wielu praktycznych dowodów” na przygotowania do użycia takiej broni. Rosja dysponuje arsenałem taktycznej broni jądrowej o wydajności niższej niż bomby zrzucone przez Stany Zjednoczone na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej.

Federalny minister gospodarki Robert Habeck prowadzi kampanię na rzecz zwiększenia dostaw broni na Ukrainę. „Musi nadejść więcej broni”, powiedział zielony polityk gazetom grupy medialnej Funke. „Nie możemy zostawić Ukrainy samej w wojnie. Oni też walczą za nas. Ukraina nie może przegrać, Putin nie może wygrać”.

Zapytany, czy Niemcy również dostarczają broń ciężką, wicekanclerz powiedział: „Naród ukraiński walczą z odwagą i gotowością do poświęceń. Mamy obowiązek wspierać ich bronią. aby stać się celem. To jest struktura, w której dostarczamy wszystko, co możliwe. Te ramy „na razie nie obejmują dużych czołgów ani myśliwców”, dodał Habeck.

Głośne wybuchy miały miejsce w Kijowie i Chersoniu na południu Ukrainy. O tym informują lokalne media.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował swoim rodakom za 50 dni oporu przeciwko Rosji. „Dzięki Bogu, Siłom Zbrojnym Ukrainy i naszym narodom – obroniliśmy większość naszego kraju” – powiedział Zełenskij w wiadomości wideo zamieszczonej w Telegramie w czwartek wieczorem 50 dnia od rozpoczęcia wojny Rosyjska agresja. na Ukrainie. „50 dni naszej obrony to osiągnięcie. Osiągnięcie milionów Ukraińców”.

Zełenski powiedział, że pamięta pierwszy dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Co najmniej nikt nie był przekonany, że przeżyjemy”. Wielu radziłoby mu opuścić kraj. Ale nie znali Ukraińców i nie wiedzieli, jacy są odważni i jak bardzo cenią sobie wolność „życia tak, jak chcemy”.

Zełenski podziękował także wszystkim sympatykom Ukrainy. W ciągu 50 dni widział wielu przywódców politycznych w inny sposób. Widział „wielką hojność” w tych, którzy nie są zamożni, lub determinację w tych, których inni nie traktowali poważnie. Ale widział też polityków zachowujących się tak, jakby nie mieli władzy.

Elite Boss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.