Wojna z Ukrainą: + ESA zatrzymuje dalsze misje z Rosją +


Blog na żywo

Stan: 14.04.2022 08:05

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zakończyła współpracę z Moskwą w trzech misjach księżycowych. Australia ponownie przedłuża sankcje wobec Rosji. Wszystkie zmiany na blogu na żywo.

8:05

Szwajcaria chce stworzyć tarczę ochronną dla sprzedawców energii elektrycznej

Szwajcaria reaguje na rekordowe wahania cen na rynkach energii po wojnie na Ukrainie. Rząd chce udzielić pomocy dla ważnych systemowo firm energetycznych. Celem jest zapewnienie, że dostawy energii elektrycznej w Szwajcarii pozostaną gwarantowane nawet w przypadku pogorszenia się sytuacji. Wraz z wahaniami cen gwałtownie wzrastają również potrzeby gotówkowe przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się obrotem w celu zapewnienia zabezpieczenia związanego z obrotem energią. Obecnie rząd pracuje nad zmianą prawa, która może być omawiana w parlamencie latem tego roku. Axpo, Alpiq i BKW należą do największych szwajcarskich dostawców energii elektrycznej.

8:03

Hofreiter: Problem tkwi w Kancelarii

Polityk Zielonych Anton Hofreiter w jasnych słowach wezwał kanclerza Olafa Scholza do działania w ukraińskiej polityce. „Problem tkwi w Kancelarii” – powiedział przewodniczący komisji Europy Bundestagu na temat programu „RTL Direkt”. „Teraz musimy wreszcie zacząć dostarczać Ukrainie to, czego potrzebuje, w tym broń ciężką”. A Niemcy muszą przestać blokować embargo na energię, zwłaszcza na ropę i węgiel.

Scholz mówi o punkcie zwrotnym, ale nie realizuje go dostatecznie – krytykował Hofreiter. „A to wymaga o wiele więcej przywództwa”. Polityk Zielonych powiedział, że kiedy rozmawia się z innymi posłami do PE, to pytanie pada, gdzie naprawdę są Niemcy. „Tracimy tam dużo szacunku ze strony wszystkich naszych sąsiadów”.

7:27

Australia nakłada nowe sankcje na Rosję

Australia ponownie przedłuża sankcje wobec Rosji z powodu wojny na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Marise Payne powiedziała, że ​​rząd w Canberze nałożył „ukierunkowane sankcje finansowe” na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych o strategicznym i gospodarczym znaczeniu dla Rosji. Najnowsza lista obejmuje między innymi „przedsiębiorstwa związane z obronnością, takie jak przedsiębiorstwo transportowe Kamaz oraz przedsiębiorstwa żeglugowe SEVMASH i United Shipbuilding Corporation”.

Dodał, że oprócz producenta elektroniki Ruselectronics, który jest odpowiedzialny za produkcję około 80% wszystkich rosyjskich komponentów elektronicznych, sankcjami będą objęte również rosyjskie koleje. Jest nie tylko jedną z największych firm transportowych na świecie, ale także wnosi decydujący wkład w wyniki gospodarcze kraju. „Nasze celowanie w rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, we współpracy z kluczowymi partnerami, osłabia ich zdolność do stymulowania rosyjskiej gospodarki” – powiedział Payne.

7:20

ESA kończy współpracę z Rosją

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zakończyła współpracę z Moskwą w sprawie rosyjskiego ataku na Ukrainę podczas trzech misji księżycowych. „Podobnie jak w przypadku ExoMars, rosyjska agresja na Ukrainę i wynikające z niej sankcje stanowią fundamentalną zmianę okoliczności i uniemożliwiają ESA realizację planowanej współpracy księżycowej” – podała agencja.

ESA wcześniej odwołała swój udział w misji ExoMars na Marsa pod koniec marca. Organizacja z siedzibą w Paryżu chciała przetestować nowy sprzęt i technologie podczas misji księżycowych Luna-25, -26 i -27. Kamera nawigacyjna Pilot-D miała zostać użyta podczas planowanego na lato startu Luny-25. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos została już powiadomiona o planowanym demontażu kamery, powiedział dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

7:18

Nehammer: dostawa gazu może się nie udać nawet bez sankcji

Z perspektywy austriackiego kanclerza Karla Nehammera dostawy rosyjskiego gazu do Europy nie są zapewnione, nawet poza względami sankcji. Konsekwencje wojny i wybuch rurociągów mogą doprowadzić do wstrzymania dostaw, powiedział Nehammer w wywiadzie krótko po wizytach w Kijowie i Moskwie. „I tak istnieje ryzyko, że może się to zdarzyć – nawet jeśli Austria, Niemcy i inne kraje wystąpią przeciwko embargo na gaz” – powiedział konserwatywny polityk agencji informacyjnej dpa i austriackiej agencji informacyjnej APA.

Putin doskonale zdaje sobie sprawę, że wojna będzie miała poważne konsekwencje gospodarcze dla jego kraju. – „Wiem” – powiedział szef Kremla, kiedy Nehammer mu to wskazał. Z perspektywy Nehammera ostatnie sankcje UE przeciwko eksportowi elektroniki obronnej tylko osłabią wpływy Rosji w perspektywie średnioterminowej. „Dlatego nie prowadzi to od razu Putina do zakończenia wojny”.

06:26

Prien widzi zapotrzebowanie na tysiące dodatkowych nauczycieli

Według Przewodniczącej Konferencji Ministrów Edukacji Karin Prien, aby zintegrować ukraińskie dzieci uchodźców z niemieckim systemem szkolnym potrzeba jeszcze tysięcy nauczycieli. Z powodu wojny na Ukrainie Niemcy musiały przygotować się na przyjęcie do 400 000 dodatkowych uczniów, powiedział minister edukacji Szlezwiku-Holsztynu w rozmowie z Editorial Network Germany.

„Wyliczamy, że na każde 1000 uczniów potrzeba około 60 nauczycieli” – powiedział Prien. „Dla 400 000 ukraińskich dzieci i młodzieży potrzebowalibyśmy 24 000 nauczycieli”. Dotyczy to w każdym przypadku, jeśli chcesz kontynuować pracę z małymi grupami w klasie zerowej. Dla dzieci i młodzieży na Ukrainie ważne jest, aby uczyły się „niemiecki jako język wykładowy”, powiedział Prien, odnosząc się także do lekcji z przeszłości. Nikt nie wie, jak długo ludzie zostaliby w Niemczech.

06:19

ONZ ostrzega przed wpływem na kraje rozwijające się

Według grupy roboczej ONZ, rosyjska wojna agresywna na Ukrainie grozi katastrofalnymi skutkami dla gospodarek wielu krajów rozwijających się. Według raportu sekretarza generalnego ONZ António Guterresa stoją teraz w obliczu jeszcze wyższych cen żywności i energii oraz coraz trudniejszych warunków finansowych. Wojna podsyca kryzys w biedniejszych krajach, które już cierpią z powodu pandemii korony, zmian klimatycznych i braku pieniędzy na odbudowę gospodarczą, powiedział António Guterres.

5:07

Więcej broni i amunicji dla Ukrainy

W związku z oczekiwaną zakrojoną na szeroką skalę ofensywą rosyjską na wschodniej Ukrainie, Unia Europejska i Stany Zjednoczone również znacząco zwiększają swoje wsparcie militarne dla Kijowa. Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie do 800 milionów dolarów dodatkowej broni i amunicji, w tym artylerii, pojazdów opancerzonych i helikopterów.

3h32

Wybuch na rosyjskim okręcie wojennym

Według rosyjskich mediów państwowych rosyjski okręt wojenny „Moskwa” został „poważnie uszkodzony” w wyniku eksplozji amunicji przechowywanej na pokładzie. „W wyniku pożaru amunicja eksplodowała na krążowniku rakietowym „Moskwa”. Statek został poważnie uszkodzony” – podały agencje informacyjne TASS i Ria Novosti w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

2h58

Departament Stanu USA broni roszczeń Bidena o ludobójstwo

Prezydent USA Joe Biden otrzymał wsparcie Departamentu Stanu USA po swoim kontrowersyjnym oskarżeniu o ludobójstwo przeciwko Rosji. „Przewiduję, że to, co powiedział prezydent Biden, jest tym, co prawdopodobnie znajdziemy w końcu, gdy będziemy w stanie zebrać wszystkie te dowody razem” – powiedziała sekretarz stanu USA Victoria Nuland w CNN. To, co dzieje się na Ukrainie, „nie jest przypadkiem”, podkreśliła Nuland. „Jest to świadoma decyzja Rosji, jej armii, aby zniszczyć Ukrainę i jej ludność cywilną”.

Biden po raz pierwszy mówił o „ludobójstwie” we wtorek w związku z rzekomymi zbrodniami popełnionymi przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. Jednocześnie prezydent USA powiedział, że ostatecznie do prawników będzie należało nazwanie przemocy wojny na Ukrainie ludobójstwem.

2h51

Finlandia i Szwecja przed przystąpieniem do NATO

Finlandia i Szwecja mogłyby przystąpić do NATO w ciągu zaledwie kilku miesięcy. W sojuszu prawdopodobnie zostaliby powitani otwartym amen – chociaż zamknięcie szeregów nie obyło się bez obaw.

1h21

Agencja: Moskwa rozważa pomoc państwa dla linii lotniczych

Według doniesień prasowych rosyjski rząd planuje wesprzeć linie lotnicze i lotniska pomocą państwa. Agencja informacyjna Interfax donosi, że linie lotnicze i lotniska mogłyby wykorzystać pieniądze, aby lepiej zrekompensować szkody gospodarcze spowodowane zachodnimi sankcjami.

1h21

Zełenskij: „Przyjaciele Ukrainy” odwiedzali Kijów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił Polskę, Łotwę, Litwę i Estonię za zaangażowanie na rzecz Ukrainy po wizycie ich prezydentów w Kijowie. Wizyta prezydentów „czterech państw – przyjaciół Ukrainy” w środę była pożyteczna i owocna, powiedział Zełenski w swoim przekazie wideo tego wieczoru. To prezydenci tych krajów pomagali Ukrainie od samego początku, nie wahali się dostarczać broń do Kijowa i nie mieli wątpliwości co do sankcji wobec Rosji.

Na konferencji prasowej w Kijowie wieczorem prezydent Andrzej Duda zadeklarował: „To nie wojna, to terroryzm”. Nie tylko ci, którzy popełnili zbrodnie, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, ale także ci, którzy wydali rozkazy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *