++ Wojna z Ukrainą na blogu ++ Rosja obwinia Ukrainę za uderzenie rakietą w Kijów

Selenskyj powtarza zapotrzebowanie na technologię obrony powietrznej

12:01: Po ataku rakietowym na centrum handlowe we wschodniej Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód do zapewnienia nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej. Ukraina domagała się tego przed wojną i zaraz po rosyjskiej inwazji, zauważył Zełenskij w swoim codziennym przemówieniu wideo we wtorek wieczorem. „Ludzie w centrum handlowym Kremenchuk zasługują na takie samo bezpieczeństwo, jak ludzie w każdym centrum handlowym na świecie, czy to gdzieś w Filadelfii, Tel Awiwie, czy w centrum handlowym w Dreźnie”.

G7 potępia atak na centrum handlowe

11 po południu.: Szczyt G7 potępił atak rakietowy na centrum handlowe w ukraińskim mieście Kremenczu, w którym zginęło co najmniej 16 osób i groził Rosji konsekwencjami.

„Masowe ataki na niewinnych cywilów są zbrodnią wojenną. Rosyjski prezydent Putin i osoby odpowiedzialne za to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – czytamy w oświadczeniu uczestników szczytu w poniedziałek wieczorem. Dowiedz się więcej tutaj.

Atak rakietowy na wschodniej Ukrainie: Osiem martwych linii w kolejce po wodę pitną

21:31: Urzędnicy twierdzą, że osiem osób zginęło w kolejce przed cysterną pełną wody pitnej w ukraińskim mieście Łysychańsk w rosyjskim ataku rakietowym. Kolejnych 21 zostało rannych, napisał gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajday do serwisu informacyjnego Telegram.

Łysychank to ostatnie duże miasto w regionie, które nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy po zajęciu przez armię rosyjską sąsiedniego Sejerodonecka.

Putin odwiedza Tadżykistan po raz pierwszy od lutego

19:32: Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza we wtorek Tadżykistan w Azji Środkowej. To jego pierwszy wyjazd za granicę od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie pod koniec lutego. Z Tadżykistanu Putin udaje się do Turkmenistanu, gdzie w środę weźmie udział w spotkaniu na szczycie państw Morza Kaspijskiego.

Putin ostatnio wyjechał za granicę na początku lutego i spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Putin żyje w izolacji z powodu pandemii korony. Od lutego 2020 do lutego 2022 wyjechał za granicę tylko trzy razy.

Gubernator: Czterech zabitych w ataku na Charków

18:38: Według gubernatora Ołeha Synehubowa cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych w rosyjskich atakach na Charków w północno-wschodniej Ukrainie. Lekarze leczą rannych, a liczba osób dotkniętych atakiem jest stale aktualizowana – poinformował w telegramie gubernator. Nie można zweryfikować informacji.

Telefon przed rozpoczęciem wojny: ostatnia próba Macrona powstrzymania Putina

18:34: Kilka dni przed rosyjską inwazją w lutym Macron rozmawiał z Putinem przez telefon. Pojawiło się nagranie rozmowy. Dowiedz się więcej o tym tutaj.

Władimir Putin (po lewej) i Emmanuel Macron (po prawej) w 2019 r.: Rozmowa między nimi stała się teraz publiczna. (Źródło: IP3press/imago-images-pictures)

Putin zapewnia Brazylii nowe dostawy nawozów

18:33: Rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał Brazylii kontynuację dostaw nawozów. Po rozmowie telefonicznej Putina z jego brazylijskim kolegą Jairem Bolsonaro Kreml ogłosił, że Rosja wywiąże się ze swoich zobowiązań. W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie szef Kremla po raz kolejny wezwał do zniesienia zachodnich sankcji, aby Rosja mogła eksportować nawozy i żywność.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.