Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja | Aktualny

Po tygodniach ciszy radiowej między Berlinem a Moskwą w związku z wojną na Ukrainie, kanclerz Olaf Scholz i prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy rozmawiali przez telefon – i obwiniali się nawzajem. Putin potępił „niszczącą linię państw zachodnich, w tym Niemiec”, które pompują broń do Kijowa i szkolą jego żołnierzy – poinformował Kreml w piątek.

Scholz z kolei potępił rosyjskie ataki na ukraińską sieć elektroenergetyczną i ciepłowniczą. Podobnie jak prezydent USA Joe Biden również wezwał do rozwiązania dyplomatycznego, które obejmowałoby wycofanie wojsk rosyjskich. Rzecznik Kremla powiedział, że „specjalna operacja wojskowa” będzie oczywiście kontynuowana.

Pierwsza od września rozmowa telefoniczna między Putinem a Scholzem

Według źródeł rosyjskich, podczas godzinnego kontaktu Putin zwrócił się do kanclerz Niemiec z prośbą o ponowne rozważenie stanowiska Niemiec. Zachodnia pomoc dla Kijowa skłoniła Ukrainę do odmowy negocjacji z Rosją. Szef Kremla bronił również niedawnych masowych ataków rakietowych na Ukrainę w odpowiedzi na „kijowskie prowokacje” przeciwko infrastrukturze cywilnej w Rosji, w tym mostowi prowadzącemu do anektowanego półwyspu Morza Czarnego na Krymie, który został poważnie uszkodzony w wyniku eksplozji.

Rosyjskie ataki skupiły się ostatnio m.in. na elektrowniach i elektrociepłowniach. Podczas mrozów wiele ukraińskich domów jest tymczasowo lub nawet całkowicie pozbawionych ogrzewania, prądu i wody.

Ze swojej strony Scholz potwierdził determinację Niemiec do dalszego militarnego wspierania Ukrainy. Na przykład niemiecki rząd dostarcza Ukrainie siedem kolejnych czołgów przeciwlotniczych Gepard.

Moskwa: Operacja specjalna trwa, ale jest otwarta na rozmowy

Kreml odpowiedział na wezwania prezydenta USA Bidena do zakończenia wojny i wykluczył wycofanie wojsk rosyjskich. „Oczywiście, specjalna operacja wojskowa trwa” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną Interfax. „Ale jednocześnie prezydent (Władimir) Putin był, jest i pozostaje otwarty na kontakty, na negocjacje” – dodał Pieskow. Biden wcześniej powiedział, że będzie otwarty na rozmowy z Putinem tylko wtedy, gdy Rosja będzie gotowa zakończyć wojnę z Ukrainą, która rozpoczęła się pełne dziewięć miesięcy temu.

Kijów chce ograniczyć wpływy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce położyć kres wpływowi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na życie duchowe swojego kraju. Ukraina musi także bronić swojej niepodległości w sferze religijnej – powiedział głowa państwa w przesłaniu wideo wyemitowanym w czwartek wieczorem. „Nigdy nie pozwolimy nikomu stworzyć imperium w ukraińskiej duszy”. Patriarchat Moskiewski Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego tradycyjnie miał silne wpływy na Ukrainie i twierdzi, że ma tam wiele sanktuariów. Ukraińskie tajne służby SBU ponownie dokonały nalotu na ponad pół tuzina klasztorów i cerkwi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Londyn: rosyjskie wojskowe problemy logistyczne

Według brytyjskiego wywiadu armia rosyjska stoi przed wyzwaniami logistycznymi po wycofaniu się z zachodniego brzegu ukraińskiego Dniepru. Ukraińcy mogli ostatnio łatwiej atakować rosyjskie centra logistyczne i kanały komunikacyjne, dlatego Moskwa podobno przesuwa te centra dalej na południe i wschód, wynika z codziennego podsumowania brytyjskiego Ministerstwa Obrony w piątek. Wiele sprzętu trzeba przenieść z kolei na drogi, gdzie transporty znów są łatwo atakowane. Niedobory amunicji zaostrzone przez te problemy logistyczne są prawdopodobnie powodem, dla którego rosyjskie siły zbrojne nie są w stanie przeprowadzić skutecznych ofensyw naziemnych, powiedzieli Brytyjczycy.

Zarzuty byłego rosyjskiego żołnierza elity wobec Putina

Były spadochroniarz i pisarz Paweł Filatew, który uciekł z Rosji, uważa, że ​​porażki wojenne z Ukrainą to osobista odpowiedzialność przywódcy Kremla Władimira Putina. „Nigdy nie służył, nigdy nie był na wojnie i nie wie, co to jest armia” – powiedział 34-latek w łączu wideo z Paryża o Putinie w piątek. Filatew oskarżył też Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu o obalenie rosyjskich sił zbrojnych. „Nic nie wiesz o wojsku” – powiedział Filatejew. Nawet w czasach sowieckich armia była „niezła”, a przede wszystkim „konkurencyjna”. Po rozpadzie Związku Radzieckiego pojawiła się korupcja.

Organizacja pomocy technicznej zapewnia setki generatorów

W związku z ogromnymi szkodami w zaopatrzeniu Ukrainy w energię z Rosji, Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) dostarcza Ukrainie kilkaset agregatów prądotwórczych. Dostarczono już blisko 150 urządzeń, obecnie przygotowywanych jest do transportu 320 dodatkowych agregatów prądotwórczych – poinformował THW. Aby ustabilizować dostawy energii, niektóre z zupełnie nowych urządzeń trafiły bezpośrednio do Ukrenergo, największego dostawcy energii na Ukrainie, podał THW. Dzięki temu Ukrenergo może zapewnić tymczasowe zasilanie ważnych instalacji.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *