Wojna z Ukrainą: taka jest sytuacja

30 dzień rosyjskiej wojny agresji na Ukrainę – oto najważniejsze wydarzenia w skrócie.

Johnson o porównaniu z Brexitem: zostałem źle zrozumiany

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, krytykowany za porównanie walki Ukraińców o wolność z głosowaniem w sprawie Brexitu, jest źle zrozumiany. W pełni zgadza się, że Brexit i opór Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji to nie to samo, powiedział Johnson dla BBC. „To nie była paralela, którą narysowałem. Obawiam się, że została bardzo źle zrozumiana” – twierdził.

Na wiosennej konferencji swojej Partii Konserwatywnej Johnson powiedział: „Wiem, że instynkt mieszkańców tego kraju, podobnie jak instynkt mieszkańców Ukrainy, polega na tym, by zawsze mieć wolność wyboru”. Jako przykład przytoczył bliskie głosowanie Brytyjczyków za opuszczeniem UE w 2016 r. z 52% głosów.

„Kiedy ludzie tak licznie głosowali na Brexit, nie sądzę, że zrobili to dlatego, że byli nieprzyjazni wobec obcokrajowców, ale dlatego, że chcieli być wolni” – powiedział premier, dodając po chwili: „…robienie rzeczy inaczej i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w tym kraju”.

Kijów: 135 dzieci zabitych od początku wojny

Według doniesień z Kijowa, od początku rosyjskiej wojny agresji na Ukrainę około miesiąca temu zginęło już 135 dzieci. Według prokuratora generalnego rannych zostało ponad 180 dzieci. Większość dzieci i młodzieży zginęła w obwodzie kijowskim oraz we wschodnich ukraińskich regionach Charkowa i Doniecka. Informacje nie mogły być początkowo zweryfikowane niezależnie.

Prokurator mówi też o ponad 560 zniszczonych szkołach, w tym ponad 70 całkowicie zniszczonych.

UE otrzymuje dodatkowy LPG z USA

Stany Zjednoczone, współpracując z międzynarodowymi partnerami, chcą w tym roku dostarczyć do UE dodatkowe 15 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby zastąpić import rosyjskiego gazu. W dłuższej perspektywie ilość ta powinna wzrosnąć do 50 miliardów metrów sześciennych rocznie, jak zapowiadają w Brukseli prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Według Komisji mogłoby to zastąpić około jednej trzeciej obecnego importu gazu z Rosji.

Habeck: Znacznie zmniejszona zależność energetyczna od Rosji

Według ministra gospodarki Roberta Habecka Niemcy robią postępy w ograniczaniu rosyjskiego importu gazu, ropy i węgla. Zielony polityk mówi o sporych sukcesach w Berlinie. „Niemcy szybko zmniejszają swoją zależność energetyczną od Rosji i umieszczają swoje dostawy energii na szerszej podstawie” – czytamy w dokumencie ministerstwa.

Habeck powiedział, że pod koniec lata i jesieni Niemcy mogą już całkowicie obejść się bez rosyjskiego węgla. Jeśli chodzi o ropę, spodziewa się, że do lata import z Rosji zmniejszy się o połowę. W przypadku gazu możliwe jest uniezależnienie się od rosyjskich dostaw do lata 2024 r., poza kilkoma działaniami.

Połączenia kolejowe Helsinki – Sankt Petersburg zostaną przerwane

Połączenie kolejowe między fińską stolicą Helsinkami a rosyjską metropolią Sankt Petersburgiem zostanie przerwane od początku przyszłego tygodnia. Fińska spółka kolejowa VR poinformowała, że ​​od poniedziałku nie będzie już kursował pociąg pospieszny Allegro.

Do tej pory usługi kolejowe były utrzymywane zgodnie z instrukcjami władz, aby zapewnić obywatelom Finlandii dostęp do ich kraju ojczystego. Ci, którzy chcieli wyjechać z Rosji do Finlandii, mieli na to czas w ostatnich tygodniach. Ostatni pociąg z Sankt Petersburga do Finlandii przejedzie zatem w niedzielę.

Allegro pokonuje około 400-kilometrową trasę między Helsinkami a Petersburgiem w dobre trzy i pół godziny. Ostatnio postrzegano ją jako jedyne ważne połączenie transportu publicznego między Rosją a UE po tym, jak obie strony zablokowały sobie nawzajem przestrzeń powietrzną.

Ataki rakietowe w pobliżu Dniepru

Według ukraińskich źródeł, w piątek wieczorem siły rosyjskie dwukrotnie wystrzeliły rakiety na jednostkę wojskową w pobliżu miasta Dniepr. Budynki jednostki ukraińskiej zostały poważnie uszkodzone i wybuchły dwa pożary – poinformowała na Facebooku regionalna administracja wojskowa. Dnipro znajduje się w środkowej Ukrainie i do tej pory zostało w dużej mierze oszczędzone przed atakami.

Według brytyjskiego wywiadu siły ukraińskie zaczęły atakować cele o dużej wartości na terytorium zajętym przez Rosję. Jako przykład podano zniszczenie rosyjskiego desantu w porcie Berdiańsk w czwartek.

Selenskyj: Miliony zasłużyłyby na medal

W nocnym przekazie wideo Zełenski podziękował obywatelom Ukrainy za opór wobec rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się miesiąc temu. Powiedział, że od 24 lutego ukraińscy obrońcy wszędzie zatrzymywali wroga. Miliony Ukraińców, którzy zrobiliby wszystko dla zwycięstwa i pokoju Ukrainy, zasługują na medale.

NATO chce nadal dostarczać Ukrainie pociski ziemia-powietrze i broń przeciwpancerną. Mimo naglących apeli Zełenskiego 30 krajów NATO nie dostarczy czołgów ani samolotów. „Istnieje granica, nie może stać się stroną wojny” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli w czwartek.

© dpa-infocom, dpa:220325-99-663766/6

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *