Wojna z Ukrainą w Live Ticker: +++ 04:02 Ministerstwo potwierdza śmierć obywatela USA na Ukrainie +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 04:02 Ministerstwo potwierdza śmierć obywatela USA na Ukrainie +++

Według Departamentu Stanu USA na Ukrainie zmarł obywatel USA. 52-latek z Nowego Jorku zginął w walkach 15 maja, jak wynika z nekrologu opublikowanego w gazecie The Recorder na początku tego miesiąca. Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził śmierć i powiedział, że obywatele USA nie powinni podróżować na Ukrainę z powodu wojny. Ochotnicy ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów zgłosili się na ochotnika do walki u boku Ukrainy, odkąd rozpoczęła się rosyjska inwazja.

+++ 03:04 Za 103,5 miliona dolarów: rosyjscy dziennikarze licytują medal Nobla +++
Rosyjski dziennikarz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow sprzedał na aukcji swój medal Nobla za 103,5 mln dolarów (98,4 mln euro). Dochód z nowojorskiej aukcji trafia do ukraińskich dzieci uchodźców. Wcześniej anonimowy oferent otrzymał medal przez telefon. Jak informuje dom aukcyjny Heritage Auctions, dochód z aukcji zostanie przekazany na fundusz UNICEF na rzecz dzieci na rzecz dzieci ukraińskich uchodźców. Muratow jest redaktorem niezależnej rosyjskiej gazety Nowaja Gazeta. Pod koniec marca musiała przestać się pojawiać po wielokrotnym ostrzeżeniu władz za doniesienie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

+++ 02:24 Zelenskyj: Ukraina jest już częścią europejskiej przestrzeni wartości +++
Tuż przed decyzją o przyznaniu tego kraju statusu kandydata do UE ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powtórzył swoje przekonanie, że Ukraina już należy do Europy. Zaatakowany przez Rosję kraj każdego dnia udowadnia, że ​​jest już częścią zjednoczonej europejskiej przestrzeni wartości – mówi Zełenskij w swoim nocnym wideoprzemówieniu. Rosja jest bardzo zaniepokojona aspiracjami Ukrainy do członkostwa w UE. Zełenski powiedział, że „brutalne” ostrzał i ataki na wschodniej i południowej Ukrainie można odeprzeć tylko na polu bitwy.

+++ 01:38 Aiwanger prosi o ogłoszenie poziomu alarmowego gazu +++
Bawarski minister gospodarki i energii Hubert Aiwanger wzywa rząd federalny do ogłoszenia ostatecznego poziomu eskalacji gazowego planu awaryjnego. „Zasada nadziei już nie wystarcza, potrzebujemy teraz pilności ustawy o bezpieczeństwie energetycznym”, mówi polityk Wolnych Wyborców, zgodnie z oświadczeniem bawarskiego Ministerstwa Gospodarki. „To dałoby rządowi federalnemu dużo więcej możliwości interwencji politycznej w krytycznej sytuacji podaży”. Plan awaryjny gazowy, który składa się z trzech etapów, przewiduje możliwość wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Pierwszy, poziom wczesnego ostrzegania, został już ogłoszony przez rząd federalny. Na ostatnim poziomie, poziomie nadzwyczajnym, powinno interweniować państwo. Byłoby wtedy możliwe wyłączenie odbiorców przemysłowych. Z drugiej strony prywatne gospodarstwa domowe są chronione.

+++ 01:05 Ponad 200 000 uchodźców szuka pracy w Niemczech +++
Spośród około 800 tys. Ukraińców, którzy przed wojną uciekli do Niemiec, ponad 200 tys. zarejestrowało się do tej pory w urzędach pracy. Jest to zgłaszane przez Editorial Network Germany z wniosku do Federalnej Agencji Zatrudnienia (BA). Zgodnie z tym, Bawaria ma najwięcej rejestracji z co najmniej 42 000 uchodźców. Dalej są Nadrenia Północna-Westfalia (32 000) i Badenia-Wirtembergia (27 000). W Berlinie blisko 13 tys. Ukraińców zarejestrowało się w agencji zatrudnienia, aby znaleźć pracę. Dane obejmują wszystkie osoby w wieku 15 lat i starsze.

+++ 00:17 Ukraina zgłasza więcej zgonów i obrażeń na wschodzie kraju +++
Na wschodzie kraju Ukraina ubolewa nad śmiercią cywilów. W obwodzie donieckim trzy osoby zostały zabite przez rosyjski ostrzał, powiedział w Telegramie gubernator Pawło Kyrylenko, dwie inne zostały ranne. Nadal trwają bombardowania miasta Charków we wschodniej Ukrainie. W poniedziałek zginęły tam również trzy osoby, a dwie inne zostały ranne – napisał w Telegramie gubernator Ołeh Synjehubow. Według miejscowego gubernatora Dmytro Schywyzkyja w rejonie Sumy jeden cywil zginął, a inny został ranny. Również w Odessie było podobno kilka obrażeń po atakach rakietowych.

+++ 23:28 Rosyjskie władze na Krymie: trzech rannych po ataku na platformy wiertnicze +++
Według władz rosyjskich trzy osoby zostały ranne w atakach sił ukraińskich na trzy platformy wydobywcze u wybrzeży Półwyspu Krymskiego. Siedmiu osób wciąż brakuje, powiedział gubernator Moskwy Siergiej Aksionow serwisowi internetowemu Telegram. Wcześniej podał liczbę rannych w rosyjskiej telewizji jako pięć. Według Aksjonowa z doków ewakuowano łącznie 94 osoby. Poszukiwanie zaginionych będzie kontynuowane.

+++ 22:39 dziesiątki tysięcy Gruzinów demonstrują na rzecz wczesnego członkostwa w UE +++
W stolicy Gruzji Tbilisi dziesiątki tysięcy ludzi demonstrują na rzecz szybkiego przystąpienia kraju do UE. Około 60 000 uczestników rajdu macha flagami UE podczas „Marszu dla Europy”. W miniony piątek Komisja Europejska zaleciła przyznanie Ukrainie i sąsiedniej Mołdawii statusu kandydata do UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zarekomendowała jedynie „perspektywę europejską” dla Gruzji. Inicjatorami demonstracji w Tbilisi były główne ugrupowania demokratyczne. Popierają ich jednak wszystkie partie opozycyjne, aby zademonstrować „przywiązanie Gruzinów do ich europejskiego wyboru i zachodnich wartości”.

+++ 22:10 Kilka krajów naciska na siódmy pakiet sankcji UE wobec Rosji +++
Kilka krajów UE apeluje o nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi oraz o zobowiązanie się UE do zapewnienia zwiększonej pomocy wojskowej Ukrainie. Na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu dyplomaci informowali, że w szczególności kraje skandynawskie i wschodnioeuropejskie wzywają Komisję Europejską do rozpoczęcia prac nad siódmym pakietem sankcji. Około jedna trzecia z 27 państw członkowskich podziela ten pogląd. Z drugiej strony Niemcy i inni są zdania, że ​​istniejące sankcje powinny być początkowo w pełni wdrożone, a istniejące luki prawne zamknięte.

+++ 21:40 Stoltenberg przekonany o stosunku Turcji do członkostwa w NATO +++
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił konsultacje między Turcją, Szwecją i Finlandią w siedzibie sojuszu wojskowego jako „konstruktywne”. Stoltenberg wyjaśnił, że rozmowy w sprawie planowanego członkostwa obu krajów skandynawskich w NATO będą kontynuowane. Turcja, członek NATO, ma „uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z terroryzmem, którym musimy się zająć”. Jest zachwycony, że „znaleźć rozwiązanie tak szybko, jak to możliwe”.

+++ 21:05 Melnyk: „Ukraińcy czują się bardzo dobrze w Niemczech” +++
Na koncercie solidarnościowym dla swojego kraju w Berlinie ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk podkreślił, że jego rodacy czują się w Niemczech w dobrych rękach. „Ukraińcy czują się bardzo dobrze w Niemczech”, cytuje dziennikarza ntv.de Philipp Sandmann przez Twittera polityk, który również znalazł się pod ostrzałem około tygodnia temu ze sprzecznymi wypowiedziami. Sam Melnyk udostępnił zdjęcia przed rozpoczęciem koncertu i wezwał do wzięcia udziału w koncercie i wspierania swojego kraju w perspektywie europejskiej.

+++ 20:50 Munz: Spór o Kaliningrad „jest momentem wysoce wybuchowym” +++
Rosja twierdzi, że litewski zakaz tranzytu niektórych towarów do Kaliningradu jest nielegalny. Spór o rosyjską enklawę jest bardzo wybuchowy, o czym informuje korespondent NTV Moscow Rainer Munz.

+++ 20:16 Rosja nie chce stosować konwencji genewskich do schwytanych myśliwców amerykańskich +++
Według doniesień prasowych rosyjski rząd oskarżył dwóch obywateli USA schwytanych na Ukrainie o nielegalne działania. Obaj mężczyźni są najemnikami i muszą wziąć odpowiedzialność za swoje zbrodnie, agencja informacyjna RIA cytowała rzecznika rządu Dmitrija Pieskowa. Konwencje Genewskie nie mają do nich zastosowania.

+++ 19:43 UE chce zrewidować wytyczne dotyczące sankcji po rosyjskiej krytyce +++
W następstwie rosyjskiej krytyki dotyczącej ograniczeń w tranzycie kolejowym między należącą do Rosji enklawą bałtycką Kaliningradem a sercem Rosji, UE zobowiązała się do przeglądu wytycznych dotyczących sankcji. Na wszelki wypadek, prawne aspekty wytycznych dotyczących ograniczeń importowych i eksportowych dla niektórych produktów zostaną ponownie przeanalizowane, zapowiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Kreml wcześniej krytykował litewskie ograniczenia tranzytu kolejowego między Kaliningradem a sercem Rosji jako „nielegalne”.

Tutaj możesz przeczytać poprzednie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *