„Wracaj do Mińska!” : Polska wzywa tysiące migrantów do zawrócenia przez SMS – Polityka

Według Polski migranci na granicy z Białorusią wysłali sms-y z prośbą o zawrócenie. Według MSW tylko we wtorek wysłała blisko 31 tys. krótkich wiadomości na zagraniczne numery telefonów w strefie przygranicznej. Komunikat w języku angielskim brzmiał: „Polska granica jest zamknięta. Władze BLR (białoruskie) kłamały. Wracaj do Mińska!

Wiadomości zawierały również link do strony internetowej ostrzegającej migrantów w pięciu językach, że nielegalne przekroczenie granicy może trafić do więzienia. Powiedział też, że pogarszające się warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla „życia i zdrowia”. „Każda próba ukrywania się i spania na otwartej przestrzeni może zakończyć się tragedią”, ostrzegają władze po śmierci sześciu migrantów na granicy UE-Białoruś.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

W ostatnich tygodniach Polska stacjonowała na granicy tysiące żołnierzy, wzniosła ogrodzenie z drutu kolczastego i ogłosiła stan wyjątkowy, który uniemożliwia dziennikarzom i organizacjom pomocowym dostęp do całej 400-kilometrowej granicy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło w poniedziałek przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, ponieważ wielu migrantów przekraczających granicę ma powiązania z „grupami radykalnymi lub przestępczymi”.

Organizacje praw człowieka ostrzegają z kolei przed kryzysem humanitarnym na granicy, jeśli migrantom, którzy tam utknęli, odmawia się dostępu do żywności, schronienia i opieki medycznej.

Według rządu od początku sierpnia 8200 migrantów nie dostało się do Polski, a 1200 zatrzymano po przekroczeniu granicy. Polscy strażnicy graniczni poinformowali również, że we wtorek udaremnili 473 próby przekroczenia granicy – rekord jak na jeden dzień.

Polska, Litwa i Łotwa od kilku miesięcy narzekają na coraz częstszy napływ migrantów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, na ich granice z Białorusią. UE zakłada, że ​​białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko weźmie odwet za sankcje przyjęte w Brukseli. Podejrzewa się, że władze białoruskie umyślnie sprowadzają migrantów do kraju i przemycają ich przez granice ze wschodnimi państwami UE.

W związku z kryzysem uchodźczym komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylva Johansson chce w czwartek udać się do Warszawy, aby omówić z polskim ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim plan wzmocnienia prawa do azylu. Zgodnie z projektem ustawy władze nie musiałyby rozpatrywać wniosków azylowych uchodźców, gdyby zostali oni „zatrzymani natychmiast po nielegalnym przekroczeniu zewnętrznej granicy UE”. Komisja ma „kilka znaków zapytania”, powiedział w środę Johansson. (AFP)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.