Wraz z eskalacją napięć Stany Zjednoczone wysyłają do Polski kolejne 3000 żołnierzy

Te 3000 żołnierzy i 82. Dywizja Powietrznodesantowa, duża amerykańska jednostka szybkiego reagowania, utrzymywały wyższy poziom gotowości na rozkaz prezydenta Joe Bidena od końca stycznia.

Biden chce pokazać amerykańskie wsparcie dla swoich sojuszników w Europie Wschodniej, gdy rośnie rosyjska agresja.

Żołnierze opuszczą swoją bazę w najbliższych dniach i mają przybyć do Polski na początku przyszłego tygodnia, powiedział wysoki rangą urzędnik.

Oddziały te wezmą udział w około 2000 desantach powietrznych, których przeniesienie zostało ogłoszone 2 lutego. Wśród nich 1,7 tys. oddziały są w Polsce, a pozostałe w Niemczech, gdzie znajduje się dowództwo sił amerykańskich w Europie.

„Te 5000 dodatkowych żołnierzy to bardzo mobilna i elastyczna siła zdolna do wykonywania różnych zadań” – powiedział urzędnik, który odmówił ujawnienia swojego nazwiska.

„Są wysyłani, aby zachęcać naszych sojuszników z NATO, odstraszać potencjalną agresję na wschodnie skrzydło NATO, szkolić się z siłami państwa-gospodarza i pomagać w różnych nieprzewidzianych zadaniach” – dodał urzędnik.

Obecnie w Europie rozmieszczonych jest łącznie około 80 000 pracowników. wojsk, tworząc zarówno stałe, jak i rotacyjne kontyngenty.

Biały Dom powiedział w piątek, że Rosja może zaatakować Ukrainę w najbliższych dniach, przed zakończeniem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 20 lutego.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *