Wraz ze wzrostem napływu uchodźców wojennych rośnie potrzeba wsparcia

(Scanpix) zdjęcie

Wraz ze wzrostem liczby uchodźców wojennych na Ukrainie, przedstawiciele organizacji im pomagających twierdzą, że zapotrzebowanie na wsparcie będzie również rosło. Jeden z największych, zgodnie z potrzebami mieszkaniowymi.

Kristina Meid, szefowa Litewskiego Czerwonego Krzyża, powiedziała, że ​​na Litwę przybyło już 11 300 uchodźców.

obecnie zatrudnia ponad 3000 wolontariuszy w różnych działaniach. Naszą podstawą jest pomoc firmom, które już przybyły na Litwę. Według najnowszych danych jest ich 11300.

Edmundas Jakilaitis, jeden z inicjatorów powstania centrum koordynacyjnego wolontariatu Stiprs, powiedział, że obecnie najtrudniejszym miejscem dla uchodźców jest znalezienie miejsca w Wilnie i Kłajdzie.

W tej chwili najtrudniej jest nam znaleźć mieszkanie w Wilnie i Kłajdzie, a także dorosłego, gdziekolwiek na Litwie – powiedział na konferencji prasowej E. Jakilaitis.

Według niego, pomagając w znalezieniu mieszkania, pierwszeństwo mają wolne mieszkania lub domy w centrach miast lub wsi, gdzie właściciele nie mieszkają.

Najlepiej byłoby, gdyby mons miał zakwaterowanie w mieście lub wiosce ze względu na potrzebę infrastruktury dla dzieci i naprawdę zaczął myśleć o darel, szkole, braciach itp. Wiemy, że wśród przyjeżdżających dzieci są światowej klasy pięcioboiści, muzycy, (…) ludzie, którzy mają specyficzne potrzeby i osiągnięcia – wylicza E. Jakilaitis.

Drugim priorytetem, jak mówi, są puste lokale zajmowane przez właścicieli, ale jest też jedna lub dwie wolne sypialnie.

I dopiero wtedy ubiegamy się o mieszkania firmowe, w których jest czterdzieści kilka metrów kwadratowych mieszkań – mówi E. Jakilaitis.

Według niego uchodźcy nie opuszczają punktu rejestracji na Litwie, dopóki nie znajdą mieszkania, a według E.Jakilaiisa trwa to czasem kilka godzin. Według niego planowana jest również dyskusja z władzami państwowymi na temat zapewnienia mieszkań dla uchodźców.

Dowiedziawszy się, że w niektórych krajach, na przykład, od drugiego miesiąca państwo wpłacało składki finansowe na firmy przyjmujące uchodźców wojennych. (…) Uważamy, że to naprawdę czas, w którym możesz wziąć i opłacić rachunki za media i całą drogę wpłacić. (…) Wolontariat i entuzjazm nie są niewyczerpanymi zasobami – mówi E. Jakilaitis.

Według E.Jakilaitisa, inicjatywa Silni wspólnie przyjęła 4700 uchodźców z Ukrainy i 1700 dzieci z Litwy.

Silnymi współprzedstawicielami w Polsce na granicy z Ukrainą jest także ośrodek dla uchodźców KR, który ma pozostać co najmniej do 23 marca. Według E.Jakilaitisa dzień, wliczając w to logistykę uchodźców, zakwaterowanie i wyżywienie, kosztuje około 16 000 euro.

Codziennie do ośrodka dla uchodźców na Litwie trafiają 34 autobusy oraz 67 minibusów do różnych ośrodków na granicy polsko-ukraińskiej.

Według K. Meidsa, Czerwony Krzyż wraz z Caritas, Maltais, Bankiem Żywności i Dziecięcym Gelbkitem dla Ukraińców zebrał 2,5 mln. Wsparcie w euro, ij 1,2 mln. Eur jest już używany do różnych opakowań higienicznych i spożywczych. Powiedziała też, że przychodzące firmy również potrzebują wsparcia psychologicznego.

Kiedy widzisz te kobiety, które zostawiają mężczyzn, by bronić swoich bliźniaków z małymi dziećmi, rezygnują ze wszystkiego, co uratowały, naprawdę potrzebują tej moralnej i psychologicznej pomocy, mówią ci mnisi, powiedział Meid.

Premier Ingrid będzie w poniedziałek w Warszawie, aby omówić wsparcie dla Ukrainy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w piątek, że od czasu inwazji wojskowej 24 lutego z Ukrainy uciekło już 2,5 miliona ludzi. a kolejne 2 miliony zostało wewnętrznie przesiedlonych z powodu wojny. populacja.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.