Wstrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii: kiedy będą Niemcy? – Nowy

Zgodnie z zapowiedziami Rosja wstrzymała w środę rano dostawy gazu do Bułgarii i Polski. Poinformował o tym państwowy Gazprom. Pierwszą reakcją Federalnego Ministerstwa Gospodarki było zapewnienie dostaw w Niemczech.

Pytanie tylko: jak długo jeszcze? Niemcy wkrótce zostaną zamknięte dla kranu? Jakie byłyby konsekwencje? Pytania i odpowiedzi.

Jak Rosja oficjalnie uzasadnia wstrzymanie dostaw?

Władimir Putin groził już w marcu, że „wrogi„Państwa nie będą już zaopatrywane w gaz – chyba że w przyszłości będą płacić rublami. Środek ten miał powstrzymać spadek wartości rosyjskiej waluty wywołany przez zachodnie sankcje. Państwa UE odmówiły, ponieważ podważyłoby to ich własne sankcje. Polska i Bułgaria od tego czasu płaciły za gaz w zwykły sposób w euro lub dolarach – co jest teraz powodem wstrzymania dostaw.

W środę rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow zagroził również innym krajom UE wstrzymaniem dostaw. Jeśli europejscy klienci odmówią terminowego uregulowania rubli, oni również mogą głodować.

Jak i kiedy Niemcy płacą za rosyjski gaz?

Kontynuuj z euro i dolarami. Jednak zgodnie z oświadczeniem Federalnego Ministerstwa Gospodarki w środę Niemcy odpowiedzą na prośbę Rosji: w przyszłości płatność będzie przetwarzana za pośrednictwem nowego konta w Gazprombanku. Niemcy przekazują swój dług energetyczny w euro i dolarach, bank przelicza kwotę na ruble, kupuje walutę na moskiewskiej giełdzie, a następnie przekazuje pieniądze Gazpromowi.

Komisja Europejska stwierdziła w piątek (22 kwietnia 2022 r.), że jest mało prawdopodobne, aby taka procedura naruszała przepisy dotyczące sankcji. Istnieje więc duża szansa, że ​​uda się uniknąć bezpośredniego konfliktu między Rosją a Niemcami o warunki płatności.

Z informacji WDR wynika, że ​​niemiecki termin płatności za kwietniowe dostawy nie jest jeszcze bliski – pieniądze powinny zostać przelane dopiero w maju.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *