Wtajemniczeni z USA zgłaszają liczne awarie: nawet 60% rosyjskich rakiet ulega awarii

Wtajemniczeni z USA zgłaszają liczne awarie
Aż 60% rosyjskich rakiet ulega awarii

Moskwie nie udało się osiągnąć wielu celów militarnych na Ukrainie nawet po miesiącu wojny. Według nowych ustaleń amerykańskich mogło to wynikać głównie z jakości rosyjskiego uzbrojenia. Czasami mówi się, że 60% wystrzelonych pocisków nie działa.

Według amerykańskich ustaleń Rosja ma ogromne problemy ze swoimi precyzyjnie naprowadzanymi pociskami. Zaawansowana technologicznie broń użyta w ataku na Ukrainę ma wskaźnik awaryjności sięgający 60%, powiedziało trzech amerykańskich urzędników zaznajomionych z informacjami wywiadowczymi. To może tłumaczyć, dlaczego Rosji nie udało się osiągnąć wielu celów militarnych – takich jak likwidacja ukraińskich sił powietrznych – nawet dobry miesiąc po rozpoczęciu inwazji na sąsiedni kraj.

Awaria może być różna, od fałszywych startów po rakiety, które nie wybuchają przy uderzeniu. Pentagon szacuje, że od początku wojny Rosja zestrzeliła ponad 1100 pocisków wszystkich typów. Trzej urzędnicy amerykańscy oszacowali, że wskaźnik niepowodzeń Rosji zmienia się z dnia na dzień.

Liczby nie mogą być niezależnie zweryfikowane. Rosyjskie biuro prezydenckie i Ministerstwo Obrony w Moskwie nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz. Jeden z urzędników państwowych powiedział, że rosyjskie pociski manewrujące odpalane z powietrza mają wskaźnik awaryjności od 20 do 60 procent, w zależności od dnia.

Dwa pociski manewrujące w akcji

Według Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Instytutu Obrony Przeciwrakietowej, Rosja rozmieściła na Ukrainie dwa rodzaje pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza: Kh-555 i Kh-101. Eksperci ankietowani przez Reuters stwierdzili, że wskaźnik niewykonania zobowiązań wynoszący 20% lub więcej jest uważany za bardzo wysoki.

Według doniesień USA, Rosja wystrzeliła pociski manewrujące z własnej przestrzeni powietrznej podczas ataku na ukraińską bazę wojskową w pobliżu polskiej granicy na początku marca. Wskaźnik niepowodzeń był szczególnie wysoki w tym ataku. Według władz ukraińskich w ataku zginęło 35 osób.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *