Wybory Kłajpedy Książki Roku: prezentacje uczestników konkursu

O tytuł najpopularniejszej i najpiękniejszej publikacji w konkursie „Klaipedos Book 2021” walczy aż 35 książek. Biblioteka Publiczna Immanelisa Kanta gminy Kłajpeda, która po raz 16. organizuje wybory Książki Roku, organizuje prezentacje i spotkania z autorami, kompilatorami i wydawcami książek.

Historyczny album ze zdjęciami

W najbliższy piątek o godzinie 17:00 Oddział „Kowieńskie potomstwo” Miejskiej Biblioteki Publicznej Kłajpedy im. I. Kanta (ul. Kauno 49) zaprezentuje album fotograficzny „Hrabiowie Suzhou-Gufje: Plateliai-Papilys” biorący udział w konkursie „Książka Kłajpedy” 2021 „O historii rachunku francuskiego i jego śladach na Litwie.

Wyrafinowanie, luksus, elegancja to uczucia, które otaczają karty albumu fotograficznego, który przypomina historię. Publikację zaprezentują goście Muzeum Obwodu Birżajskiego „Sėla” – wicedyrektor, autorka książki Edita Lansbergienė oraz kierownik działu komunikacji i wystaw Lina Kunctė.

Po przyłączeniu Litwy do Imperium Rosyjskiego nowy władca Paweł I w 1800 roku. W 1940 roku były dyrektor Biblioteki Cesarskiej i prezes Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, Auguste de Guazelle-Gufje, podarował rezydencję Plateliai, którą Suzhou rządził do 1940 roku. Słynna litewska pisarka Sofija Tyzenhauzaitė, która poślubiła zarówno cesarza Litwy Napoleona, jak i cara Rosji Aleksandra I oraz cara Rosji Aleksandra I, wybrała władcę Rosji na ojca chrzestnego swojego jedynego syna i ochrzcił chłopca w jego imię. . Aleksander z Chuazel-Gufje kupuje także dwór Papila, którego rodzina jest również właścicielem do 1940 r. Zarejestrowane zdjęcia zostały umieszczone w albumie fotograficznym wydanym przez wydawnictwo Saulius Jokužis w Kłajpedzie.

Imprezę uświetni Dziecięcy Zespół Muzyki Dawnej i Tańca Dolce Musica w Centrum Młodzieży im. Królowej Luizy w Kłajpedzie, prowadzony przez Aušrę Mieleikienė.

Szkice kaligraficzne

22 marca 17.00 Spotkanie z Daivą Molyte-Lukauskiene w Dziale Sztuki Biblioteki Publicznej Miasta Kłajpedy (ul. J. Janonio 9), która zaprezentuje swój nowy tomik wierszy „Szkice kaligraficzne”, który bierze również udział w wyborach Kłajpedy Książka Roku. W wydarzeniu weźmie udział przewodnicząca kłajpedzkiego oddziału Związku Literatów Litewskich, pisarka Nijolė Kliukaitė-Kepenienė, aktorka i tancerka Aistė Burkauskaitė z Judesio Space Dance Theatre.

Poetyckie uniwersum nowego tomiku poetyckiego „Szkice kaligrafii” poety i artystki D. Molytė-Lukauskienė, zilustrowane przez samą autorkę, jest ściśle związane z niepowtarzalną aurą morza, niepowtarzalnym krajobrazem i mieszkańcami tego regionu . Wiersze pisane przez wiele lat inspirują obrazy. To rodzaj wewnętrznego monologu, który przechodzi od tekstualnego planu do wizualnego dialogu, syntezy słów i obrazów, kiedy tekst, idea, myśl splatają się wizualnie z wyrażoną formą. Obraz tworzony przez tekst zawsze był dla poety bardzo ważny, a zasadnicza idea wyrażona jest w obrazie:

Jestem gliną.

Molio Motiejaus,

Maćków z Borschi,

Brat Vinco

Mała dziewczynka.

Piasek sprawił, że eksplodowałem.

Przyszłam tu się upić

W ustach, uszach, oczach,

Macica…

Jestem gliną.

Córka Molio.

Piasek. (str.75)

Innym ulubionym tematem D. Molytė-Lukauskienė, któremu poświęcony jest cały rozdział „Szkiców kaligraficznych”, jest wieś. Zarówno rodowita Dzukija, jak i rodowita Neringa. Obraz jest trochę uniesiony, poetycki. Poeta utkał różnobarwny wzór divon z różnych przedmiotów codziennego użytku. Wszystko tam – zwłaszcza w starożytnej Dzukiji – wydaje się sprawiedliwsze i lepsze niż w dzisiejszej przestrzeni i czasie. Wiersze te nie osądzają ani nie usprawiedliwiają, tylko opowiadają, zwłaszcza w „Mierze Kurońskiej”.

Czytając poezję D. Molytė-Lukauskienė, wydaje się, że została napisana w tym samym czasie, w którym pojawiła się myśl. Sama autorka tak opisała swój proces twórczy: „Aby poczuć, że wiersz uderza, musisz umieć go napisać, bo go nie zapamiętasz, pofrunie jak ptak”.

Zbiór poezji opublikowany przez Homo Liber został wydany przez Peter’s Offset. Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników. W tym roku D. Molyte-Lukauskiene otrzymał literacką nagrodę Ieva Simonaitytė za „Szkice kaligraficzne”.

Thriller polityczny

24 marca, godz. Jego najnowsza książka, The Threshold of Sensitivity zostanie zaprezentowana publiczności.

To thriller polityczny o trwającej Wojnie Hybrydowej przeciwko Unii Europejskiej. Praca ta skupia się na narodach polskim i litewskim, początkowo niszcząc cmentarz, a później eksponując historyczny artefakt – koronę przywódców WKL, jako argument za oskarżeniem Litwinów o defraudację skradzionych zabytków historycznych. Jest historyk Andrius Večiorinas, dobrze już znany z innych dzieł autora, który po częściowej emeryturze mieszka w swojej ojczyźnie i miesza skomplikowaną historię. Równolegle prowadzi śledztwo policyjne Arnas Mašiotas. Do końca nie udaje im się podjąć wspólnego wysiłku, ponieważ między nimi nieustannie biegnie czarny kot. W końcu Veciorin zostaje postawiony na progu Rozsądności: albo kłamie publicznie i ratuje syna, którego terroryści są gotowi poświęcić, albo… I robi to, co konieczne…

Dzieło emanuje ironią i autoironią tkwiącą w autorze. Książka została wydana przez wydawnictwo Homo liber i wydana przez Peter’s Offset.

J. Šikšnelis jest bibliotekarzem i pisarzem, który wydał ponad dwa tuziny książek – powieści, kryminały (przydomek Raidas Dubrė), zbiory opowiadań i sztuki teatralne. Powieść Guriniaia „Krzyż zielonego drzewa” otrzymała nagrody literackie od Ievy Simonaitytė i Žemaitė, detektywi odebrali nagrody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2020 roku. J. Šikšnelis po raz drugi otrzymał literacką nagrodę Ieva Simonaitytė za powieść Pyły przeszłości – Cienie śmierci. zdobył literacką nagrodę Gabrielė Petkevičaitė Bitė. Od 1973 do 2022 pisarka pracowała w Bibliotece Publicznej Ieva Simonaitytė w okręgu kłajpedzkim, 2008-2019. był jej dyrektorem.

Gdzie głosować

Książki biorące udział w konkursie „Klajpedos Book 2021” można oglądać i głosować na najpopularniejsze na stronie Biblioteki im. I. Kanta www.biblioteka.lt oraz w sześciu działach bibliotecznych: Dział Obsługi Czytelnika (ul. Janonio 9) w Oddziale Młodzieży (ul. Tilžės 9) w Oddziale Centralnym w Kownie (ul. Kauno 49), w Oddziale w Kalnupė (ul. Kalnupės 13) oraz w Oddziale Peppininkai (Aleja Taikos 81 A).

Do 24 kwietnia czytelnicy zbiorą najpopularniejszą książkę, a najpiękniejszą publikację wybierze panel ekspertów.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *