Wybuchy w Polsce: agencja prasowa zwalnia dziennikarza za reportaż o rakiecie | Polityka

Agencja Associated Press (AP) zwolniła dziennikarza, który napisał cieszący się uznaniem raport o wpływie pocisków rakietowych na Polskę – i który na podstawie obecnego stanu wiedzy błędnie przypisał pochodzenie pocisków. Informuje o tym amerykański portal „The Daily Beast”.

Reporter zacytował anonimowego wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA, który powiedział, że rosyjskie pociski wylądowały w Polsce. Tuż po wybuchu w polskim mieście Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą wieczorem 15 listopada AP przesłała najświeższe informacje.

Powiedział: „Wysoki rangą urzędnik wywiadu USA powiedział, że rosyjskie pociski trafiły do ​​Polski będącej członkiem NATO, zabijając dwie osoby”.

Ten raport okazał się później nie do utrzymania. Po zbadaniu incydentu urzędnicy z kilku rządów stwierdzili, że uważa się, że pocisk jest ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym wyprodukowanym w Rosji. Minąłby swój cel, rosyjski pocisk, i wylądowałby na terytorium Polski.

Wiele mediów – w tym „Süddeutsche Zeitung”, ZDF i wiele mediów zagranicznych – podchwyciło najnowsze wiadomości z AP i początkowo uzupełniło je licznymi wypowiedziami polityków i ekspertów, z których wszystkie zakładały, że broń Rosjan mogła uderzyć w Polskę.

BILD również początkowo polegał na informacjach AP tego wieczoru i przez kilka minut donosił, że „rosyjskie pociski” uderzyły w Polskę. W komentarzu wspomniano o możliwości, że broń może być ukraińska, ale uznano to za mało prawdopodobne.

AP później wycofał fałszywy raport.

Raport AP wieczorem po zderzeniu rakiety. Został później usunięty

Zdjęcie: AP/twitter

poinformował ZDF

ZDF poinformował o „rosyjskich pociskach” wieczorem 15 listopada, później to poprawił

Zdjęcie: zdfheute/twitter

BILD również początkowo poinformował o

BILD również początkowo donosił o „rosyjskich pociskach rakietowych” na podstawie raportu AP oraz innych polityków i ekspertów, ale wkrótce potem skorygował raport.

Zdjęcie: BILD

the

„Süddeutsche Zeitung” również zapoznał się z raportem AP, początkowo pisząc o „rosyjskich rakietach” rzekomo uderzających w Polskę

Zdjęcie: SZ

Na pierwszej stronie brytyjskiego Mirror czytamy:

Na pierwszej stronie „British Mirror” napisano: „Rosyjskie bomby uderzyły w Polskę”

Zdjęcie: lustro

the

Brytyjski „Daily Telegraph” nagłówek po zderzeniu rakiety: „Rosyjskie pociski uderzyły w Polskę”

Zdjęcie: The Daily Telegraph

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *