Wypadki – Do tej pory cztery osoby zostały odzyskane po wypadku górniczym w Polsce – Panorama

Warszawa (dpa) – Polska, kraj górniczy, w ten weekend ponownie musiała martwić się o ofiary podziemnego wypadku. Ryzyko wybuchu spowodowane wysokim stężeniem metanu utrudniło poszukiwania dziesięciu osób pochowanych w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju na południu Polski.

Po wstrząsie w kopalni węgla w sobotę rano zaginęło dziesięciu górników, z których czterech znaleziono martwych w niedzielne popołudnie. Kierownictwo kopalni powiedziało, że nie wiedzą jeszcze, gdzie pochowano pozostałe sześć osób.

Kierownictwo kopalni potwierdziło, że w strefie zagrożenia znajdowało się 52 górników. 42 z nich było w stanie samodzielnie wydostać się bez obrażeń.

Do tej pory odzyskano cztery ciała

W sobotni wieczór jeden z dwunastu oddziałów ratowniczych rozmieszczonych pod ziemią zdołał dotrzeć do czterech z dziesięciu ofiar, ale nie dały znaku życia. Jeden został wyniesiony na powierzchnię w nocy, gdzie lekarz potwierdził, że 36-letni ojciec dwójki dzieci nie żyje. 30-letniego mężczyznę znaleziono martwego w niedzielę rano, a trzeci i czwarty z czterech nieletnich znalezionych do tej pory w niedzielne popołudnie.

Dopiero w środę w kopalni na Śląsku należącej do tej samej firmy doszło do dwóch wybuchów metanu. Pięciu mężczyzn zostało znalezionych martwych, siedmiu innych pochowanych. Ich poszukiwania zostały odwołane w piątek bez rezultatów, ponieważ stało się to zbyt niebezpieczne dla samych ratowników.

Osuwiska i inne ruchy skał w kopalniach węgla nadal mogą uwalniać metan. Jednak w przeciwieństwie do środowego wypadku górniczego, nie wybuchł on jeszcze w ten weekend w kopalni Zofiówka. Jak wyjaśnił kierownictwo kopalni, przepompowywanie w powietrzu zmniejsza stężenie metanu do mniej niebezpiecznego poziomu, ale ratownikom zajmuje to dużo czasu.

© dpa-infocom, dpa:220423-99-13260/6

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.