Z Polski – nie pusto, do Bułgarii – po trofea

Litewscy bokserzy i bokserzy, przygotowując się do mistrzostw Europy i świata, sprawdzili swoje siły na międzynarodowym turnieju w Polsce, a zawodnicy młodzieżowej drużyny wyjdą na ring w Bułgarii.

Dwie wygrane

W konkursie na cześć Suzuki Boxing Night i legendarnego polskiego boksera, trenera, sędziego Feliksa Stamma w Sokułce wzięli udział reprezentanci Czech, Węgier, Polski, Włoch i siedmiu Litwinów.

Zwycięstwo świętowało nas dwóch: Jonas Jazevičius (kategoria wagowa powyżej 92 kg) zmusił do drugiej rundy kapitana Polski Oscara Kopera, a Algirdas Baniulis (powyżej 92 kg) z nokautem technicznym – mistrz Polski Oscar Safarian.

W grupie kobiet pecha miała Anna Starovoitova (do 60 kg) – przegrała 1:4 z Polką Sandrą Kruk i Austėją Aučiūtė (do 66 kg) – 0:5 przyznała l przewagi ringowej stewardessy Anety Rygielskiej.

Laimonas Raibikis (do 67 kg) zakończył swój pierwszy męski pojedynek – przegrał z mistrzem Polski Damianem Durkaczem, Gelmiusem Adomkevičiusem (do 86 kg, 0:5 – Tomasz Niedźwieckis) i Tomasem Olberkisem przegrał z polskimi rywalami 0:5 – Jakub Straszewskiego).

Mistrzostwa świata kobiet w boksie zaplanowano na maj w Stambule, a mistrzostwa Europy mężczyzn w Erewaniu.

Wyzwania – maj

Mistrzostwa Świata w Boksie Kobiet zaplanowano na 6-21 maja. Stambuł, Turcja i Mistrzostwa Europy Mężczyzn zaplanowano na 21-31 Erewan (Armenia).

Iveta Lešinskytė (do 75 kg) zajęła piąte miejsce w Mistrzostwach Świata w 2019 roku, w 2021 wyścig nie odbył się z powodu pandemii.

43. Mistrzostwa Europy w Boksie Mężczyzn odbyły się w 2019 roku w tym samym czasie co Igrzyska Europejskie. Litwę reprezentowali Edgaras Skurdelis (do 60 kg), Vytautas Balsys (do 75 kg) i Mantas Valavičius (powyżej 91 kg), najlepiej zagrali E.Skurdelis i M. Valavičius – walczyli w 1/8 finału.

Evaldas Petrauskas ostatnio zdobył medal Mistrzostw Europy na Litwie – w 2017 roku zdobył brązowy medal.

Walka w Sofii

Litewska Młodzieżowa Drużyna Bokserska Chłopców i Dziewcząt 14-21 kwietnia. W stolicy Bułgarii Sofia będzie szukać trofeów mistrzostw Europy.

Nasz kraj reprezentować będą Kamilė Aglinskaitė z Pasvalys (powyżej 81 kg), Paulius Bublis z Kowna (do 60 kg) i Simonas Zelenek (do 63,5 kg), Paulius Vilkas z Telšiai (do 71 kg) i Tomas Lėmanas z Jonava (do 86 kg).

W siedzibie trenerów – Vidas Bičiulaitis, Stasys Balčiauskas i Marius Palionis. Sędzią w kategorii międzynarodowej będzie Audrius Gudomskas.

W ubiegłym roku w Kamvie (Czarnogóra) brązowe medale zdobyli Kamilė Aglinskaitė (powyżej 81 kg) i Narūnas Grebnevas (do 86 kg), a następnie Saulė Kardokaitė (do 63 kg).