Za kulisami najpopularniejszych świątecznych piosenek: jak co roku rodzą się towarzyszące święta hity – AINA

Jak co roku, gdy nadchodzi świąteczna gorączka, fale radiowe i sklepowe głośniki uzurpują sobie świąteczne przeboje rozpoznawalne od pierwszych akordów. Sieć sklepów Lidl co roku opowiada światu setki milionów piosenek i dzieli się pomysłami, jak od czasu do czasu zaskoczyć swoich ulubionych melomanów.

Mariah Carey – „Wszystko, czego chcę na Boże Narodzenie, to ty”

Od 27 lat hit Mariah Carey „All I Want For Christmas Is You” tańczy na całym świecie w każdy sezon świąteczny. W zeszłym roku Spotify ujawniło, że ta piosenka znalazła się na szczycie listy najczęściej słuchanych piosenek świątecznych.

Co więcej, 24 grudnia ubiegłego roku utwór został odtworzony na platformie Spotify aż 17 milionów razy. Do października tego roku, kiedy wyprzedziła ją piosenka Adele „Easy On Me”, była to najczęściej słuchana piosenka dziennie w historii platformy.

To prawda, że ​​kultowa piosenka świąteczna została napisana przez więcej niż jednego pana Careya — zrobiła to ze swoim długoletnim producentem Walterem Afanasieffem. Według twórców All I Want For Christmas Is You, akordy, struktura i melodia tej piosenki zostały napisane w zaledwie piętnaście minut. Prawdopodobnie jego popularność polega na prostocie.

Co ciekawe, ani Carey, ani Afanasieff nie spodziewali się takiego sukcesu dla utworu, ponieważ bożonarodzeniowe piosenki były wówczas uważane za część kariery wykonawców, a Mariah była na szczycie. Kiedy jednak zdecydowała się zaryzykować, Carey nagrała cały album świątecznych piosenek zatytułowany „Merry Christmas”, a piosenka szybko stała się popularna.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieło Careya jest jednym z najpopularniejszych singli wszechczasów, sprzedając się w ponad 16 milionach egzemplarzy na całym świecie. Co więcej, The Economist obliczył, że na Litwie w 2016 r. wykonawcy jego świątecznego hitu przywieźli ponad 60 mln. dolarów.

„Wham! – „Ostatnie święta”

Na szczycie listy najczęściej odtwarzanych świątecznych piosenek Spotify znajduje się nostalgiczny Wham! Hit „Ostatnie święta”. Chociaż ta piosenka stała się corocznym świątecznym „hymnem” dla wielu ludzi na całym świecie, związek między tą piosenką a Bożym Narodzeniem jest minimalny.

To kawałek o złamanym sercu Wham! Lider George Michael na Boże Narodzenie – nie znajdziemy śladu świątecznego nastroju, prezentów, Świętego Mikołaja czy jego jelonka.

Drugi członek zespołu, Andrew Ridgeley, zdradził w swoich wspomnieniach kilka lat temu, jak powstało Last Christmas. Według niego, piosenka powstała, gdy odwiedzali rodziców George’a – George napisał piosenkę w zaledwie godzinę w swojej dziecięcej sypialni na starym instrumencie klawiszowym.

Szacuje się, że „Last Christmas” jest jedną z najczęściej recytowanych piosenek – z ponad 100 różnymi wykonawcami, od Coldplay czy Ariany Grande po Taylor Swift czy Kylie Minogue.

Jeśli Twoi bliscy nie wyobrażają sobie najgorętszych wakacji w roku bez największych świątecznych hitów, sieć sklepów Lidl proponuje zaskoczyć znajomych muzyków i rodzinę prezentami dla melomanów. Od 13 grudnia nie tylko perkusja elektroniczna czy pianina cyfrowe, ale także gramofon i harmonijka ustna będą dostępne we wszystkich sklepach sieci dystrybucyjnej.

Brenda Lee – „Kołysanie się wokół choinki

Kolejnym przezabawnym świątecznym hitem jest Rockin’ Around the Christmas Tree w wykonaniu Amerykanki Brendy Mae Tarpley, lepiej znanej jako Brenda Lee. Ta piosenka pochodzi z 1958r. napisał piosenkę świąteczną dla Ojca Chrzestnego o imieniu Johnny Marks.

Chociaż piosenka nie została nagrana w okresie świątecznym, producent Lee Lee, Owen Bradley, postanowił pomóc mu poczuć świąteczny nastrój i stworzyć nieco bardziej komfortowe środowisko. Nie tylko dostarczył żarówki, różne ozdoby i girlandy, ale także przywiózł udekorowaną choinkę.

Co ciekawe, chociaż w piosence słyszymy bujny kobiecy głos, Lee miał wtedy zaledwie 12 lat. To prawda, że ​​praca nie stała się popularna od razu – stało się to dopiero w 1960 roku, kiedy kariera artysty nabrała tempa.

Ta piosenka została ponownie odwiedzona w latach 90. rozsławiona w najsłynniejszym bożonarodzeniowym filmie „One at Home”. To właśnie ten kawałek pomógł głównemu bohaterowi, Kevinowi, odeprzeć mokrych złodziei, gdy grał imprezę w swoim pustym domu.

Nawiasem mówiąc, Rockin’ Around the Christmas Tree znalazło się również wśród dziesięciu najlepszych piosenek słuchanych na platformie Spotify w ciągu jednego dnia w zeszłym roku. Ten hit usłyszało blisko 12 milionów ludzi. cały.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.