Zachód odłącza rosyjskie banki od SWIFT, a rosyjskim samolotom zakazano latania nad krajami bałtyckimi

Pełne oświadczenie zachodnich przywódców publikujemy w niedzielę wieczorem. Dostępny jest oryginalny tekst w języku angielskim tutaj.

„My, przywódcy Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, potępiamy wybór wojny Putina i ataki na suwerenne państwo i lud Ukrainy.

Wspieramy Rząd Ukrainy i naród Ukrainy w ich heroicznych wysiłkach przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji. Wojna rosyjska jest atakiem na podstawowe zasady i normy międzynarodowe obowiązujące od II wojny światowej, których bronimy z zaangażowaniem. Będziemy żądać od Rosji odpowiedzialności i wspólnie pracować nad tym, aby ta wojna była strategiczną porażką Putina.

W zeszłym tygodniu, oprócz naszych wysiłków dyplomatycznych i naszej współpracy w obronie naszych granic i pomocy rządowi i narodowi Ukrainy w ich walce, my, wraz z innymi naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, nałożyliśmy twarde środki na główne instytucje rosyjskie i banki. oraz architekci, w tym prezydent Rosji Władimir Putin.

Gdy siły rosyjskie zaczynają atakować Kijów i inne ukraińskie miasta, jesteśmy zdeterminowani, by nadal stosować wobec Rosji środki, które jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego i naszej gospodarki. W najbliższych dniach będziemy wdrażać te środki.

W szczególności zobowiązujemy się do podjęcia następujących działań:

Po pierwsze, dokładamy wszelkich starań, aby niektóre rosyjskie banki zostały usunięte z systemu przesyłania wiadomości SWIFT. Zapewni to oddzielenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego, a ich zdolność do działania na całym świecie zostanie zagrożona.

Po drugie, zobowiązujemy się do nałożenia restrykcyjnych środków, które uniemożliwią Centralnemu Bankowi Rosji wykorzystanie jego międzynarodowych rezerw w sposób minimalizujący wpływ naszych sankcji.

Po trzecie, zobowiązujemy się do podjęcia działań przeciwko osobom i podmiotom, które przyczyniają się do wojny na Ukrainie i szkodliwej działalności rządu rosyjskiego. W szczególności zobowiązujemy się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia sprzedaży obywatelstwa – tzw. złotych paszportów – które pozwalają bogatym Rosjanom związanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami naszych krajów i uzyskać dostęp do naszych systemów finansowych.

Po czwarte, zobowiązujemy się do powołania w przyszłym tygodniu transatlantyckiej grupy zadaniowej, aby zapewnić skuteczne wdrożenie naszych sankcji finansowych poprzez zidentyfikowanie i zamrożenie aktywów osób i firm objętych sankcjami w naszych jurysdykcjach. W ramach tych wysiłków zobowiązujemy się do nałożenia sankcji i innych środków finansowych i środków przymusu na innych rosyjskich urzędników i elity bliskich rosyjskiemu rządowi, a także ich rodziny i osoby ułatwiające, w celu zidentyfikowania i zamrożenia ich aktywów w naszych jurysdykcjach. Zaangażujemy również inne rządy i będziemy pracować nad identyfikacją i zakłócaniem przepływu nielegalnych dochodów oraz pozbawieniem ich możliwości ukrywania swoich aktywów w jurysdykcjach na całym świecie.

Wreszcie wzmocnimy koordynację w walce z dezinformacją i innymi formami wojny hybrydowej.

Stoimy z narodem ukraińskim w tej ciemnej godzinie. Nawet bez środków, które dziś ogłaszamy, jesteśmy gotowi podjąć dalsze działania, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za atak na Ukrainę. »

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *