Zakaz rosyjskich linii lotniczych: Polska i Czechy chcą blokować przestrzeń powietrzną

Zakaz rosyjskich linii lotniczych
Polska i Czechy chcą blokować przestrzeń powietrzną

Po Wielkiej Brytanii Polska i Czechy również chcą zablokować wszystkie rosyjskie samoloty z własnej przestrzeni powietrznej. Warszawa zamierza wprowadzić prawo w życie przed północą. Wcześniej Kreml w odwecie zakazał brytyjskim samolotom.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polska przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta dla rosyjskich samolotów z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Poleciłem przygotowanie rezolucji Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych” – napisał na Twitterze narodowy konserwatywny polityk. Telewizyjny kanał informacyjny TVN24 poinformował wówczas, powołując się na rzecznika rządu Piotra Muellera, że ​​odpowiednia ustawa powinna wejść w życie od północy.

Czechy też chcą pójść za polskim przykładem, jak powiedział premier Petr Fiala po posiedzeniu gabinetu. Szczegóły nie zostały jeszcze ogłoszone. Po miesiącach rozmieszczania wojsk na granicach z Ukrainą, w czwartek Rosja rozpoczęła ofensywę. Gdy czołgi wjeżdżały do ​​byłej republiki sowieckiej, w całym kraju następowały naloty. Według szacunków ONZ z Ukrainy ucieka już 100 tys. osób.

Polska i Czechy idą więc za przykładem Wielkiej Brytanii, która już w czwartek zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych Aeroflot. Mołdawia również zakazała rosyjskim samolotom w swojej przestrzeni powietrznej w czwartek.

Moskwa zapowiada odwet

W odpowiedzi na brytyjskie ograniczenia Rosja w piątek zakazała wszystkim brytyjskim liniom lotniczym dostępu do swojej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie władze lotnicze Rosaviazia poinformowały, że wszystkie maszyny, które powiązana lub mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii firma posiada, wynajmują lub eksploatują, są zagrożone. Agencja powiedziała, że ​​ruch ten był „odpowiedzią na wrogie decyzje brytyjskich władz lotniczych”. Zakaz obejmuje również przeloty do Azji.

Rosja wcześniej zapowiadała odwet za sankcje nałożone przez Zachód. „Oczywiste jest, że nastąpią działania odwetowe” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Ich stopień symetrii lub asymetrii będzie zależał od analizy restrykcji” nałożonych na Rosję. Zamknięcie przestrzeni powietrznej brytyjskich linii lotniczych jest pierwszym znanym środkiem odwetowym.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.