Zapowiedź wojny na Ukrainie: Rosjanie donoszą o zajęciu portu Mariupol – stało się to w nocy – Polityka

Według źródeł ukraińskich nasilają się działania wojsk rosyjskich na wschodzie i południu kraju. Próbowali odrobić straty, ostrzał i ostrzał artyleryjski trwały, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij w czwartek wieczorem w nagraniu wideo.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]

Wkrótce spodziewana jest poważna ofensywa rosyjska. Stany Zjednoczone i Unia Europejska (UE), w tym Niemcy, chcą zatem masowo uzbroić Ukrainę. Fakt, że prezydent Frank-Walter Steinmeier nie został zaproszony przez ukraińskie kierownictwo, wywołał jeszcze większe nieporozumienia i krytykę.

Rosjanie donoszą o zdobyciu portu Mariupol

Według rosyjskich wojskowych port w w dużej mierze zniszczonym ukraińskim mieście Mariupol jest teraz w pełni pod ich kontrolą. Port handlowy został „wyzwolony” przez ukraińskich bojowników z Azowa, powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov.

Pozostałe wojska ukraińskie są „zablokowane i pozbawione możliwości ucieczki z okrążenia”. Nie było tego potwierdzenia ze strony ukraińskiej. Według amerykańskiego instytutu badań wojennych Institute for the Study of War (ISW), rosyjskie wojska „prawdopodobnie” podbiją miasto w nadchodzącym tygodniu, jak ogłoszono w czwartek wieczorem.

Ewakuacja rosyjskiego krążownika rakietowego

Według doniesień z Moskwy załoga rosyjskiego krążownika rakietowego „Moskwa” („Moskwa”) została w międzyczasie całkowicie ewakuowana. Okręt Floty Czarnomorskiej został poważnie uszkodzony w wyniku „detonacji amunicji w wyniku pożaru”, podała rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Kilka godzin wcześniej z Kijowa poinformowano, że krążownik rakietowy został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową. Według ukraińskich źródeł okręt ma załogę ponad 500 marynarzy.

Na północy dominują Ukraińcy

Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie podobno pozostawiły duże ilości niewybuchów na północy kraju. Zełenski powiedział, że w okolicy znajdują się dziesiątki tysięcy niewybuchów lub min. Rozminowywanie trwa. Obecna sytuacja militarna nie różni się znacząco od tej z ostatnich kilku dni. Wojska rosyjskie zintensyfikowały swoje działania na wschodzie i południu. Nie udało się tego zweryfikować niezależnie.

Zachodnia broń Ukraina

Biorąc pod uwagę oczekiwaną ofensywę rosyjską na dużą skalę na wschodzie Ukrainy, Stany Zjednoczone i UE wspólnie zapewniają ponad 1,2 mld euro na dostawy broni do Kijowa. Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie do 800 milionów dolarów dodatkowej broni i amunicji.

Należą do nich artyleria, pojazdy opancerzone i śmigłowce. Prezydent USA Joe Biden powiedział po rozmowach z Zełenskim, że nowe dostawy powinny wspierać Ukrainę, zwłaszcza biorąc pod uwagę budzący obawy atak na dużą skalę w regionie Donbasu.

Nowa krytyka zaproszenia prezydenta federalnego Steinmeiera

Podczas gdy Niemcy nadal wspierają Ukrainę, trwa krytyka odmowy zaproszenia przez Ukrainę prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. „Prezydentem federalnym są Niemcy. I dlatego jego zaproszenie od prezydenta Selenskyi jest zaproszeniem z Niemiec” – powiedział wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) gazetom grupy medialnej Funke.

Więcej informacji o wojnie na Ukrainie na Tagesspiegel Plus:

„Niestety muszę to ująć w ten sposób: strona ukraińska popełniła dyplomatyczny błąd”. Zełenskij powiedział w środę wieczorem, że nie było próśb o wizytę prezydenta federalnego. Zapytany, czy on lub kanclerz Olaf Scholz (SPD) odwiedziliby Ukrainę, Habeck powiedział: „Teraz wszyscy musimy się upewnić, że rozwiążemy problem i nie będziemy go pogarszać. Po to wymyślono telefony”. Tymczasem, według amerykańskiego portalu informacyjnego Politico, Stany Zjednoczone mogą również chcieć wysłać do Kijowa wysokiego rangą przedstawiciela.

Selenskyj chwali Polskę i kraje bałtyckie

Prezydent Ukrainy tymczasem pochwalił Polskę, Łotwę, Litwę i Estonię za ich zaangażowanie na rzecz jego kraju. Wizyta prezydentów „czterech zaprzyjaźnionych państw Ukrainy” w środę była pożyteczna i owocna – powiedział Zełenskij.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podczas przekazu wideo.Foto: Niewymieniony w czołówce/Biuro prasowe ukraińskiego prezydenta/AP/dpa

To prezydenci tych krajów pomagali Ukrainie od samego początku, nie wahali się dostarczać broń do Kijowa i nie mieli wątpliwości co do sankcji wobec Rosji. Obiecali Kijowowi dodatkową pomoc wojskową i humanitarną oraz zobowiązali się pracować na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE.

Krytyka dostaw broni

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) ostro wypowiedział się przeciwko niemieckim dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. „Przekroczylibyśmy linię, gdybyśmy dostarczyli czołgi lub samoloty, a nawet stworzyli strefę zakazu lotów. Ta linia musi być utrzymana”, powiedział Kretschmer z „Rheinische Post” (czwartek). Niemcy dużo robią, ale nie mogą iść na wojnę.

Rosyjskie zarzuty tortur przeciwko Ukrainie

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wściekle zareagował na aresztowanie prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na Ukrainie i postawił poważne zarzuty Kijowowi. „Niektóre potwory nazywające siebie »rządem ukraińskim« mówią, że chcą wydobyć zeznanie od Wiktora Medwedczuka, potępić go »szybko i sprawiedliwie«, a następnie wymienić ich na więźniów” – napisał Miedwiediew na swoim kanale Telegram.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła Kijów o stosowanie tortur – nie przedstawiając żadnych dowodów. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *