Zdrowie – Polska: Dochodzenie w sprawie śmierci kobiety w ciąży – Zdrowie

Warszawa (dpa) – Po śmierci kobiety w ciąży w Polsce prokuratura wszczęła śledztwo. Wydział ds. błędów lekarskich bada trzy kliniki, w których 37-latek był ostatnio leczony, poinformowała w czwartek prokuratura w Katowicach.

Rodzina matki trójki dzieci stawia poważne zarzuty leczącym się lekarzom. W rezultacie, ze względu na surowe prawo aborcyjne w Polsce, nie odważyliby się ratować życia kobiety za pomocą aborcji.

Jak napisała w mediach społecznościowych siostra zmarłego, 37-latka z Częstochowy na południu Polski była w ciąży z bliźniakami w pierwszym trymestrze, kiedy pod koniec grudnia trafiła do szpitala z bólami brzucha i wymiotami. Zgodnie z tym, 23 grudnia lekarze ustalili, że jedno z bliźniaków zmarło w łonie matki, ale nie usunęli płodu. Drugi bliźniak zmarł w łonie matki siedem dni później. Wkrótce po usunięciu obu płodów kobieta zachorowała na sepsę. Jego stan pogarszał się aż do śmierci 25 stycznia.

postawa wyczekiwania

W oświadczeniu ze szpitala w tej sprawie stwierdzono: „Po śmierci pierwszego dziecka 23 grudnia przyjęto postawę wyczekiwania, aby mieć szansę na uratowanie drugiego dziecka”. Mimo wysiłków lekarzy była to porażka. Po śmierci drugiego płodu podjęto decyzję o przerwaniu ciąży.

Sprawa przypomina losy 30-letniej ciężarnej kobiety z Pszczyny. Zmarła na sepsę w listopadzie ubiegłego roku po tym, jak lekarze czekali, aż uszkodzony płód umrze sam w łonie matki.

Rok temu zaostrzone przepisy dotyczące aborcji weszły w życie w Polsce po kontrowersyjnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Od tego czasu kobietom nie wolno dokonywać aborcji, nawet jeśli nienarodzone dziecko ma poważne wady rozwojowe.

© dpa-infocom, dpa:220127-99-873687/2

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.