Zdrowie – Stadtbrücke Frankfurt (oder) – Krótkie zakupy w Polsce znów są możliwe bez testu na zwrot – zdrowie

Frankfurt nad Odrą (dpa/bb) – Mieszkańcy Brandenburgii znów mogą odbyć krótką wycieczkę na zakupy przez granicę do Polski – bez kwarantanny koronowej i negatywnego testu po powrocie. Dzięki nowym federalnym przepisom dotyczącym wchodzenia koronawirusów jest to możliwe od czwartku. Każdy, kto odwiedza bezpośrednich krewnych (pierwszego stopnia) na mniej niż 72 godziny lub podróżuje do Polski do 24 godzin na zakupy, nie potrzebuje kwarantanny ani testów, powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Dominik Lenz. W poniedziałek rząd zdecyduje, czy obowiązujące w kraju przepisy dotyczące kwarantanny wygasną, czy też zostaną odpowiednio zmienione.

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami Polska nadal wymaga testu przy wjeździe, aby uniknąć kwarantanny – niezależnie od długości Twojego pobytu. Zaszczepione i wyleczone są wykluczone. Istnieją wyjątki od kwarantanny dla niektórych grup. Departament Zdrowia Brandenburgii wyjaśnił, że Federalne Ministerstwo Zdrowia, jako organ wyjaśniający, potwierdziło, że nie ma badań i kwarantanny w przypadku wizyt poniżej 24 godzin na zakupy, wizyty u lekarza lub krótkie wyjazdy. Dotyczy to również wizyt u krewnych pierwszego stopnia trwających mniej niż 72 godziny lub sprawowania wspólnej opieki nad dzieckiem.

W Berlinie obowiązuje to samo, co w Brandenburgii: stołeczny urząd ds. zdrowia wyjaśnił, że rozporządzenie opiera się na federalnym rozporządzeniu w sprawie koronacji.

Sąsiedni kraj Polska jest obszarem zagrożenia koronowego dopiero od ostatniej niedzieli. Zlikwidowało to obowiązek wykonania testu koronowego przed wjazdem do kraju drogą lądową i wystarczyło, że badanie to wystarczyło do 48 godzin po wjeździe do kraju. Od 21 marca do 8 maja Polska była obszarem o wysokiej zachorowalności ze znacznymi ograniczeniami w podróżowaniu ze względu na dużą liczbę infekcji, ponieważ liczba nowych infekcji na 100 000 mieszkańców wynosiła ponad 200 w ciągu jednego tygodnia.

Dzięki nowym przepisom rząd federalny zniósł ogólny wymóg kwarantanny przy wjeździe do kraju z ponad 100 krajów. Każdy, kto stamtąd przyjeżdża do Niemiec, może uwolnić się z kwarantanny z wynikiem negatywnym testu. Test i tak jest niezbędny dla podróżujących samolotem. Osoby wyleczone i w pełni zaszczepione przeciwko Coronie powinny być poddawane kwarantannie tylko wtedy, gdy pochodzą z obszaru z nowymi wariantami wirusa; nie ma testu przed i po wejściu.

Już pod koniec kwietnia rząd brandenburski zdecydował, że osoby w pełni zaszczepione nie powinny już przez dziesięć dni przebywać na kwarantannie po wjeździe do Polski z obszaru o wysokiej zachorowalności. Pracownicy przygraniczni, którzy przekraczają granicę z powodów zawodowych, rodzinnych lub innych ważnych powodów, byli już zwolnieni z obowiązku kwarantanny, ale musieli przedstawiać negatywny test dwa razy w tygodniu.

© dpa-infocom, dpa:210514-99-595819/4

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *