Zełenski krytykuje szwajcarskie banki Nestlé za działalność w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił w sobotę kontynuację operacji w Rosji, w tym szwajcarskiego giganta spożywczego Nestlé, pomimo „śmierci naszych dzieci”.

Powiedział to z dystansu, zwracając się do Szwajcarów, którzy wyszli na ulice w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zełenski wezwał szwajcarskie firmy do zerwania relacji biznesowych z Rosją, a tamtejsze banki o zamrożenie funduszy należących do kremlowskiej elity.

Tysiące ludzi słuchało dziewięciominutowego przemówienia Zełenskiego, transmitowanego w pobliżu szwajcarskiego parlamentu.

Ukraiński prezydent skrytykował firmy, które nadal działają w Rosji, w tym Nestlé.

„Biznes działa w Rosji, mimo że nasze dzieci umierają, a miasta są niszczone” – powiedział Zełenski.

Polityk twierdził, że został ranny, ponieważ winni konfliktu posiadali majątek w Szwajcarii.

„Pieniądze ludzi, którzy wywołali tę wojnę, są w waszych bankach. Pomóżcie walczyć o zamrożenie ich funduszy”, powiedział Zełenski, zachęcając ludzi do przyłączenia się do „walki ze złem”.

W wiecu uczestniczył również prezydent Szwajcarii, który był na scenie z dyplomatami ukraińskimi i innymi.

„Jestem pod wielkim wrażeniem, drogi Wołodymyrze, twojego pragnienia stawiania oporu, twojego pragnienia pójścia naprzód i pragnienia twojego i twojego ludu, by przezwyciężyć ten straszny kryzys” – powiedział Ignazio Cassis.

Powiedział, że ma nadzieję, że wojna wkrótce się skończy. Przywódca Szwajcarii powiedział również, że jego kraj jest gotowy do mediacji lub przyjęcia przedstawicieli Rosji i Ukrainy w rozmowach.

Cassis obiecuje również udać się w poniedziałek na granicę Polski z Ukrainą.

Wcześniej, w artykule prasowym, Cassis powiedział, że rosyjska wojna na Ukrainie była napędzana przez „niszczące szaleństwo” i że Szwajcaria jest gotowa zapłacić cenę za obronę wolności i demokracji oraz wniesienie wkładu w sankcje UE przeciwko Moskwie.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *