„Żołnierze z odmrożeniami”: rosyjskim żołnierzom najwyraźniej brakuje sprzętu odpornego na warunki atmosferyczne – Polityka

Rosyjski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo znanych dziennikarzy w sprawie raportu o Ukrainie

Rosyjski wymiar sprawiedliwości wszczął śledztwo przeciwko znanemu dziennikarzowi za rozpowszechnianie „fałszywych” informacji o siłach rosyjskich na Ukrainie. Rosyjski Komitet Śledczy ds. Ścigania Poważnych Zbrodni poinformował we wtorek, że Aleksander Nezorow „świadomie opublikował fałszywe informacje o umyślnym ostrzale oddziału położniczego w mieście Mariupol przez siły rosyjskie”.

Udostępniono również „niewiarygodne” zdjęcia dotkniętych cywilów. Rosyjskie Ministerstwo Obrony już oficjalnie oświadczyło, że „informacja ta była błędna”.

To oni pierwsze znane śledztwa przeciwko znanemu dziennikarzowi lub komentator na niedawno uchwalone prawo do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” o rosyjskim wojsku. Decyzja ta została podjęta w kontekście rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.

Komitet Śledczy ogłosił, że chce poznać miejsce pobytu 63-letniego Nezorova. Były prezenter telewizyjny publikuje teraz głównie na platformach internetowych. Jego kanał YouTube ma ponad 1,6 miliona subskrybentów, a cztery ostatnie zamieszczone tam filmy obejrzano ponad trzy miliony razy.

Rosyjscy przywódcy biorą udział w operacji wojskowej na Ukrainie rosnąca surowość wobec rosyjskich mediów i dziennikarzy zanim. Rosyjska izba niższa we wtorek uchwaliła ustawę, która nakładałaby kary pozbawienia wolności do 15 lat dla tych, którzy publikują „fałszywe informacje” o operacjach rosyjskiego państwa za granicą. Rozszerza uchwaloną na początku marca ustawę o „fałszywych wiadomościach” dotyczących armii rosyjskiej.

W międzyczasie przemówił rosyjski regulator mediów Roskomnadzor oficjalne ostrzeżenie przed niezależnym dziennikiem „Nowaja Gazeta” koniec. Agencja poinformowała we wtorek, że gazeta błędnie określiła organizację pozarządową jako „zagraniczny agent” w jednym ze swoich artykułów. Roskomnadzor nie wyjaśnił, co to za organizacja.

Media, które w ciągu jednego roku otrzymają dwa ostrzeżenia od rosyjskiego regulatora mediów, mogą zostać zamknięte na mocy nakazu sądowego. „Nowaja Gazeta” prowadzona jest przez dziennikarza Dmitrija Muratowa, który w zeszłym roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. (AFP)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *