Ona o tym pisze NOWY CZAS ZURYCHU: „Równowaga sił jest daleka. Dawid wciąż walczy z Goliatem. Doradzanie ofierze poddania się agresorowi w tym momencie nie świadczy o strategicznej wizji, ale o braku empatii.” Prezydent Francji Macron i kanclerz Niemiec Scholz zachowują się tak, jakby los Ukrainy był dla nich drugorzędny. Wrażenie może być błędne, ale postrzeganie jest również rzeczywistością. Jest to szczególnie widoczne w czasie wojny, kiedy morale może mieć ogromne znaczenie. Na tym poziomie Berlin i Paryż stały się mimowolnymi sojusznikami Kremla, a francusko-niemiecka mediacja pozwoliła Putinowi uciec bez szwanku i zachować jego własność zrabowaną w 2014 roku. NOWY CZAS ZURYCHU.
Czeska gazeta LIDOVÉ NOVINY wyjaśnia: „Każdy, kto myślał, że sytuacja na Ukrainie szybko się wyjaśni, mylił się. Ale w ciągu tych 100 dni stało się coś innego. Niedawny wyjazd Ursuli von der Leyen do Polski i porozumienie, że Polska otrzyma pieniądze z funduszu naprawczego. Spór między dwoma pozornie niemożliwymi do pogodzenia obozami zakończył się pomyślnie. Unia Europejska może mieć poczucie jedności. W ciągu tych 100 dni Polska z osoby spoza UE stała się pionierem. Kraj ten jest w UE latarnią determinacji, a jego „lokomotywa” Niemcy w szczególności noszą pieczęć powściągliwości” – zauważył LIDOVÉ NOVINY z Pragi.
Austriacka gazeta PRASA z Wiednia: „Miasta w gruzach; bitwy stoczone czołgami i ciężką artylerią; masakry cywilów i miliony ludzi uciekających przed tym horrorem. Groza rosyjskiego ataku na Ukrainę trwa już od 100 dni. I głęboko wstrząsnęło Europą. Praktycznie nikt nie był przygotowany na masowy konflikt zbrojny w Europie – ani psychologicznie, ani militarnie”.
Polska gazeta GAZETA WYBORCZA uwagi: „Terror jest stosowany wobec Ukraińców na terytoriach okupowanych, a ponad milion osób zostało już deportowanych w głąb Rosji. Kremlowska propaganda domaga się wymazania Ukrainy z mapy. Tu już nie wystarczają paralele ze Stalinem – te zbrodnie Rosja na Ukrainie jest podobna do zbrodni III Rzeszy. Po II wojnie światowej powstał nowy porządek, by ratować świat przed powtórzeniem historii. Atakując Ukrainę, Rosja zniszczyła wszelkie zdobycze prawa międzynarodowego” – ocenia Warszawa. GAZETA WYBORCZA.
W szwedzkiej gazecie AFTONBLADE mówi: „Porozumienie monachijskie zawarto w 1938 r. i mimo ustępstw francuskich i brytyjskich dwa lata później Paryż został zajęty przez Niemców, a Londyn zbombardowany. Zadzwoń do Putina. Jaki jest sens negocjować z kimś, kto popełnia ludobójstwo w innym kraju? To jeden z powodów, dla których prezydent USA Biden powtórzył ostatnio, że nigdy nie powinno się dyskutować o Ukrainie bez Kijowa przy stole. Ukraina nie powinna iść na żadne ustępstwa. być popychany, ale musi być wspierany. Jeśli Putin nie będzie musiał płacić wystarczająco wysokiej ceny, w przeciwnym razie zaatakuje inne kraje. Wtedy inne demokracje również znajdą się w niebezpieczeństwie, a to byłby koniec ładu światowego opartego na zasadach. mówi autor AFTONBLADE ze Sztokholmu do rozważenia.
Norweska gazeta PRZESUNIĘCIE wyjaśnia: „W swojej brutalnej znikomości to 'nic nowego na Wschodzie’ przypomina opisy I wojny światowej Remarque’a, kiedy cywilizowane narody Europy wysyłały swoje młode na śmierć w okopach. Putin mógł mieć nadzieję na szybkie zwycięstwo dzięki swojej tak zwanej operacji specjalnej, ale tak się stało. Tak zwana nowa faza tej wojny jest w rzeczywistości stara i jest oburzająca: w Donbasie wojna pozycyjna trwa od 2014 roku. Separatyści a ukraińskie wojska rządowe walczą z nim od ośmiu lat i w tym czasie tysiące ludzi straciło życie. Niemniej jednak ta wojna w okopach nie była głównym tematem w wiadomościach” – zanotowano PRZESUNIĘCIE z Oslo.
W hiszpańskiej gazecie WANGUARDIA W Barcelonie czytamy: „Wojna ma wpływ na dostawy energii i żywności na całym świecie. Być może przyspieszy to koniec uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu oraz przejście na odnawialne źródła energii, przynajmniej w Europie, ale tam w krótkim okresie. Istnieje ryzyko pogorszenia wyników gospodarczych, a inflacja stale osiąga nowe maksima. Afryka cierpi głównie na brak dostaw pszenicy z Ukrainy.
W związku z wojną na Ukrainie Arabia Saudyjska i inne kraje będące eksporterami ropy zdecydowały się zwiększyć produkcję szybciej niż oczekiwano. Japońska gazeta NIHON KEIZAI SHIMBUN uwaga: „Obecny kryzys naftowy jest spowodowany nie tylko rosyjską wojną inwazyjną, ale także złymi relacjami Stanów Zjednoczonych z Arabią Saudyjską. Aby zmniejszyć chaos na rynkach naftowych, należy jednak poprzeć prezydenta USA Bidena z Arabii Saudyjskiej , dla której prawa człowieka są najwyższym priorytetem, uniknął kontaktu z księciem Arabii Saudyjskiej bin Salmanem po zabójstwie dziennikarza Khashoggiego, między innymi, wydaje się być tutaj ruchem.Turecki prezydent Erdogan również odwiedził Arabię Saudyjską po raz pierwszy w kwietniu w kwietniu. pięć lat.Na tle wojny w kryzysie ukraińskim zmienia się sytuacja geopolityczna również na Bliskim Wschodzie” , przyp. NIHON KEIZAI SHIMBUN z Tokio.
Chińska gazeta JIEFANG RIBAO z Szanghaju interweniuje: „Rosja przestała eksportować gaz do wielu krajów europejskich, nie ponosząc do tej pory żadnych szkód. Do kasy Kremla wciąż napływa dużo pieniędzy, ponieważ ceny ropy i gazu ziemnego wciąż rosną. Pytanie dotyczy nie tylko tego, czy sankcje energetyczne nałożone przez UE na Rosję przynoszą pożądany skutek, ale czy faktycznie przynoszą one efekt przeciwny do zamierzonego”.
Brytyjska gazeta OPIEKUN zastanawia się nad 70. jubileuszem królowej: „Podczas tych uroczystości publiczność darzy królową podziw i sympatię. Jest i pozostanie symbolem naszego kraju, mimo że premier Johnson zaszkodził wizerunkowi Wielkiej Brytanii. kraj i jej krnąbrna rodzina – to, co nazwała „Firmą” – umiejętnie pokierowały przez 70 lat zmian i zamieszania. Będzie to jedno z jego ostatnich większych publicznych wystąpień. Antymonarchistyczna grupa rzecznicza „Republic” uruchomiła billboardy „Uczyń Elżbietę ostatnią – spraw, by Elżbieta była ostatnią” rozsyłane po całym kraju. Rzeczywiście nadszedł czas, aby poważnie pomyśleć o tym, co się stanie, gdy królowa przed następnym „Vivat Rex – Long Live króla”, należy odpowiedzieć na pytanie, czy system polityczny, z niewybieraną i symboliczną głową państwa na czele, faktycznie jest zawsze aktualny”. To było pod koniec przeglądu prasy OPIEKUN z Londynu.
Guben: Szczyt wieży kościelnej znajduje się w ogrodzie Zdjęcia starego miasta Nysa Guben | Przez Éditions CGA | 29 stycznia 2016 r Przeszukano kościół katolicki w Gubener Teichborn Czytelnicy pamiętają Kościół katolicki w dzisiejszym Gubinie:Wielu czytelników znało prawidłowe rozwiązanie naszej
Bischofshofena. Polska reprezentacja skoków narciarskich wkroczyła na nowe tereny podczas Turnieju Czterech Skoczni pod wodzą trenera Stefana Horngachera. Najlepsi Austriacy opuścili finałowy obiekt w Bischofshofen z pustymi zbiornikami energii. „Musimy się teraz upewnić, że wszyscy są zdrowi i w dobrej
Eurocup: Koszykarze Ulm odnoszą pierwsze zwycięstwo w Polsce 25 września 2024, 21:48 Na starcie Eurocup firma Ratiopharm Ulm pokonała mistrzów Polski Sopot. W zrównoważonej grze Justinian Jessup robi różnicę. Strzela gola i wygrywa Ulm. Główny trener Ulm Ty Harrelson gra
Alternatywa dla Niemiec najwyraźniej znalazła nowych sojuszników w Parlamencie Europejskim. Według kręgów partyjnych nieuchronne jest utworzenie nowej frakcji prawnej. 28 przedstawicieli z dziewięciu krajów ma spotkać się pod nazwą „Europe Sovereign Nations” (ESN). Oficjalnego komunikatu należy spodziewać się w środę
Stan na: 19 września 2024, 10:13 Podczas gdy Brandenburgia i Saksonia przygotowują się na powodzie, w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczynają się prace porządkowe. Dzisiejsza wizyta przewodniczącej Komisji von der Leyen w Polsce skupia się na możliwej pomocy UE. W Saksonii poziom
W bieżącym numerze postaram się szczegółowo wyjaśnić, dlaczego w tym roku festiwal w Salzburgu ma tak udaną przerwę. Tutaj, w domu, chodzi oczywiście o szerszy obraz, który trzyma nas w pułapce w tych niefortunnych czasach. Sukces programu operowego można wytłumaczyć