1 sierpnia 1944: Polska upamiętnia Powstanie Warszawskie po wojnie ukraińskiej

1 sierpnia 1944

Polska upamiętnia Powstanie Warszawskie w kontekście wojny ukraińskiej


Audio: Antena Brandenburgia | 01.08.2022 | Jan Kummer | Obraz: dpa / Friedemann Kohler

Sąsiedni kraj w poniedziałek upamiętnił Powstanie Warszawskie. 78 lat temu Armia Krajowa powstała przeciwko okupantom hitlerowskich Niemiec. W tym roku upamiętnienie naznaczone było kolejną wojną.

Uważana jest za jedną z największych akcji militarnych w Europie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy: Powstanie Warszawskie z 1944 roku. Wybuchło ono po południu 1 sierpnia, a 2 października kosztowało ok. 15 tys. żołnierzy Armii Krajowej ) i setki tysięcy cywilów. W Polsce do dziś upamiętnia się to święto państwowe. W tym roku obchody poświęcone są wojnie z rosyjską agresją na Ukrainie.

Porównaj z Mariupol

Staje się to jasne na wystawie fotograficznej „Warszawa-Mariupol” w stolicy Polski. Zdjęcia przedstawiają historyczne zdjęcia zniszczonej Warszawy z 1944 roku. Ale także zdjęcia zrobione w tym roku – zbombardowanego przez wojska rosyjskie miasta Mariupol. Prezydent RP Andrzej Duda podczas poniedziałkowej wizyty na wystawie powiedział, że to, co wydarzyło się w Warszawie, przypomina dzisiejszą rosyjską agresję na Ukrainę.

„Za całą demokratyczną Europę”

Na przykład Wanda Traczyk-Stawaska, która brała udział w Powstaniu Warszawskim i jest czczona jako bohaterka w Polsce. „Jeśli nie powstrzymamy teraz Putina, tak jak Hitler, pojedzie on do Paryża i dalej” – powiedziała, mówiąc, że 95-latek powiedział, że Ukraińcy powinni otrzymać wszelką pomoc, jaką mogą uzyskać, ponieważ walczą. dla całej demokratycznej Europy.

Podczas Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. Armia Krajowa wystąpiła przeciwko niemieckim okupantom. Jednak po 63 dniach i ciężkich stratach skapitulowali z powodu tragicznej sytuacji. Nie spełniła się nadzieja, że ​​armia rosyjska, która w tym czasie znajdowała się już po drugiej stronie Wisły, wkroczy do walk.

W odwecie Adolf Hitler natychmiast po wybuchu powstania obrócił w gruzy dużą część Warszawy. Według historyków w akcjach karnych wobec ludności cywilnej zginęło od 150 do 200 tysięcy osób.

Syreny i cicha pamięć

Co roku, 1 sierpnia o godzinie 17:00, Polska obchodzi ten pamiętny dzień. Godzina wyznacza początek Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie wyją wtedy syreny w Warszawie i wielu innych miastach w Polsce, takich jak Słubice. Życie publiczne zatrzymuje się na chwilę. W stolicy na przykład zatrzymują się autobusy i pociągi, ludzie milczą na ulicach – na pamiątkę powstania i wielu zgonów z 1944 roku.

Transmisja: Antena Brandenburg, antena popołudniowa, 1 sierpnia 2022, godz.

Z materiałem Jana Kummer

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *