Według Państwowej Służby Żywności i Weterynarii, ukraińskie zwierzęta ze schroniska przebywały w kilku schroniskach na Litwie – oddział Lesė Kownie, schronisko Nuaras, Keturkojo viltis, DogSpotas i Nojus, fundusze charytatywne i pomocowe dla zwierząt bez schronienia. Niektóre zwierzęta są wyczerpane, wychudzone i dotknięte chorobą.
„100 zwierząt, w tym 72 psy i 28 kotów, przywieziono na Litwę z Ukrainy i umieszczono pod ochroną zwierząt” – poinformował serwis.
„Litwa, podobnie jak 27 krajów UE, daje pierwszeństwo uchodźcom wojennym, którzy skorzystali z wyjątku i mogą podróżować do UE ze swoimi zwierzętami w uproszczony sposób. Oznacza to, że Ukraińcy mogą zabrać ze sobą swoje zwierzęta UE, która może nie mieć niezbędnych dokumentów i nie jest zaszczepiona przeciwko wściekliźnie i nie jest oznakowana” – powiedział SFVS.
Według instytucji nie ma możliwości stosowania zwolnień na przewóz zwierząt domowych z ukraińskich schronisk do krajów UE.
„Wszystkie kraje widzą wysokie ryzyko wybuchów wścieklizny” – powiedział BNS.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt twierdzi, że w przypadku przynajmniej jednego importowanego przypadku wścieklizny, kraj straci status kraju wolnego od wścieklizny i będzie podlegał dodatkowym ograniczeniom w podróżach, eksporcie i handlu – poinformował SFVS.
Serwis poinformował, że gdy pies, kot lub fretka jedzie z Ukrainy do UE, jest kilka wymagań – zwierzę musi być oznaczone mikroczipem pod skórą, a zwierzęta w wieku co najmniej 12 tygodni powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
„Rozumiemy, że istnieje wiele inicjatyw, aby przetransportować zwierzęta zarówno ze schronisk (miejsc opieki), jak i z miejsc hodowli. Wiemy też, że są „sztuczki”, w których przewozi się pięć zwierząt, aby zlekceważyć obecną procedurę, stwierdzając, że zwierzęta podróżują ze swoim właścicielem” – poinformowała SFVS o naruszeniach.
Litwa nie ma wewnętrznej granicy z UE, więc zwierzęta przyjeżdżające do UE z Ukrainy mogą bez przeszkód wjechać do naszego kraju – zaznacza służba.
Według niej sztuczne bariery na granicy z Polską nie są jeszcze planowane, ale wzywa się do powstrzymania się od inicjatyw mających na celu nielegalny transport psów lub kotów z Ukrainy.
Według Urzędu, na zdalnym spotkaniu Głównych Lekarzy Weterynarii wszystkie kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za kontynuowaniem priorytetowego traktowania ukraińskich uchodźców ze zwierzętami domowymi, ale nie widzą możliwości wpuszczenia bezpańskich zwierząt do UE bez naruszenia uregulowanego reżimu wjazdowego.
Strony zobowiązały się do szczepienia i oznakowania przyjeżdżających zwierząt na przejściach granicznych lub gdy uchodźcy ze zwierzętami dotrą do miejsca przeznaczenia.
„SFVS umożliwiło zwierzętom przyjeżdżającym na Litwę z Ukrainy ze swoimi właścicielami bezpłatne szczepienie i oznakowanie przeciw wściekliźnie, a także stworzono korzystniejsze warunki do kwarantanny, aby zwierzęta były bezpieczne i nie zagrażały wściekłością” – zwraca uwagę serwis.
Transport jest trudny
Na żądanie Noe przywiózł do i tak już zatłoczonego obiektu 17 ukraińskich zwierząt. BNS poinformował, że zdecydowana większość przybyłych zwierząt była nieśmiała, wyczerpana, rozmrożona i odwodniona, dlatego instytucja poprosiła o darowiznę w postaci wysokiej jakości żywności.
„Psy ze starymi ranami, ranne, ślepe, ze złośliwymi guzami, z przerośniętymi paznokciami. Wielu – niepełnosprawnych, nie kontrolujących nóg, szczeniak – trójnożny. „Trudno powiedzieć, jak długo szczenięta głodują” – powiedziała organizacja pozarządowa.
Psy są pod opieką i po trzech tygodniach kwarantanny zaczną szukać domów.
„Zobaczymy, czy nasze wysiłki przyniosą owoce. Zgromadzone doświadczenie pokazuje, że starsi i czworonożni niepełnosprawni nadal spędzają swoje pozostałe dni w naszym schronisku” – powiedział Noah.
Schronisko Nuaras opiekuje się obecnie 15 psami przywiezionymi z Ukrainy. Przewieziono ich z obwodu odeskiego, częściowo z Czarnomorska oraz z Charkowa, który był bardzo zamarznięty.
Zdaniem kierownika schroniska Jurgita Gustatienė, nie jest łatwo przywieźć psy z rozdartego wojną kraju.
„Otrzymujemy opinie, setki umierają, weź to. Mogę powiedzieć, że przyprowadzenie zwierzęcia to ciężka i ogromna odpowiedzialność” – powiedział urzędnik.
Według niej jednej osobie wolno przewieźć przez granicę pięć zwierząt, więc nie ma możliwości ich masowego transportu, a ukraińskie schroniska śledzą to ostrożnie.
Według niej polskie schronisko prawdopodobnie jako pierwsze pospieszyło na ratunek bezdomnym zwierzętom, ale później wybuchł skandal, gdy umieścił je w kontenerach transportowych.
„Kiedy wyszliśmy zabraliśmy jedzenie, powiedzieli, że nam nie ufają, nie oddają, potem oddaliśmy po raz pierwszy pięć psów, aby nie pozostały puste, przywieźliśmy je z powrotem To nie są psy, które złapaliśmy na ulicy, byli zaszczepieni, zaszczepieni, napiętnowani” – powiedział J. Gustatienė.
Według urzędnika zrozumiano, że psy przewożone do innych krajów są rozdawane ludziom, ale taka decyzja jest niebezpieczna.
„Zostają złapani na ulicy, a jeśli wścieklizna? Jeśli gryziesz? To śmiertelna choroba. Najpierw sprawdzamy, schroniska dostarczają dokumenty dla każdego szczeniaka, podany jest czas kwarantanny – powiedział szef Nuaro.
Organizacje ochrony zwierząt wielokrotnie wysyłały na Ukrainę pomoc żywnościową.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.