30 sowieckich egzemplarzy
Oprócz Leopardów Polska chce dostarczyć jeszcze 60 czołgów
27.01.2023 o 18:46
Podczas gdy kanclerz Scholz nadal odmawia wysłania czołgów Leopard na Ukrainę, w szczególności Polska namawia go do wyrażenia zgody. Teraz, kiedy zostało to przyznane, Warszawa nie zadowala się wysyłaniem niemieckich materiałów wojennych.
Polska chce dostarczyć Ukrainie znacznie więcej czołgów niż wcześniej zapowiadano. Warszawa jest gotowa dostarczyć „60 naszych zmodernizowanych czołgów” oprócz już obiecanych 14 niemieckich czołgów podstawowych Leopard – powiedział premier Mateusz Morawiecki w kanadyjskiej telewizji CTV News. Tymczasem Belgia zapowiedziała m.in. dostawę rakiet i pojazdów opancerzonych na Ukrainę.
Morawiecki powiedział, że 30 z dodatkowych czołgów przeznaczonych dla Ukrainy to modele PT-91, zmodernizowana wersja radzieckich czołgów T-72. Premier nie podał żadnych informacji na temat konstrukcji pozostałych 30 czołgów. W sumie od początku rosyjskiej wojny napastniczej Polska dostarczyła Ukrainie „już 250 czołgów (…) lub nawet więcej”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Warszawie za nowe zaangażowanie.
Kanclerz Olaf Scholz poinformował w środę, że po tygodniach wahań i m.in. po silnych naciskach ze strony Polski, na Ukrainę trafi 14 czołgów Leopard 2. Ponadto Berlin zezwolił na eksport niemieckich czołgów Leopard do innych państw, co m.in. umożliwia dostawy z Polski na Ukrainę.
Namioty i sprzęt medyczny z Belgii
Zgoda Niemiec utorowała drogę do dalszych zobowiązań dotyczących czołgów: kilka krajów europejskich, takich jak Polska i Norwegia, natychmiast ogłosiło, że dostarczy Ukrainie własne niemieckie czołgi Leopard. Stany Zjednoczone również poszły w ich ślady z 31 czołgami M1 Abrams.
Belgijski minister obrony Ludivine Dedonder zapowiedział również dodatkowe wsparcie militarne dla Ukrainy. Dedonder powiedział dziennikarzom, że jego kraj dostarczy „pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty i wiele innego sprzętu wojskowego”, aby umożliwić Kijowowi „dalszą obronę przed rosyjską inwazją”.
Oprócz tego Belgia dostarczy Ukrainie m.in. karetki pogotowia, namioty, sprzęt medyczny i generatory – zapowiedział minister obrony. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, Belgia nie może zaopatrywać Ukrainy w czołgi, powiedział Dedonder. Wasza służba nie ma już czołgów bojowych. Belgia sprzedała swoje ostatnie czołgi tego typu dziesięć lat temu.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.