/Hilch, stock.adobe.com
Glasgow – 50 krajów na całym świecie chce Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są lepiej przygotowane do przygotowania swoich systemów opieki zdrowotnej na epidemie, fale upałów i inne kryzysy.
„Przyszłość zdrowia musi opierać się na systemach opieki zdrowotnej, które są odporne na skutki epidemii, pandemii i innych sytuacji kryzysowych, ale także na skutki zmian klimatycznych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom. Ghebreyesus.
Na Światowej Konferencji Klimatycznej w Glasgow do sojuszu koordynowanego przez Światową Organizację Zdrowia i Sekretariat ONZ ds. Zmian Klimatu dołączyło łącznie 50 krajów, w tym Niemcy.
45 krajów chce również zrestrukturyzować swoje systemy opieki zdrowotnej, aby stały się bardziej zrównoważone i emitowały mniej gazów cieplarnianych. 14 postawili sobie również za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r., ale Niemcy nie są jednym z nich.
Zmiana klimatu stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia ludzkiego z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale także z powodu nasilonych fal upałów. Obliczenia modelowe przeprowadzone przez naukowców w zeszłym roku wykazały, że liczba zgonów związanych z upałami w Niemczech jest znacznie wyższa w porównaniu globalnym.
Powodem tego jest wzrost liczby upalnych dni w roku w połączeniu z rosnącym odsetkiem populacji powyżej 65. roku życia, napisali naukowcy w czasopiśmie. Nazwa naukowego czasopisma medycznego (DOI: 10.1016/S0140-6736(20)32290-X). Zidentyfikowali około 20 200 zgonów związanych z upałami wśród osób powyżej 65 roku życia w Niemczech w 2018 roku.
Odnotowany. Czerwony. : wiadomość została zaktualizowana. Początkowo dołączyło 47 krajów. © dpa/aerzteblatt.de
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.