Koncentruje się entuzjastycznie na Nord Stream 1. Nie jest jasne, kiedy gaz popłynie ponownie. Tymczasem eksperci są zaniepokojeni sytuacją w okupowanej elektrowni atomowej w Zaporożu. Wydarzenia w skrócie.
Po trzech dniach prac konserwacyjnych gazociągiem Nord Stream 1 nie płynie na razie żaden rosyjski gaz do Niemiec. Powodem jest wyciek oleju w tłoczni Portowaja, poinformował w sobotę Gazprom. Dopóki to nie zostanie zatrzymane, gaz nie będzie mógł krążyć. Firma niespodziewanie ogłosiła trwającą przerwę.
Federalna Agencja Sieci wyraziła wątpliwości co do rosyjskiego uzasadnienia. „Według oceny Bundesnetzagentur, wady zarzucane stronie rosyjskiej nie są technicznie powodem zaprzestania działalności” – napisał organ. Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki podkreśliła, że mimo napiętej sytuacji na rynku gazu bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane. Przewodniczący Rady UE Charles Michel zareagował silniej. „Użycie gazu jako broni będzie zależeć od określenia UE niczego nie zmieniaj” – napisał. Ukraina zapowiedziała, że chce pomóc Niemcom w rozwiązaniu ich problemu energetycznego – eksperci obawiają się okupowanej elektrowni atomowej w Zaporożu.
Decyzja Gazpromu niestety nie jest zaskoczeniem.
Użycie gazu jako broni nie zmieni determinacji UE.
Przyspieszymy naszą drogę do niezależności energetycznej.
Naszym obowiązkiem jest ochrona naszych obywateli i wspieranie wolności #Ukraina @Zelenskyyua
— Karol Michel (@CharlesMichel) 2 września 2022
Agencja Energii Atomowej zaniepokojona bombardowaniem atomowym
Wobec trwającego bombardowania elektrowni atomowej w Zaporożu, okupowanej przez wojska rosyjskie, międzynarodowi eksperci po wizycie obawiają się o bezpieczeństwo. Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), powiedział, że jego głównym zmartwieniem pozostaje to, że elektrownia jądrowa może zostać poważnie uszkodzona przez dalsze bombardowania. Wiedeń. Chociaż uszkodzenie jest oczywiste i niedopuszczalne, ważne elementy bezpieczeństwa, takie jak zasilanie elektrowni, działają. Nie ma też wrażenia, że rosyjscy okupanci cokolwiek ukryli. „Widzieliśmy wszystko, co chciałem zobaczyć” – powiedział Grossi.
Rosja informuje o ukraińskich działaniach wojskowych w pobliżu elektrowni jądrowej
Lokalizacja wokół Rosja zajęta elektrownia atomowa Zaporoże na południu Ukrainy pozostaje zagadką. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zarzuciło armii ukraińskiej chęć przejęcia elektrowni atomowej pomimo obecności międzynarodowych ekspertów nuklearnych. W operacji wzięło udział 250 żołnierzy i „zagranicznych najemników”. Rosyjskie wojsko twierdzi, że odparło atak i zniszczyło w tym czasie kilka łodzi. Te informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane. Z kolei armia ukraińska oskarżyła Rosję o przeprowadzenie w sobotę wieczorem ataków w kierunku Zaporoża.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) połączenie z siecią elektroenergetyczną zostało ponownie przerwane w spornej elektrowni jądrowej. Ostatnia nadal działająca główna linia do sieci zewnętrznej ponownie się zepsuła, energia elektryczna jest przesyłana kablem rezerwowym – poinformowała w sobotę MAEA.
Turcja chce mediować między Rosją a Ukrainą
przeczytaj też
Turcja przystąpiła do rozmów jako mediator w sporze o elektrownię. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimir Putin, jak ogłosiło biuro Erdogana. Ankara mogłaby „odgrywać rolę wspierającą w sprawie elektrowni jądrowej Zaporijia, tak jak miało to miejsce w przypadku eksportu zboża”. Nie było reakcji z Moskwy. ONZ i Turcja wynegocjowały umowy, na mocy których Ukraina mogła ponownie eksportować zboże przez swoje porty czarnomorskie pomimo wojny agresji Rosji.
Erdogan oddaje hołd Gorbaczowowi w rozmowie telefonicznej z Putinem
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z szefem Kremla Władimirem Putinem na temat misji MAEA. W rozmowie Erdogan oddał hołd zmarłemu byłemu prezydentowi ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi. Według Kremla Erdogan mówił o swojej „znaczącej roli” w najnowszej historii Rosji i na świecie. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł we wtorek w wieku 91 lat.
Duży postęp wojsk ukraińskich na zachód od Dniepru
Według brytyjskiego wywiadu Ukraina w ramach kontrofensywy w rejonie Chersoniu na południu kraju wymusza szeroki trzyosiowy postęp na zachód od Dniepru. Według krótkiego raportu Ministerstwa Obrony w Londynie ta ofensywa miała tylko ograniczone cele bezpośrednie, ale prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan taktycznie. Ujawniłoby to luki logistyczne i słabości w kierownictwie rosyjskiej ofensywy.
Najnowsza aktualizacja wywiadu obronnego o sytuacji na Ukrainie – 3 września 2022 r.
Przeczytaj więcej o odpowiedzi rządu Wielkiej Brytanii: https://t.co/dpJoSbv5jg
🇺🇦 #StójZUkrainą 🇺🇦 pic.twitter.com/LZlEVAEHQ2
— Ministerstwo Obrony 🇬🇧 (@DefenceHQ) 3 września 2022
Moskwa mówi o wysokich stratach Ukrainy
Według rosyjskich informacji armia ukraińska poniosła duże straty podczas kontrofensywy. Jak podało Ministerstwo Obrony, próby osiedlenia się w rejonie między Mikołajowem a Krzywym Rogiem nie powiodły się. Ukraina straciła 23 czołgi i 27 wozów bojowych. Ponadto podobno zginęło ponad 230 żołnierzy. W szpitalach brakowało łóżek i zaopatrzenia w krew. Informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane.
© dpa-infocom, dpa:220903-99-613709/11
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.