Poziom wody w Odrze znajduje się zaledwie kilka centymetrów powyżej historycznego ekstremum

Susza w Niemczech i Polsce

Poziom wody w Odrze znajduje się zaledwie kilka centymetrów powyżej historycznego ekstremum


Audio: Antena Brandenburgia | 04.08.2022 | Madeleine Dercz | Obraz: dpa/str. korbowód

W Polsce i Niemczech stan wód w Odrze jest prawie tak niski, jak w latach suchych 2015 i 2018. Jednak kraje mają różne poglądy na to, jak radzić sobie z nawracającą suszą.

Poziom wody w Odrze koło Frankfurtu w czwartek wynosił około 13 centymetrów powyżej niskiego poziomu 77 centymetrów, jaki kiedykolwiek zmierzono tam w 2015 roku. Na początku tygodnia rzeka była bardzo bliska tej ekstremalnej wartości przy poziomie 81 centymetrów, zgodnie z danymi o poziomie Krajowego Urzędu Środowiska.

„Prawie czujesz lokalne opady”

Prognozy z portalu Narodowego Urzędu Ochrony Środowiska przewidują obecnie wzrost poziomu wód w ciągu najbliższych kilku dni. Jednak Cornelia Lauschke, hydrolog w Water and Shipping Authority, nie chce wykluczyć, że nowe ekstremalne wartości zostaną osiągnięte w tym roku. „Widziałem, że pada w najwyższej strefie wpływów w Polsce. Ale jeśli pada tylko lokalnie, prawie tego nie czujesz”. Dopóki nie zmieni się sytuacja w polskich i czeskich obszarach wpływów Odry i Nysy, poziom wody w Brandenburgii może nadal spadać.

W Polsce brakiem opadów w tym roku niepokoi także hydrolog z PIGW Grzegorz Walijewski. Nie widać żadnego wielodniowego deszczu. „Z drugiej strony wysokie temperatury powodują parowanie, co sprawia, że ​​rzeka jest jeszcze mniej nawadniana” – mówi Waliyevski.

Susza zmienia długotrwały las łęgowy

Statki od tygodni nie mogą pływać po Odrze. W tej chwili nie można określić nawet kanału, ponieważ poziom wody jest zbyt niski dla naczyń pomiarowych urzędu, wyjaśnia Lauschke. Hydrolog szacuje głębokość kanału pod Frankfurtem na około pół metra.

Polska chce budować więcej tam

Już w 2015 i 2018 r. poziom wody w Odrze był wyjątkowo niski. Wraz z postępującą zmianą klimatu przewiduje się, że okresy suszy w lecie będą się nasilać. Polska chce złagodzić zbliżający się niedobór wody za pomocą programu infrastrukturalnego. Mając 22 miliardy złotych, czyli równowartość około 4,5 miliarda euro, Ministerstwo Sprzętu chce zbierać coraz więcej wód opadowych. „Środki te przeznaczone są głównie na sfinansowanie budowy zbiorników retencyjnych wód opadowych, zwanych zbiornikami retencyjnymi” – precyzuje Mariusz Przybylski z Zarządu Wodnego „Wody Polskie”.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *