Scholz widzi przyszłość rafinerii PCK – Rosnieft się broni

Rząd federalny odbiera Rosniefti kontrolę nad rafinerią PCK i zwiększa zaufanie do firmy Schwedt. Grupa rosyjska nie chce tego zaakceptować.

Kanclerz federalny Olaf Scholz widzi dobre perspektywy dla rafinerii PCK w Schwedt. Polityk SPD dał to jasno do zrozumienia na spotkaniu pracowników w Brandenburgii. Rząd federalny wcześniej zapowiadał, że większościowi właściciele rafinerii PCK – dwie spółki zależne rosyjskiego koncernu państwowego Rosnieft’ – zostaną oddane pod nadzór Federalnej Agencji ds. Sieci, a tym samym pod kontrolę państwa. Rosnieft nie chce tego zaakceptować.

Scholz, federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) wyjaśnili w piątek w Berlinie pakiet środków. Kanclerz zapowiedziała inwestycje o wartości 1 mld euro w ramach pakietu na przyszłość. Lokalizacja i miejsca pracy są w ten sposób zabezpieczone. Nikt w Rafinerii PCK nie musi się martwić o swoją pracę.

Scholz: „Ropa będzie tu przerabiana przez długi czas”

Na marginesie spotkania pracowników w Schwedt Scholz powiedział, że firma ma długą tradycję związaną z wieloma historiami. „Dlatego dzisiejsza wiadomość brzmi: będzie też czas na przyszłość. Ropa będzie się tutaj zajmowała przez długi czas” – powiedział Scholz. Gospodarka neutralna dla klimatu, będzie tu praca, która „pasuje do tego, co jest tam do tej pory. To ważna wiadomość”. Sekretarz stanu Woidke’a i Habecka, Michael Kellner, był również pod ręką w Schwedt.

PCK zatrudnia około 1200 pracowników i jest gospodarczym filarem regionu wokół Schwedt. Rafineria dostarcza paliwo na większą część północnego wschodu. Kontekstem powiernictwa jest embargo naftowe na Rosję w związku z wojną na Ukrainie, które weszło w życie 1 stycznia. Na szczeblu UE Niemcy zobowiązały się do powstrzymania się od rosyjskiego rurociągu. Do tej pory PCK zaopatrywane było w rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Alternatywnie, m.in. olej z Rostocku musi być przetwarzany w Schwedt.

Rosnieft mówi o „nielegalnym” dostępie

Rosnieft oskarżyła rząd federalny o „przymusowe wywłaszczenie” swoich niemieckich filii. W oświadczeniu skierowanym do Moskwy firma mówiła o „nielegalnym” dostępie do swoich aktywów i zapowiedziała, że ​​podejmie kroki prawne przeciwko działaniom Berlina w celu ochrony swoich aktywów. „Rosnieft postrzega to jako pogwałcenie wszystkich podstawowych zasad gospodarki rynkowej, cywilizowanych podstaw nowoczesnego społeczeństwa opartego na zasadzie nienaruszalności własności prywatnej” – czytamy w oświadczeniu.

Grupa podkreśliła, że ​​przez cały czas wypełniała swoje zobowiązania. Zaplanowano również inne inwestycje i projekty. Grupa wyceniła poprzednie inwestycje w Niemczech na 4,6 mld euro.

Jednocześnie Rosnieft wyjaśniła, że ​​decyzja Berlina oznacza, że ​​nie jest już możliwe „zagwarantowanie bezpieczeństwa przemysłowego i ekologicznego zakładu”. Ale grupa jest też gotowa do negocjacji ewentualnego nowego kontraktu – pod warunkiem, że będzie gwarancja zapłaty za dostawy ropy, inwestycje i prawa pracowników spółki.

Komisarz wschodni widzi nowe perspektywy

Komisarz rządu federalnego ds. Wschodu Carsten Schneider powiedział, że w przypadku Rosniefti nie nastąpił żaden dalszy postęp na budowie. Partnerzy biznesowi wycofali się, z drugiej strony Rosnieft nie udostępnił dużych ugorów innym inwestorom – powiedział polityk SPD dla Editorial Network Germany (RND). Decyzją rządu federalnego widzi teraz perspektywę dla Schwedta. „Ośmielam się nawet przewidywać, że za kilka lat w Schwedt będzie znacznie więcej miejsc pracy niż dzisiaj” – powiedział. Zapytany, czy mógłby z czystym sumieniem powiedzieć pracownikom, że mają przyszłość zawodową, Komisarz ds. Wschodu odpowiedział: „Z pewnością tak!”.

Federalna kontrola opieki jest początkowo ograniczona do sześciu miesięcy. Woidke założył w „dzienniku heute” ZDF, że rząd federalny przejmie tu kontrolę na „długi czas”. Decyzja była dobra, otwiera przed nią perspektywy. Możesz teraz zainwestować tutaj. Premier Brandenburgii ostrzegał przed „trywializacją” roli Schwedta. Rafineria PCK ma znaczenie systemowe dla całych Niemiec.

„Wirtschaftswise” Veronika Grimm uważa za sensowne przejęcie przez rząd federalny kontroli nad niemiecką grupą Rosnieft w celu zapewnienia ciągłości pracy rafinerii. Jednocześnie Grimm zwrócił uwagę w „Rheinische Post”, że przyszłe dostawy ropy naftowej do dużej rafinerii są niepewne. Połączenie przez Rostock nie może dostarczyć wymaganych ilości w krótkim czasie. Niezbędne byłyby również dostawy przez polskie porty. Nie jest jasne, czy powiernictwo wystarczy, by przekonać Polskę do zezwolenia na transport ropy przez polskie porty.

dpa

urna: newsml: dpa.com: 20090101: 220917-99-793407/3

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *