Stan: 05.10.2022 12:22
Na kilka dni przed kolejnym szczytem europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen popiera opcję wprowadzenia ogólnego pułapu cen gazu. Niedawno ponad połowa wszystkich krajów UE opowiedziała się za takim środkiem.
W walce z rosnącymi kosztami energii przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pokazała, że jest otwarta na opcję wprowadzenia fundamentalnego limitu cen gazu. Z ich punktu widzenia środek ten musi jednak podlegać pewnym warunkom.
„Taka górna granica cen gazu musi być zaprojektowana tak, aby gwarantować bezpieczeństwo dostaw” – podkreśliła von der Leyen w przemówieniu do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Zdaniem szefa Komisji Europejskiej pułap cenowy powinien początkowo dotyczyć tylko gazu kupowanego do produkcji energii elektrycznej. Co więcej, okres takiego pułapu cenowego musi być ograniczony – do czasu „do czasu, gdy wypracujemy nowy indeks cen UE, który zapewni lepsze funkcjonowanie rynku”.
Tydzień temu 15 – a więc ponad połowa – państw członkowskich UE wypowiedziało się w liście do unijnego komisarza ds. energii Kadriego Simsona za wprowadzeniem takiego ogólnego pułapu cenowego gazu. Powinno to ograniczyć ceny importu gazu z krajów trzecich, ale także transakcji handlowych wewnątrz UE. Kraje, które obsługują ograniczenie cen to Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Słowenia .
Niemcy przeciwko pułapom cen gazu
Z drugiej strony Niemcy do tej pory odrzucały taką opcję. Obawa: gdyby ceny były ograniczone, gaz mógłby trafić do innych krajów, a nie do UE. Komisja Europejska wcześniej argumentowała to samo i ostrzegała przed nadmierną ingerencją na wolnym rynku. Komisja Europejska obawia się, że transgraniczny handel gazem między krajami UE również stanie się bardziej skomplikowany: gdyby każdy kraj płacił taką samą cenę, dystrybucja gazu musiałaby być nawet w razie potrzeby uregulowana politycznie. W swoim przemówieniu w Strasburgu von der Leyen ponownie wspomniał o „cienkiej linii”, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw za pomocą limitu cen gazu.
Z drugiej strony, Federalny Minister Gospodarki, Robert Habeck, ostro skrytykował „ceny księżycowe”, jakie niektóre kraje eksportujące, w tym kraje „przyjazne”, pobierały za gaz. Habeck widzi jednak rozwiązanie w bardziej szczegółowym grupowaniu siły nabywczej wszystkich państw UE w celu lepszego wykorzystania wagi UE na rynku światowym.
Magazyn gazu w UE wypełniony w 90%
Von der Leyen ostrzegała również przed „szalonymi szczytami”, które grożą osiągnięciem cen gazu. Nalegała na bardziej intensywne rozmowy z państwami dostawcami, takimi jak Norwegia, aby w miarę możliwości uzgodnić korytarz cenowy. Ponadto szef Komisji wezwał poszczególne państwa UE do wzmocnienia wspólnych zakupów gazu, aby nie przelicytować się na rynku.
Obecnie UE jest w dobrej sytuacji pod względem bezpieczeństwa dostaw, powiedziała von der Leyen. Magazyny gazu w UE są zapełnione w około 90%, o 15% więcej niż w tym czasie w zeszłym roku, pomimo zmniejszonego importu z Rosji. Dostawy rosyjskiego gazu spadły z 41 do 7,5% całkowitego importu UE. Ogólnie rzecz biorąc, członkowie UE mogli zmniejszyć zużycie gazu o dziesięć procent.
Von der Leyen chce ponownie skierować propozycje Komisji, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym, listownie do szefów państw i rządów UE przed ich spotkaniem w piątek na kolejnym szczycie UE.
Von der Leyen jest teraz otwarte na ogólny limit cen gazu
Jakob Mayr, BR Bruksela, 5.10.2022 14:44
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.